صندوق اعانه ملی برای دموکراسی
ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۳ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: پس از اینکه دشمنان نظام نتوانستند از طریق سخت انقلاب اسلامی را از میان بردارند، به این نتیجه رسیدند که راه‌های نرم را برای براندازی مورد آزمایش قرار دهند.


به گزارش خبرنگار سرویس "فضای مجازی " خبرگزاری فارس، در نوشتار ذیل به معرفی مهمترین مؤسسات آمریکایی که درباره براندازی نرم فعالیت دارند، می‌پردازیم:

مهمترین موسسه دولتی که در آمریکا به دیگر موسسات غیر دولتی کمک می کند موسسه NED یا صندوق اعانه ملی برای دموکراسی است.
مسولان این موسسه ادعا دارند NED یک موسسه خصوصی است اما بیش از 90 درصد بودجه آن از کنگره آمریکا می آید. NED فعالیت خود در خصوص ایران را از سال 1999 شروع کرده است. ماموریت این موسسه در چارچوب سیاست‌های کشور آمریکا در راستای جنگ سرد بوده که پس از جا افتادن براندازی نرم به عنوان روش موازی در کنار براندازی سخت این موسسه فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است.
در اواخر دهه 90 و بخصوص پس از ماجرای 11 سپتامبر 2001 که دنیای اسلام یک اهمیت کلیدی برای امریکا، اسرائیل و متحدانش پیدا کرد، NED هم تمرکز خود در منطقه را بیشتر کرد. NED
به دلیل اینکه از جمله موسساتی است که بودجه خود را از دولت آمریکا دریافت می کند، مجبور است به مردم آمریکا گزارش دهد. به همین خاطر می‌شود مطالبی را درخصوص فعالیتهای آن از طریق سایت اینترنتی NED متوجه شد. این موسسه هر ساله چند نفر از افرادی که دارای تجربه هستند و به نحوی نخبه به حساب می آیند را در قالب محقق میهمان بورسیه می کند.
از ایران هم هر سال یک نفر بورسیه این موسسه بوده است. هاله اسفندیاری اولین ایرانی است که بورسیه این موسسه شده است.
هاله اسفندیاری در سالی که در NED فعالیت می کرده، بر روی مسئله زنان در کشور تمرکز داشته است.
اسفندیاری در مقاله‌ای که برای ژورنال دموکراسی که فصلنامه علمی موسسه NED است، بر مسئله زنان تاکید داشته و حتی در این مقاله به نام ماهنامه زنان به مدیر مسئولی خانم شهلا شرکت نیز اشاره می کند و درست پس از چند سال، مسئله زنان به یکی از برنامه های براندازی در کشورهای مختلف علی الخصوص ایران تبدیل می شود.
دو سال بعد لادن برومند، دختر عبدالرحمان برومند(از نیروهای اپوزیسیون چپ که در ماجرای میکونوس کشته شد) با حمایت آمریکائی‌ها از اروپا به آمریکا می آید و با هزینه دولت آمریکا به تحصیل و زندگی می پردازد. او نیز مدت یکسال محقق میهمان NED بوده که در طول این یک سال بر روی مسئله حقوق بشر تمرکز داشته است. برومند مدتی بعد با کمک بودجه 75 میلیون دلاری معروف وزارت خارجه کاندولیزا رایس در زمان جرج بوش پسر موسسه‌ای بنام بنیاد برومند را راه اندازی می کند.
برومند در این موسسه با اخذ سالانه 2 میلیون دلار، ماموریت پیدا می کند که موارد نقض حقوق بشر در ایران را جمع آوری و به آمریکایی‌ها ارائه کند.
پس از برومند رامین جهانبگلو با کمک هاله اسفندیاری در سال 2002 به عنوان محقق میهمان به NEDدعوت می شود. جهانبگلو در مورد نقش و تأثیر روشنفکران بر اوضاع ایران تمرکز داشته و حتی می‌توان گفت به دنبال تأثیر گذاری روشنفکران در براندازی نرم یا به قول مؤسسه NED گفتمان دموکراسی در ایران بوده است.
سپس سیامک نمازی از دوستان جهانبگلو به عنوان محقق میهمان فعالیت خود در NED را آغاز می کند. سیامک نمازی در زمان حضور در ایران مدیر مؤسسه‌ای به نام آتیه بهار بوده است. این موسسه در زمینه اقتصادی فعال بوده و با برخی اعضای حزب کارگزاران سازندگی نیز روابط خوبی داشته است.
