با هدف تایید ادعای غربی‌ها صورت گرفت تعارف هسته‌ای کدیور به منتظری
ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱ : توسط : حسینی

 

کدیور در حالی با "عبور از موسوی"، به حمایت از ادعای مخالفان ایران مبنی بر "تلاش جمهوری اسلامی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای" پرداخته که بسیاری از تحلیلگران سیاسی یکی از اصلی‌ترین نتایج مذاکرات ایران با گروه 1+5 را، انفعال و به حاشیه رانده شدن معارضان افراطی جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور می دانند.

شبکه ایران: در حالی که موفقیت های دیپلماسی تهاجمی جمهوری اسلامی ایران منتقدان داخلی را منفعل کرده است، نیروهای خارج نشین حامی جریان سبز، به تکاپوی احیای پروژه "ایران هراسی" غربی‌ها افتاده‌اند.

در همین راستا محسن کدیور که چندی پیش برخی رسانه‌ها در صحت و سقم پاسخ هایی که بیت منتظری به سوالات او منتشر می‌کند، تردید کرده بودند، به تازگی موضوع سلاح هسته‌ای و مجوز استفاده از آن را مورد سوال قرار داده است.

کدیور با ارسال ایمیلی از آمریکا به منتظری، همانند رژیم صهیونیستی  و آمریکا، جمهوری اسلامی را در مناسبات بین المللى "قابل اعتماد" ندانسته و نوشته "‏یکى از موارد چالش برانگیز‏ ‏سیاست خارجى جمهورى اسلامى با غرب مسئله انرژى هسته اى بوده‏ ‏است."

این فعال اصلاح طلب در عین حال گریزی هم به ‏نهادهاى نظارتى و تصمیم ساز زده و مجلس شوراى اسلامى و مجلس‏ ‏خبرگان رهبرى را مجالسى "فرمایشى"، "تشریفاتى"، "به غایت ضعیف"‏ ‏و "منفعل" خطاب کرده است.

او در ایمیل بلند بالای خود در راستای "پروژه ایران هراسی" غربی‌ها، این گزاره که جمهوری اسلامی به بمب اتم مسلح شده است را فرض مسلم دانسته و از منتظری دکترین "معترضان سبز ایرانى" درباره استفاده از سلاح اتمی توسط نظام را جویا می‌شود.

این تئوریسیون اصلاح‌طلب، البته توضیح نداده که تقارن زمانی این سوال و جواب‌ها در شرایطی که غرب در موضع مقابله با ایران هسته ای ناچار به عقب نشینی شده است چیست؟

با این حال شیخ منتظری این ایمیل تامل‌برانگیز را که از آن به عنوان یک "تعارف هسته‌ای برای اتهام به نظام" یاد شده، بی‌پاسخ نگذاشته با "سلام و تحیت" به کدیور، به او گفته که استفاده از بمب اتمی ممنوع است.

محسن کدیور در 14 تیرماه امسال نیز ایمیل دیگری به منتظری ارسال کرده بود و در آن تلویحا مسئولان نظام را به "بی‌‏عدالتی"، "خیانت"، "بی‌تدبیری"، "انجام امور خلاف شرع" و... متهم کرده بود.

فعالان سیاسی نامه‌نگاری‌ اینترنتی اخیر کدیور را، برگردان فارسی سخنرانی های مقامات غربی با محوریت "ایران هراسی" توصیف کرده‌اند.

همزمان با این رویدادها منابع مطلع از مذاکرات وین، از دومین کرنش آمریکا در برابر ایران برای پذیرش حق غنی سازی سوخت هسته ای در ایران خبر می دهند. خبری که در صورت اعلام رسمی آن سنگینی فشار پیروزی مذاکرات ژنو، بر دوش کسانی که سیاست خارجی نظام را هزینه‌زا می‌دانستند، دو چندان خواهد کرد.

اما معارضین خارج نشینی همچون کدیور که از موضع جریان سبزسخن می گویند، هیچ‌گاه اشاره‌ای به مواضع موسوی درباره انرژی هسته ای در دوران پیش از انتخابات و ادعاهای وی ندارند.

موسوی اگر چه مدعی بود مواضع دولت نهم هزینه‌زا است و افتخار دستاورد انرژی هسته‌ای متعلق به دولت خاتمی است اما در صورتی که همچنان به مواضع سابق خود معتقد باشد، برخلاف ادعاهای کدیور، برنامه هسته‌ای ایران را صلح آمیز می‌داند و حق ملت ایران را در استفاده از این انرژی ضروری.

در این زمینه، او در یکی از برنامه های تبلیغاتی خود در شبکه 4 سیما "عقب نشینی" از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را نادرست دانست و ادعاهای غرب درباره انحرافات تکنولوژی هسته‌ای ایران را محل گفت‌وگوی جمهوری اسلامی با جهان عنوان کرد.

اما کدیور در حالی با "عبور از موسوی"، به حمایت از ادعای مخالفان ایران مبنی بر "تلاش جمهوری اسلامی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای" پرداخته که بسیاری از تحلیلگران سیاسی یکی از اصلی‌ترین نتایج مذاکرات ایران با گروه 1+5 را، انفعال و به حاشیه رانده شدن معارضان افراطی جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور می دانند.

شاید از همین روست که محسن مخملباف، دیگر حامی خارج‌نشین جریان سبز هم، با انتشار نامه‌ای اینترنتی ضمن عذرخواهی از اوباما، از طرف مردم کشورمان اعلام کرد که جنایات 56 ساله آمریکا نسبت به ایران را می‌بخشد.