متن نامه مدیر موزه بریتانیا برای نمایش منشور کوروش در ایران منتشر شد
ساعت ۱:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۳ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: متن نامه نیل مک گریگور؛ مدیر موزه بریتانیا به معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای نمایش منشور کوروش در ایران منتشر شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، 20 مهر امسال حمید بقایی؛ معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس از تعیین ضر‌ب‌الأجل 2 ماهه برای انگلیس درباره نمایش منشور کوروش در ایران خبر داد که در پی انتشار این مصاحبه نیک‌مک گریگور؛ مدیر موزه بریتانیا طی روزهای اخیر نامه‌ای را خطاب به حمید بقایی ارسال کرده است.
متن این نامه به شرح زیر است:

« جناب آقای مهندس بقایی
معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
از خواندن مصاحبه اخیر جنابعالی درباره امانت گیری منشور کوروش به موزه ملی ایران بسیار ناراحت و ناامید شدم. همانطور که در نامه مورخ 27 مارس و همیشه هم گفته‌ام ما مایل هستیم تا منشور کوروش را به تهران بفرستیم و امیدوار هستیم تا بتوانیم مذاکرات در این خصوص را آغاز نمائیم و همچنین عملیاتی بودن این به امانت گیری، نحوه نمایش، جعبه‌ها را در نظر داشته باشیم.
اما مجبور بودیم تا برای تشکیل اولین جلسه هیئت امنای موزه بریتانیا در این فصل صبر کنیم و سپس با شما درباره پیشنهادات خود صحبت کنیم. این جلسه در تاریخ 26 سپتامبر تشکیل شد و هیئت امنای موزه بریتانیا به دکتر جان کرتیس، سرپرست بخش خاورمیانه ماموریت داد تا در اسرع وقت به تهران بیاید و با شما و آقای مهراندیش؛ مدیر موزه ملی ایران درباره تاریخ، نحوه نمایش و جعبه‌ها از جانب ما با شما به مذاکره بپردازد. دکتر کرتیس از جانب هیئت امنای موزه بریتانیا و اینجانب اختیارات کامل را در مورد مذاکرات منشور کوروش بر عهده دارد.
در اینجا به شما دوباره اطمینان می‌دهم که موزه بریتانیا بسیار امیدوار است منشور کوروش را جهت امانت به موزه ملی ایران بفرستد اما طبق امانت سپاریهای بین‌المللی بایستی در مورد جزئیات و شرایط در اینده با یکدیگر بحث و گفت‌وگو شود.
نیل مک گریگور
مدیر موزه بریتانیا »

مصاحبه حمید بقایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس که 20 مهر امسال منتشر شد از این قرار است: طبق تفاهم‌نامه موزه ملی ایران و موزه بریتانیا قرار بود منشور حقوق بشر کوروش، شهریور امسال در ایران به نمایش دربیاید که با توجه به گذشت زمان عمل به این تعهد، رئیس موزه بریتانیا طی نامه‌ای اعلام کرده است که به دلیل حوادث سیاسی پس از انتخابات در ایران، قادر به ارسال آن به ایران نیست و این منشور را در فرصتی دیگر در ایران به نمایش خواهد گذاشت.
بقایی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی طی نامه‌ای اعتراض خود را به مدیریت موزه بریتانیا اعلام کرده و یادآور شده است که این اقدام موزه بریتانیا بر خلاف تفاهم‌نامه بین موزه ملی ایران و موزه بریتانیا است و آن‌ها باید توضیح دهند که چه مشکلی از نظر فضای سیاسی در ایران وجود دارد که فرضاً بخواهد انتقال منشور کوروش به ایران را تهدید کند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تأکید کرد: این اقدام موزه بریتانیا تنها یک بهانه است و آن‌ها می‌خواهند عمل به تعهدشان را به تعویق بیندازند به همین دلیل ما طی یک مهلت 2 ماهه‌ای به آن‌ها فرصت می‌دهیم تا این موضوع را تعیین تکلیف کنند، اگر آن‌ها منشور کوروش را برای نمایش در ایران تا حداکثر 2 ماه آینده ارسال نکنند، ما هم تمام همکاری‌های مشترک باستان‌شناسی، برپایی نمایشگاه‌های میراث فرهنگی و... را در انگلستان متوقف و قطع خواهیم کرد.
بقایی گفت: کشور ایران در عمل به تفاهم‌نامه خود با موزه بریتانیا دو نمایشگاه شکوه پارسی و آثار دوره عباسی را در انگلستان برپا کرد البته ضرری از برپایی این دو نمایشگاه متوجه ما نشد چون ایران تبلیغات مؤثری را درباره گردشگری و میراث فرهنگی ایران در این کشور انجام داد.
وی با تأکید بر اینکه موزه بریتانیا با این عمل خود در عدم اجرای تعهداتش وجاهت علمی خود را در دنیا از دست خواهد داد، تصریح کرد: بنای در انعقاد هر تفاهم‌نامه‌ای اعتماد است، موزه بریتانیا نیز تاکنون وجاهت علمی داشته است و ما به آن‌ها به چشم سیاستمدار نگاه نکردیم که به آن‌ها شک کنیم که شاید به تعهداتشان عمل نکنند، وقتی موزه‌ای اعلام می‌کند که کار فرهنگی مشترک می‌خواهد داشته باشد حساب آن را از سیاستمداران جدا می‌کنیم، اگر در آن زمان ما تفاهم با موزه بریتانیا را نمی‌پذیرفتیم خیلی‌ها انتقاد می‌کردند که چرا فرصت‌ها را از دست می‌دهیم.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر کشور ایران کشور کاملاً امنی است، ادامه داد: متأسفانه موزه بریتانیا به عنوان یک نهاد علمی، بهانه‌های سیاسی می‌گیرد.
بقایی اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای احترام به حقوق تمام ایرانیان، در صورت ادامه کارشکنی‌های انگلیس تا حداکثر 2 ماه آینده تمام روابط و همکاری‌های علمی و فرهنگی خود را با انگلیس قطع می‌کند.