از دیگر افراد مرتبط با NED می‌توان به حسین بشیریه اشاره کرد که در سال 5 - 2004 به عنوان محقق میهمان با این موسسه همکاری داشته‌است. ‌او به دلیل رابطه مطلوب با اصلاح طلبان اهمیت خاصی دارد. بشیریه در زمان حضور خود در این موسسه تحلیلی را برای NED تهیه کرد که در آن، به علل شکست و پیروزی اصلاح طلبان و همچنین نقاط ضعف و قوت این جنبش اشاره می کند. همچنین علی افشاری و منوچهر محمدی از دیگر مرتبطین با NED هستند.
موسسه ‌مشارکت آموزشی زنان از دیگر موسساتی است که رابطه نزدیکی با NED دارد و از آن بودجه دریافت می کند. تمرکز این موسسه که مدیریت آن را مهناز افخمی بر عهده دارد، بر روی زنان به خصوص در منطقه خاورمیانه است و از فعالیت های این مؤسسه می‌توان به حمایت جدی از کمپین یک میلیون امضاء در ایران اشاره کرد. مهناز افخمی همچنین رابطه نزدیکی با شیرین عبادی و آذر نفیسی دارد.
مؤسسه دیگری بنام نایک ( NIAC ) یا شورای ملی ایرانی - آمریکایی نیز از NED پول دریافت می کند.این موسسه زیر نظر شخصی بنام تریتا پارسی که یک ایرانی‌الاصل، مقیم آمریکا است، اداره می شود. این فرد از معدود ایرانی هایی است که در کنگره آمریکا نیز ردپایی دارد ( دستیار امور ایران برای یکی از نمایندگان کنگره به نام باب لین ) او همچنین روابط خوبی با صادق خرازی و جواد ظریف دارد.
این موسسه در طول چند سال در حدود 800 هزار دلار از NED پول دریافت کرده‌است. از عناصر ایرانی دیگر که با NED مرتبط است می‌توان به مهرانگیز کار اشاره‌کرد. او در سال 2003 از دست جوزج بوش (‌پسر ) جایزه سالانه NED را به پاس خدمات به منافع امریکا دریافت کرد. چون از ابتدا حوزه فعالیت NED در داخل آمریکا تعریف شده بود به همین دلیل شاخه جهانی برای آن تأسیس شد که به مؤسسات غیر آمریکایی خدمات بدهد. نام این بخش جنبش ملی برای دموکراسی (WND) است. مهناز افخمی جزء هیئت مدیره این بخش است.
فرد مصری بنام سعدالدین ابراهیم که نامش در تمام موسسات وابسته به سیا که در خاور میانه فعالیت می کنند، نیز در این موسسه وجود دارد.
دو موسسه دیگر بنامهای " موسسه دمکرات ملی " که زیر مادلین آلبرایت وزیر خارجه دولت کلینتون و نزدیک به دمکراتهای آمریکا و موسسه دیگر بنام ( RNI ) نزدیک به جمهوری خواهان در کشور آمریکا فعالیت دارند که هر دو به NED نزدیک هستند.
به جز لری دایمن مدیر بخش بین الملل NED که همزمان مدیر موسسه جنبش ملی دموکراسی نیز هست، ریاست NED نیز بر عهده کارل کرشمن صهیونیست است. او در سخنرانی هایش پس از 11 سپتامبر اعلام می کند که باید یک تمرکز جدی روی خاورمیانه شروع شود. NED شدیدا در دو کشور چین و روسیه فعالیت می کند، موسسة ای به نام حقوق بشر در چین وجود دارد که بودجه‌های چند میلیون دلاری از NED دریافت می کند. تمام لیست این کمک‌ها در وب سایت NED موجود است.
موسسه ای دیگر بنام ( ICFJ ) یا مرکز بین المللی روزنامه نگاری که هدفش آموزش، توسعه و کمک به روزنامه نگاری است، نیز وجود دارد که این موسسه یکی دو سال پیش در زمینه ایران فعال شده و کنفرانسی بنام " ایران 360 درجه " که ربطی هم به روزنامه نگاری نداشت را برپا کرد. در آن جلسه از روزنامه نگاران دوم خردادی حاضر در آمریکا مانند معماریان، نیک آهنگ کوثر،صنم دولتشاهی ( وبلاگ نویس )، مهرزاد بروجردی، کامیار اعلایی و . . . دعوت بعمل آمده بود که هدف از آن بررسی اوضاع فعلی ایران بود.
این موسسه همچنین مبادرت به برپائی یکسری آموزش خبرنگاری از راه دور برای ایرانیان و اعراب کرده که هدف اصلی از آن، شبکه سازی در کشورهای منطقه است.
گفتنی‌است، موسسه NED در مورد فعالیت و یا حمایت خود از یکسری افراد مانند خانم فریبا داوودی مهاجر در ایران اطلاعاتی ارائه نمی دهد، زیرا در چند سال اخیر در داخل ایران نظرات پیرامون NED حساس شده و به یک نوعی ارتباط با این موسسه بدنامی به همراه دارد.