گفت‌وگوی تلفنی سارکوزی و اوباما درباره ایران
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: دفتر ریاست جمهوری فرانسه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا و رئیس جمهور فرانسه طی تماسی تلفنی درباره موضوع هسته‌ای ایران با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "رویترز "، دفتر ریاست جمهوری فرانسه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: "نیکلا سارکوزی " رئیس جمهور فرانسه " در تماسی تلفنی با "باراک اوباما " رئیس جمهور آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران بحث و گفت‌وگو کرد.
در این بیانیه آمده است: سران دو کشور اشاره کردند که درباره این موضوع دیدگاه‌های یکسانی دارند.
فرانسه و آمریکا روز گذشته موافقت خود با پیش‌نویس قرارداد فروش سوخت‌ هسته‌ای به تهران را اعلام کردند.
طبق گزارش رسانه‌های غربی، بر اساس این پیش‌نویس ایران بخش عمده‌ای از ذخایر اورانیوم با درصد پایین غنی‌سازی شده خود را به روسیه منتقل خواهد کرد تا در آن کشور پس از بازفرآوری بیشتر به تهران منتقل شده تا در رآکتور تحقیقاتی تهران مورد استفاده قرار گیرد.
"علی اصغر سلطانیه " نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه ایران ارزیابی نهایی خود را درباره متن پیش‌نویس موافقتنامه تامین سوخت راکتور تهران هفته آینده اعلام می‌کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران در حال بررسی دقیق ابعاد مختلف متن پیش‌نویس موافقتنامه پیشنهادی در مورد تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران است که پس از ارزیابی نهایی نتیجه را بعد از بازگشت به وین طی هفته ‌آینده به اطلاع آقای البرادعی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهیم رساند.