لاریجانی: موسوی باید ژستی بگیرد که به او بیاید/کواکبیان: انتخابات دیگر تمام شده
ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱ : توسط : حسینی
محمد جواد لاریجانی با اشاره به انتقاد موسوی از پخش اعترافات متهمان حوادث اخیر نیز تاکید کرد: موسوی باید ژستی بگیرد که به او بیاید، وی باید گذشته را به یاد بیاورد زمانی که نخست وزیر بود و بسیاری از این اعترافات پخش شد ولی میرحسین اعتراضی نمی کرد.

به گزارش ایرنا، "محمدجواد لاریجانی" روز پنج شنبه در حاشیه نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در مناظره با کواکبیان، گفت: آنچه امروز باید در رسانه به آن توجه شود شامل دو محور است؛ اول اینکه ما با وضعیت جدید رسانه و جایگاه آن با مسئله‌ای به نام مرز مَجازها روبه رو هستیم و دومین مساله ماهیت قدرت است که در دهه‌های گذشته جابه‌جایی‌هایی در آن صورت گرفته است و رسانه‌ها را باید براساس این دو شاخص ارزیابی کرد.
وی افزود: در گذشته قدرت در دست توپ و تانک بود ولی امروز قدرت در دست رسانه ها است.
لاریجانی تاکید کرد: رسانه ها اعم از دولتی و غیردولتی باید در چارچوب شرع، قانون و اخلاق عمل کنند.
معاون قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه موسوی با کودتایی که انجام داد قصد براندازی نظام را داشت، بیان کرد: از زمانی که میرحسین موسوی در ساعت 11 شب خود را رییس جمهور دانست و مردم را به خیابان‌ها کشاند، موضوع کودتا و خروج او از نظام مطرح شد.
وی افزود: موسوی از ذیل نظام خارج ‌شد و او زمانی که سه چارچوب شرع، قانون و اخلاق را رد می‌کند، خطری بزرگ برای نظام ایجاد کرده است.
لاریجانی اظهار داشت: اگر کودتای موسوی موفق می‌شد نه تنها اسلامیت نظام از بین می‌رفت بلکه امنیت ملی و دموکراسی هم از بین رفته بود.
وی افزود: تیزهوشی مقام معظم رهبری باعث شد که موسوی نتواند کودتا کند.
لاریجانی گفت: سایت هایی که در خدمت کودتا بودند خلاف شرع عمل کردند و با دروغ های شاخ دار علیه نظام شانتاژ می کردند.
وی گفت: کاش خاتمی و موسوی این خطای بزرگ را انجام نمی دادند و نمی گذاشتند کار به اینجا بکشد.
وی اظهار داشت: هیچ چیزی شمشیر کشیدن این افراد علیه نظام را توجیه نمی کند و چیزهایی که به اسم سبز بیرون آمده همه شرعا و قانونا خلاف است.
وی افزود: اصطلاحاتی به نام خودجوش، نمی‌تواند کسی را از قانون منفک کند لذا هر کسی قصد دارد که تشکلی سیاسی راه‌اندازی کند باید مجوز بگیرد.
دبیر کمیسیون حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به سخنان کواکبیان که گفته بود برخی رسانه‌ها ساعت 9 شب رسما اعلام کردند، احمدی‌نژاد رئیس جمهور شده است، گفت: رسانه وظیفه دارد گمانه‌زنی کند ولی وقتی نامزدی اعلام پیروزی کرده و از مردم بخواهد که در خیابان‌ها از وی حمایت کنند، رسانه ها با شورای نگهبان فرق دارند و رسانه ها در همه جای دنیا گمانه زنی می کنند.
لاریجانی ادامه داد: کودتا لغت عجیبی نیست، کودتا به معنای این است که گروهی در راستای نظام حرکت می‌کنند ولی یک دفعه جلوی نظام می‌ایستند.
وی با اشاره به صحبت های کواکبیان که گفته بود، انتخابات افغانستان را مشاهده کنید تازه این روزها پس از مدت‌های طولانی جواب انتخابات را اعلام می‌کنند، گفت: شان ما بیشتر از افغانستان است حد ما حد افغانستان نیست ما باید انتخاباتمان را با ژاپن و آمریکا مقایسه کنیم نه با افغانستان. این کشور نخستین انتخابات خود را برگزار کرده این در حالی است که ما از ابتدای انقلاب تاکنون بیش از 30 انتخابات برگزار کرده‌ایم.
دبیر کمیسیون حقوق بشر قوه قضاییه گفت: در مطبوعات وابسته به جناح اصلاح طلب امروزه حجم وسیعی از تبلیغات سکولاریسم به چشم می‌خورد و این نوع تبلیغات، تبلیغاتی هستند که خلاف قانون، شرع و اخلاق هستند.
وی افزود: کسی که مجوز می گیرد باید اخلاق را رعایت کند.
لاریجانی با اشاره به اینکه بنده نگفته‌ام موسوی شبیه رجوی است، گفت: بنده گفته بودم که ادبیات موسوی در بیانیه‌هایی که منتشر می‌کند شبیه ادبیات مسعود رجوی است.
وی با اشاره به انتقاد موسوی از پخش اعترافات متهمان حوادث اخیر نیز تاکید کرد: موسوی باید ژستی بگیرد که به او بیاید، موسوی باید گذشته را به یاد بیاورد زمانی که وی نخست وزیر بود بسیاری از این اعترافات پخش شد ولی او اعتراضی نکرد. ندارد.

** انتخابات دیگر تمام شده است
به گزارش ایرنا،"مصطفی کواکبیان" در این مناظره که حاشیه نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها برگزار می شد، گفت: اخلاق در رسانه‌های شنیداری با مکتوب و فضای سایبر معنای خاص خود را دارد و مطبوعات باید به نحوی اخلاق را رعایت کنند و صدا و سیما به نحوی دیگر.
وی افزود: باید دید که عملکرد صدا و سیما در چند ماه اخیر چقدر اخلاق‌مدار بوده و یا اینکه چقدر اقدامات ماموریتی داشته است.
نماینده سمنان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز در سایت های مختلف وضعیت بسیار آشفته است و اخلاق اصلا رعایت نمی شود. در برخی از سایت ها به راحتی به دیگران تهمت می زنند و این هیچ اخلاقی وجود ندارد.
کواکبیان با بیان اینکه روزنامه‌های خصوصی می‌توانند موضع حزبی داشته باشند، گفت: اگر روزنامه‌ای که هزینه‌های آن از بیت‌المال است، موضعی حزبی اتخاذ کند، مشکل دارد.
وی اظهار داشت: جواد لاریجانی چندین جلسه علیه موسوی در صدا و سیما صحبت کرده ولی جا داشت که از دیگران هم برای ارائه نظرات دعوت می‌شد. البته بنده نمی‌خواهم از عملکرد کسی دفاع کنم ولی این موضوع خلاف اخلاق است که در مورد کسی صحبت شود ولی وی در جلسه حضور نداشته باشد.
نماینده مردم سمنان تاکید کرد: ما انتخابات را تمام شده تلقی می‌کنیم، برخی هنوز قصد دارند تا تنور انتخابات داغ بماند.
کواکبیان اضافه کرد: موسوی کودتاچی نیست زیرا او اگر موسوی کودتاچی بود شورای نگهبان برای چه وی را تایید کرد.