تدبیر رهبری و مردم مانع از تکرارکودتای 28مرداد در ایران شد
ساعت ٧:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٩ : توسط : حسینی

جمعی از فعالان و صاحبنظران سیاسی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شعبان بی مخ ها در این انتخابات نتوانستند اهداف آمریکا را در ایران پیاده کنند، بر حمایت مردم و درایت و هوشیاری رهبر معظم انقلاب در جلوگیری از تکرار کودتای 28 مرداد توسط آمریکا و انگلیس در ایران تاکید کردند.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به کودتای 28مرداد 1332 تأکید کرد: در جریانات اخیر شاهد بودیم که مردم ایران اجازه ندادند که جریان کودتای 28 مرداد توسط عده ای خاص در ایران تکرار شود و این نشان دهنده هوشیاری و آگاهی مردم همیشه در صحنه ایران است.
غلامعلی حدادعادل کودتای 28مرداد را آیینه عبرتی برای مردم ایران دانست و تاکید کرد: این حوادث برای ملت ما درس عبرتی است تا از یک سوراخ دو بار گزیده نشوند.
همچنین آیت الله «سیداحمد خاتمی»، نیز کودتای 28 مرداد 32 را از لکه های ننگ آمریکا برای دخالت در کشورهای مستقل دانست و تأکید کرد: آمریکا با آن کودتای ننگین، رژیمی مستبد، خودکامه و جلاد را برای مدتی طولانی در کشور عزیزمان حاکم کرد که با دین، اخلاق، عفت، آزادی و استقلال مردم در ستیز بود.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: اما آمریکا دست از توطئه برنداشته، تا جایی که می بینیم در اغتشاشات اخیر، وزیرخارجه آمریکا با کمال وقاحت می گوید ما هر کاری که برای کمک به اغتشاشگران و اپوزیسیون در ایران لازم بود انجام دادیم و کنگره آمریکا هم علیه نظام جمهوری اسلامی بودجه تصویب می کند.
آیت الله خاتمی اظهار داشت: این مسائل گویای آن است که آمریکا همچنان خوی استکباری دارد و همان شیطان بزرگی است که امام راحل 30 سال پیش فرمودند: «آمریکا شیطان بزرگی است.»
در همین ارتباط دبیر سیاسی حزب موتلفه اسلامی و سردبیر روزنامه رسالت گفت: جریان همزادی که در کودتای 28 مرداد نهضت ملی شدن صنعت نفت را شکست داد امروز تلاش کرد توسط انگلیسی ها و آمریکایی ها دوباره در ایران شکل گیرد ولی با درایت و هوشیاری رهبر معظم انقلاب شکست خورد.
محمدکاظم انبارلویی تاکید کرد: آمریکایی ها بعد از جریان بنی صدر دوباره در انتخابات دهم، درصدد شکل گیری جنبش همزاد در ایران بودند و می خواستند با توجه به دو موضوع تاریخی نهضت مشروطه و ملی شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامی را به بیراهه ببرند.
وی اظهار داشت: خوشبختانه هوشمندی مردم و درایت رهبر معظم انقلاب این جریان را به حاشیه راند و اجازه قدرت نمایی از آن را سلب کرد.
«حجت الاسلام حسین ابراهیمی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به کودتای 28 مرداد 1332 تاکید کرد: شعبان بی مخ ها نتوانستند اهداف آمریکایی ها را در انتخابات ایران به ثمر برسانند.
وی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها در کودتای 28 مرداد عزت ایران را گرفتند، تصریح کرد: آنان تصور می کردند امروز هم می توانند با دسیسه ها و توطئه های گذشته خود، حوادث آن زمان را در ایران ایجاد کنند ولی با هوشیاری و آگاهی رهبر معظم انقلاب و دقت مردم، توطئه های آنان شکست خورد.
وی با اشاره به اینکه کودتای 28 مرداد برای مردم ایران درس عبرت بزرگی است، اظهار داشت: امروز مردم به نقشه ها و توطئه های آمریکا در ایران پی برده اند و به دشمنان اجازه نمی دهند که در امور ایران دخالت کنند.
«حسین نجابت» عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران هم در این خصوص اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب، در سال های نخست آمریکا سعی می کرد، تشنج به جامعه تزریق کند و در همان ماه های اول سعی در نابودی انقلاب داشت، پس از آنکه موفق نشد، در حوزه جنگ تحمیلی وارد عمل شد و تلاش کرد از طریق نظامی کشور را نابود کند.
نجابت با اشاره به اینکه آمریکایی ها و انگلیسی ها امروز نیز این عملیات خود را در انتخابات پیگیری کردند گفت: در جریانات اخیر ردپای این اعمال اغتشاشگران کاملاً به چشم می خورد ولی امروز آنان متناسب با شرایط فعلی وارد عمل شدند و تلاش کردند با اغتشاشات در انتخابات جو را ملتهب کنند.
«ابراهیم فیاض» کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه نیز در همین ارتباط با اشاره به اینکه جریانات اخیر انتخابات ایران تداعی کننده جریان کودتای 28 مرداد برای مردم است گفت: در آن زمان اعتماد مصدق به آمریکایی ها باعث شد که این کشور با ایجاد یک جریان همزاد در میان مردم جریان ملی شدن نهضت نفت در ایران را شکست دهد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران، کشور را از یوغ آمریکا و انگلیس بیرون آورد گفت: امروز انگلیسی ها و آمریکایی ها همانند گذشته به دنبال دست یافتن به ایران هستند و به هر نحوی تلاش می کنند در امور مربوط به ایران دخالت کنند.
فیاض گفت: در انتخابات اخیر شاهد این مسئله بودیم که انگلیسی ها به صورت مستقیم و آمریکایی ها به طور غیرمستقیم سعی داشتند در امور ایران دخالت کنند و با ایجاد جریان همزاد کودتای 28 مرداد تلاش کردند دوباره ایران را به دست گیرند.
این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب در انتخابات اخیر به خوبی توانست در مقابل این دشمنان بایستد اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب نگذاشتند که جریان کودتای 28 مرداد دوباره تکرار شود و کشور به دست اراذل و اوباش بیافتد.