روایت‌هایی متفاوت از برخورد روز گذشته مردم با کروبی
ساعت ۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۳ : توسط : حسینی

 

گرچه شعار مخالفان کروبی "مرگ بر منافق" و "مرگ بر دروغگو" بود اما خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا به نقل از حجت‌الاسلام بیات، یکی از فعالان اصلاح‌طلب، شعارهای دیروز حاضران در نمایشگاه و نحوه برخورد آنان با کروبی را "نشانه موفقیت" او دانست.

شبکه ایران: حضور دبیرکل حزب اعتماد ملی در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها که با وجود هشدار مسئولان نمایشگاه درباره "نامساعد بودن فضا برای حضور مهدی کروبی"، صورت گرفت، واکنش‌های متفاوتی را در محافل خبری به دنبال داشته است.

این موضوع هرچند با تحلیل و تفسیرهای مختلف سایت‌های اصلاح‌طلب روبرو شده اما تقریبا هیچ یک از آنها علت بی‌توجهی کروبی به هشدار مسئولان و اصرار او بر حضور در نمایشگاه را توضیح نداده‌‌‌اند.

در این زمینه، سایت‌های اصلاح‌طلب از جمله، سایت حامی هاشمی رفسنجانی دولت را به "ناتوانی امنیتی" و آنچه "دیپلماسی هارت و پورت" و "واکنش‌های عصبی" نامیده، متهم کرده و همانند سایت "بی‌بی‌سی" مدعی شده‌ که علت برخورد حاضران با کروبی محدود به دولت است.

بی بی سی در این باره نوشت، "آقای کروبی ابتدا مورد استقبال هواداران جنبش اعتراضی ایران موسوم به جنبش سبز قرار گرفت، اما دقایقی بعد حمله هواداران دولت به او آغاز شد."

اما از سوی دیگر، تعدادی از مسئولان و نمایندگان مجلس به اظهار نظر درباره پشت‌پرده "اصرار کروبی برای حضور در نمایشگاه مطبوعات" پرداخته و هدف از آن را "تحریک احساسات مردم" و "رهایی از برخورد قانونی" اعلام کرده‌اند.

در این راستا، علیرضا ذاکر اصفهانی، استاندار اصفهان، کروبی را فاقد "مبانی فکری منسجم" خواند و گفت، "او به هر قیمتی می‌خواهد احساسات مردم را تحریک کند."

محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، هدف کروبی را "مظلوم‌نمایی" و "جلوگیری از افشای حقایق" دانست: "امثال کروبی ابایی از برخورد نظام با آنها ندارد و حتی در برخی از موارد، خود اقدامی انجام می‌دهند تا با برخورد قضایی با آنها، راه برای مظلوم‌نمایی، باز و روزنه‌ها برای بیان حقایق بسته شود."

سبحانی نیا، نماینده مجلس نیز، اقدام کروبی را با عبارت "دشمن شادکن" توصیف و به او توصیه کرد که "زمینه حرکت تبلیغاتی برای دشمنان" را فراهم نکند.

اما برخورد مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور با این موضوع کمی متفاوت‌تر بود. او حضور در نمایشگاه را حق همه افراد و شخصیت‌ها دانست اما در عین حال نیز اظهار داشت: "افراد و شخصیت‌های سیاسی نباید با نیت میتینگ وارد فضای نمایشگاه شوند؛ چرا که فضای نمایشگاه بیشتر یک محیط فرهنگی است و نباید آنرا با تظاهرات سیاسی آلوده کرد."

درباره پیامدهای حضور کروبی در نمایشگاه و برخورد حاضران با او نیز، واکنش‌ها متفاوت بود.

گرچه شعار مخالفان کروبی "مرگ بر منافق" و "مرگ بر دروغگو" بود و به سوی کروبی کفش پرتاب شد، اما خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا به نقل از حجت‌الاسلام بیات، یکی از فعالان اصلاح‌طلب، شعارهای دیروز حاضران در نمایشگاه و نحوه برخورد آنان با کروبی را "نشانه موفقیت" او دانست.

سایت فراکسیون اقلیت مجلس و روزنامه حیات نو هم برخورد بازدیدکنندگان با کروبی را به نفع او دانستند. البته اصلاح‌طلبان دلیلی برای این گفته خود بیان نکرده‌اند.

با این حال غلامرضا کرمی، نماینده مجلس، اقدام دیروز کروبی را استمرار "فتنه‌گری‌ها" و نتیجه آن را تنها "اعلام انزجار و تنفر مردم" از او دانست.

اشاره کرمی، به مراسم روز قدس تهران و نمازجمعه دانشگاه تهران است که طی آن حاضران، حضور کروبی را با شعارهای مشابهی مورد اعتراض قرار دادند و در نتیجه او مجبور به ترک این دو مراسم شد.

پس از اعلام شکایت بیش از 100 نماینده مجلس از میرحسین موسوی، گفته می‌شود احتمال برخورد قضایی با کروبی نیز قوت گرفته است. این موضع پیش‌تر از سوی معاون اول رئیس قوه قضائیه و دادستان کل کشور تایید شده است.