حجت الاسلام هادی خامنه‌ای در گفتگو با فارس: ولایت فقیه رکن عمده نظام است
ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در پاسخ به سوالی درباره نقش ولایت فقیه در وحدت بخشیدن به انسجام داخلی در کشور، با بیان اینکه اصلاح‌طلبان به رکن ولایت فقیه اعتقاد دارند و آن را نادیده نمی‌گیرند، گفت: ولایت فقیه یکی از ارکان عمده نظام و نقش والایی دارد.


حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای دبیرکل مجمع نیروهای خط امام که در بازدید خود از شانزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به خبرگزاری فارس آمده بود در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس به سوالاتی در زمینه وحدت ملی، آینده جبهه اصلاحات و تندروی در این جریان، اظهارات اخیر کروبی و نیز نقش ولایت فقیه در انسجام و وحدت بخشی در جامعه پاسخ گفت.

** هر کوششی برای ایجاد وحدت به صورت اصولی اقدامی مثبت است

وی در خصوص مباحث وحدت ملی، افزود: هر کوششی در زمینه ایجاد وحدت و رفع نگرانی‌ها بصورت اصولی و نه بصورت پوسته‌ای انجام شود کاری خوب و مثبت است.
حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای با تاکید بر اینکه از جزئیات طرح‌های وحدت ملی خبر ندارم، تصریح کرد: وحدت باید با همان مکانیزمی صورت بپذیرد که تفرقه ایجاد شده است چرا که باید دید تفرقه، چه مکانیزمی را طی کرده که الان به اینجا رسیده و از همین‌جا باید به تدریج به گذشته بازگشت والا اگر آنچه تاکنون گذشته، نادیده گرفته شود وحدت ایجاد شده پایدار نخواهد ماند.

** مبانی وحدت ملی به درستی گفته نشده است

وی در عین حال اضافه کرد که اصل وحدت اقدامی خوب است اما به دلیل آنکه جزئیاتیش هنوز بیان نشده و مبانی‌اش بدرستی گفته نشده است، نمی‌توان اظهار نظری دقیق درباره آن انجام داد.
"افرادی که در این زمینه گام برمی‌دارند حسن نیت دارند و می‌خواهند مشکلات حل شود. "
دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در خصوص برخی ادعاهای آقای کروبی که تکذیب نیز شد اظهار نظری نداشتید، خاطرنشان کرد: من در بسیاری از مسائل سکوت کردم؛ این هم یکی از این موضوعات است، البته سکوت من بدان معنا نیست که نظری در تایید یا رد مساله‌ای را دارم. بنده مصاحبه‌هایم خیلی کم است و تکرار گویی را لازم نمی‌دانم.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره آینده جبهه اصلاحات نیز گفت: اصلاحات به معنای کلی یک تفکر، جریان و ضرورت است که در جامعه پیدا شده و حتی کسانی که به ظاهر مخالفت با آن اظهار می‌کنند به نوعی دارند با آن همراهی می‌کنند.

** اصرار نداریم اصلاحات به نام افرادی خاص به ثبت برسد

وی تاکید کرد که به همین منظور است خیلی اصرار نداریم اصلاحات به نام افرادی خاص به ثبت برسد چرا که اصلاحات قدم برداشتن برای اصلاح امور است و چه بهتر که همه در آن شرکت کنند، ضمن آنکه این جریان آینده‌اش به اراده مردم بستگی دارد و طبعا رو به جلو خواهد بود.
حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تندروی در جریان اصلاحات نیز به خبرنگار فارس گفت: اگر تندروی و کندروی را حرکت‌های غیرطبیعی و نامناسب تعریف کنیم، هیچکدام نمی‌تواند حرکت سالم و معتدل را متوقف کند.

** با حرکت‌های معتدل موافقیم

وی ادامه داد: ما همواره در همه زمان‌ها با حرکت معتدل و مناسب موافق بوده‌ایم و الان هم همین‌طور است اگرچه ممکن است مصادیق افراد برای تندروی و کندروی متفاوت باشد اما معتقدیم همه جا باید به یک اندازه پیش رفت.
وی در پاسخ به اینکه آیا با توجه به حوادث رخ داده پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم و به دلیل آنکه عده‌ای با تندروی وارد این جریان می‌شوند، نیاز به بازتعریف در جریان اصلاحات نمی‌بینید، متذکر شد: سخن درست از لابه‌لای هزار سخن نادرست مشخص و قابل تشخیص است و این امور را باید به عهده افکار و اندیشه‌های مردم گذاشت تا خود بخوبی آن را تشخیص و آنالیز کنند و در این زمینه نباید عجله داشت.چرا که افراط و تفریط خود را نمایان می‌کند.

** ولایت فقیه رکن عمده نظام و اصلش ضرورت است

حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای در بخش دیگری از گفتگوی خود با خبرنگار سیاسی فارس در پاسخ به اینکه نقش ولایت فقیه در وحدت بخشیدن به انسجام داخلی در کشور را بیان کنید، تصریح کرد: به هرحال ولایت فقیه نقش والایی دارد و یکی از ارکان عمده نظام است.
این فعال سیاسی دوم خردادی با تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبان به رکن ولایت فقیه اعتقاد دارند و آن را نادیده نمی‌گیرند، افزود: از این اعتقاد برخی یک مقدار افراطی عمل کرده و از آن می‌خواهند بصورت غیراصولی استفاده‌های ابزاری داشته باشند که ما آن را نیز قبول نداریم.
وی در عین حال تاکید کرد که ولایت فقیه اصلش ضرورت است اما برخی افراطی‌گری‌ها در موضوع ولایت فقیه بیشتر به آن ضربه می‌زند.
حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای در پایان این را هم اضافه کرد که مباحث این چنینی به بحث‌های تخصصی نیاز دارد که نباید به مباحث سیاسی آمیخته شود.