انتقاد نمایندگان ملت از اتهام‌زنی به محصولی
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۳ : توسط : حسینی

 

گفته می‌شود، رسانه‌های اپوزیسیون درصدند که نمایندگان مجلس را تحریک و آنان را به موضع‌گیری منفی در این باره وادار کنند، با این حال اهالی بهارستان که پیش از این چنین فضایی را تجربه کرده‌اند، این رویکرد را اشتباه دانسته و اتهام‌زنندگان را به اتخاذ موضع درست توصیه می‌کنند.

شبکه ایران: "به دستور شما 40 میلیارد تومان وام دادند به آقای محصولی؛ ما نمی‌توانیم اسم ببریم." این جمله‌ای بود که مهدی کروبی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دهم، در اوج مناظره‌ جالبی که با رقیب خود، محمود احمدی‌نژاد داشت، عنوان کرد.

کروبی اگرچه گفت نمی‌تواند از کسی اسم ببرد اما وقتی با سوال چندین باره احمدی‌نژاد درباره "علت دریافت مبلغ میلیونی از شهرام جزایری" روبرو شد، پای صادق محصولی، وزیر کشور دولت‌نهم را به میز مناظره کشاند و ادعای مذکور را رسانه‌ای کرد."

البته اقدام کروبی در این‌باره، نسخه صریح‌تر گفته‌های دیگر کاندیدای اصلاح‌طلبان بود چرا که این موضوع سه شب پیش از آن، مورد اشاره میرحسین موسوی قرار گرفته بود.

هر چند او نیز در پاسخ به درخواست احمدی‌نژاد برای ارائه دلیل و سندی در اثبات گفته‌اش سخنی نگفت، اما تلویحا به محصولی اشاره و عنوان کرد که او "پرونده‌ای در اردبیل"  دارد و نیز "ثروت میلیاردی او جای سوال دارد".

او از این ادعای خود نتیجه گرفت که استفاده از محصولی در کابینه دولت نهم، با "خط و منشی که امام در خصوص انتخاب مسئولان مشخص کرده بود، مغایرت دارد."

درست فردای این مناظره بود که یک سایت ضد انقلابی مدعی شد که محصولی صدها میلیارد تومان ثروت و برج‌های مسکونی مختلفی دارد که آن را از طریق گرفتن 400 میلیارد تومان وام از بانک‌ها، معاملات نفتی شبهه‌دار و برخی دیگر از راه‌های‌ غیرشفاف کسب کرده است.

ادعای گرفتن وام میلیاردی در حالی بود که احمدی‌نژاد در شب مناظره با کروبی حتی دریافت "یک ریال" وام بانکی از طرف محصولی را رد کرد و حتی از کروبی خواست تا با ارائه سند به قوه قضائیه پیگیر موضوع شود.

البته کروبی هرگز این کار را نکرد اما با این همه تبلیغات رسانه‌ای درباره محصولی همچنان ادامه یافت و رسانه‌های اپوزیسیون در مطالب خود او را متهم کردند.

* تلاش برای تحریک مجدد نمایندگان مجلس

در حالی که با مشخص شدن نتیجه انتخابات و پیروزی احمدی‌نژاد با آرای 5/24 میلیونی، این موضوع از دایره توجه رسانه‌های اپوزیسیون خارج شد اما پس از آنکه برخی منابع خبری از احتمال معرفی صادق محصولی به عنوان وزیر پیشنهادی رفاه به مجلس خبر دادند، رویکرد سابق بار دیگر احیا شده است.

بر این اساس، فضای غیرشفافی که در آستانه بررسی صلاحیت محصولی برای وزارت کشور در آبان‌ماه سال گذشته ایجاد شد، اکنون نیز در حال تکرار است که طی آن رسانه‌های مخالف دولت سعی در "دامن زدن به اتهامات مالی" علیه محصولی را دارند.

گفته می‌شود، رسانه‌های مذکور درصدند که با تکرار این اتهامات، نمایندگان مجلس را تحریک و آنان را به موضع‌گیری منفی در این باره وادار کنند.

* این  ادعاها موضوع جدیدی نیست

با این حال اهالی بهارستان، که پیش از این چنین فضایی را تجربه کرده‌اند، آن را اشتباه دانسته و اتهام‌زنندگان را به اتخاذ موضع درست توصیه کردند.

در این باره، محمدحسین فرهنگی، نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، طرح این شایعات را در رسانه‌ها موضوع جدید ندانست و به شبکه ایران گفت که "این مسائل در زمان معرفی آقای محصولی به عنوان وزیر پیشنهادی کشور به مجلس هم، در رسانه‌ها و حتی خود مجلس مطرح شد با این وجود ایشان در آن مقطع موفق به کسب رای اعتماد مجلس شد و در وزارت کشور نیز موفق عمل کرد."

به گفته نماینده تبریز در مجلس، "مخالفان آقای محصولی اگر نقدی هم دارند باید معطوف به نقاط ضعف دوران وزارت ایشان در دولت نهم باشد."

فرهنگی در عین حال گفت که "تا جایی که ما اطلاع داریم نقطه ضعفی هم در این باره وجود ندارد و آقای محصولی در دوران وزارتش موفق عمل کرده است."

*اتهام زنی به محصولی را قبول ندارم

مسعود پزشکیان، نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز، طرح اتهاماتی علیه محصولی را موضوع تازه‌ای نمی‌داند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان با اعلام مخالفت خود با اتهام زنی به محصولی، این نوع برخورد را "بدعت" دانست و به شبکه ایران گفت: "من نه چنین تهمت‌هایی را به کسی می‌زنم و نه از کسی چنین موضوعی را می‌پذیرم."

به گفته پزشکیان، "اگر کسانی درباره موضوع مالی آقای محصولی ابهام و شکایتی دارند، می‌توانند به مراجع دارای صلاحیت مراجعه و موضوع را مطرح کنند چرا که این نوع برخورد و رسانه‌ای کردن این موضوعات درست نیست."

*محصولی در مجلس مشکل جدی نخواهد داشت

در حالی که طرح ابهام پیرامون سابقه محصولی و مسائل مالی او با هدف تحت تاثیر قرار دادن نظر و رای نمایندگان مجلس صورت می‌گیرد، اما آنچنان که نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌گوید، برخورد نمایندگان مجلس با این موضوعات احساسی نخواهد بود.

فرهنگی همچنین از فضای مناسب مجلس درباره محصولی خبر داد و گفت: "هرچند تا آخرین لحظات رای‌گیری، نتیجه آرای نمایندگان قابل پیش بینی نیست اما به نظر می‌رسد در این باره مشکل جدی وجود نداشته باشد."