البرادعی: برای مذاکره با ایران نباید پیش‌شرط مطرح شود
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگوی اختصاصی با یک روزنامه فرانسوی اعلام کرد که برای مذاکره با ایران نباید پیش‌شرط مطرح شود.


به گزارش فارس، "محمد البرادعی " در مصاحبه اختصاصی با روزنامه فرانسوی اکسپرس در پاسخ به نخستین پرسش خبرنگار این روزنامه مبنی بر اینکه "آیا شما اطمینان دارید که ایران طرح توافق هسته‌ای ایران و غرب را تأیید می‌کند " اعلام کرد: «من نسبت به این مسئله امیدوارم اما باید منتظر چراغ سبز قطعی تهران بمانیم. از چندین روز پیش نشانه‌های این تأیید گرد هم آمده‌اند. ایران واقعا می‌خواهد به جلو پیش رود. آقای "احمدی‌نژاد " رئیس‌جمهور ایران 15روز پیش در جریان سفرم به تهران به وضوح این مسئله را به من اعلام کرد. وی خواستار عادی سازی روابط خود با آمریکا و کشورهای غربی و در مجموع عادی‌سازی روابط ایران با جامعه بین‌الملل است. وی تنها به بخشی از پازل جهان علاقه ندارد بلکه به کل آن علاقمند است. درباره نحوه توافق این هفته وین احتمالا مشکلات جزئی وجود خواهد داشت که باید حل و فصل شود.»
وی درباره نشانه‌ها و علائمی که از آنها به عنوان نشانه‌های امید برای تأیید طرح توافق ایران و غرب یاد کرد، افزود: «طبیعتا در اینجا مسئله اطمینان مطرح است. نماینده ایران در سخنان خود اعلام کرد که کشورش پیشتر تجارب بدی را در ارتباط با فرانسه به ویژه در زمینه تحویل اورانیوم غنی‌شده پس از انقلاب اسلامی داشته است. این بار مسئله به اطمینان مقامات ایرانی مطرح است.»
مدیر کل آژانس اتمی در ادامه در پاسخ به این پرسش که "شما تغییر لحن تهران را مربوط به چه چیز می‌دانید؟ " تصریح کرد: «مسئله ایران از شش سال پیش به شیوه نامناسبی هدایت می‌شد که با روی کار آمدن "باراک اوباما " رئیس‌جمهور کنونی آمریکا همه چیز تغییر یافت. من معتقدم که مقامات ایرانی از مدت‌ها پیش به دنبال آغاز مذاکرات هستند. در فاصله زمانی سال‌های 2003 تا 2006، دولت "جورج بوش " رئیس‌جمهور وقت آمریکا با انجام هرگونه مذاکره با ایران مخالف بود اما این رویکرد هم‌اکنون تغییر کرده و همین مخالفان راضی به دیدار و گفت‌وگو با ایران شده‌اند اما در عین حال واشنگتن پیش شرط‌هایی را برای مذاکره تعیین کرده است. در واقع باید بگویم در مذاکراتی که هدفی مورد تعقیب است، نباید پیش‌شرط مطرح شود.»
البرادعی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری از خبرنگار اکسپرس مبنی بر اینکه "آیا شما معتقدید که روابط نامناسب میان ایران و آمریکا اشتباه و کوتاهی محض آمریکایی‌ها بوده است " گفت: «همه در این خصوص مسئول هستند اما آمریکائی‌ها تلاشی در مسیر تسهیل مذاکرات نکردند و اروپائی‌ها نیز با استراتژی و راهبرد واشنگتن در این زمینه همسو شدند. پس از سال 2006 اروپائیان اصول پیش‌شرط‌ها را پذیرفتند اما در عین حال باید بگویم که ایرانی‌ها نیز درباره هدف‌هایی که دنبال می‌کنند، روشن و آشکار عمل نکردند. در مجموع باید بگویم که همه ما زمان‌ها و فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم.»
مدیر کل آژانس در ادامه درباره این پرسش که آیا یک‌هزار و 200 کیلوگرم اورانیومی که قرار است از ایران خارج شود، تا پایان سال جاری از این کشور خارج خواهد شد یا خیر اظهار داشت: «البته این مسئله بسیار مهم است. هدف ما این است که تنش‌‌ها را کاهش داده و فضایی بر پایه اعتماد برقرار سازیم. خروج این میزان اورانیوم امکان یک سال گفت‌وگو در فضایی آرام را فراهم می‌کند و به ایرانیان اجازه می‌دهد که راستگویی خود و اینکه غنی‌سازی اورانیوم را واقعا با اهداف صلح‌آمیز انجام می‌دهند، اثبات کنند. به همین دلیل است که خروج یک‌هزار و 200 کیلوگرم اورانیوم از این کشور در اسرع وقت از اهمیت زیادی برخوردار است. نشست این هفته نشستی کاملا فنی بود و در صورت تأیید طرح توافق هسته‌ای نتایج سیاسی گسترده‌ای به دنبال خواهد داشت. باراک اوباما خود به شخصه چندین بار در این باره تلفنی با من تماس گرفته است و به ندرت پیش می‌آید که رؤسای جمهور نشست‌های فنی را لحظه به لحظه دنبال کنند.»