برای آزادی مشروط کلوتید ریس دولت فرانسه ضمانت مکتوب به ایران داده است
ساعت ٧:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٩ : توسط : حسینی

برخلاف جوسازی رسانه های فرانسه درباره چگونگی آزادی متهم فرانسوی، یک مقام وزارت خارجه کشورمان اعلام کرد دولت سارکوزی برای مراحل پس از آزادی مشروط کلوتید ریس ضمانت مکتوب به ایران داده است.
مصطفی دولتیار مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه اظهار داشت: فرانسوی ها اخیرا یادداشتی داده اند و وثیقه ای را نزد مقامات قضایی با تضمین مکتوب دولت فرانسه از طرف سفارت فرانسه سپرده اند مبنی بر اینکه کلوتید ریس (متهم آشوب های اخیر) در سفارت فرانسه باشد (آزادی مشروط با قید وثیقه) تا روند قضایی طی شود و هر وقت دادگاه او را احضار کرد وی در دادگاه حاضر شود و در نهایت حسب حکم دادگاه با این متهم رفتار خواهد شد.
دولتیار در مورد اقدامات دخالت آمیز سفارت فرانسه و تبعه این کشور در انتخابات اخیر اظهار کرد: فرانسوی ها از قبل از انتخابات اعلام کردند که با تداوم روند موجود مخالف اند و نهایت تلاش شان را در این جهت اعمال کردند. اما آن چه در مورد فرانسه مطرح است مربوط به یک تبعه این کشور است.
وی ادامه داد: این تبعه فرانسه در دانشگاه صنعتی اصفهان تدریس می کرد که مهلت اقامت قانونی وی چند ماه قبل به پایان رسید و ادامه اقامتش در ایران غیرقانونی بود. پس از مساعدت های انجام یافته اقامتش تمدید می شود منوط به این که در موعد مقرر کشور را ترک کند اما وی باز هم به اقامت غیرقانونی ادامه می دهد. وزیر خارجه فرانسه نیز به صراحت اذعان می کند که وی تحت دستور سفارت بوده است!
مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه در ادامه با اشاره به اقدامات مداخله جویانه این تبعه فرانسوی در امور ایران و برخورد قضایی با وی گفت: طبیعی است که پس از این مساله در اتحادیه اروپا سروصدا می کنند و سعی می کنند فضای تصنعی تبلیغاتی ایجاد کنند، اما این پرونده باید مراحل قضایی خود را طی کند و بهتر است در این مسیر پیش روند.
فرانسوی ها باید تبعه ایرانی را آزاد کنند
دولتیار که با ایسنا گفت وگو می کرد سپس در پاسخ به پرسشی در مورد کاکاوند، تبعه ایرانی دستگیر شده در فرانسه که تحت تاثیر رویکردهای سیاسی این کشور از آمریکا حتی دستگاه قضایی آن کشور حاضر نبوده پیشنهاد وکیل وی مبنی بر آزادی به قید کفالت این شهروند را بپذیرد و دلیل رویکردهای فرانسه اظهار کرد: متاسفانه شاهد رویکردهای دوگانه فرانسه در مسائل حقوق بشر هستیم و فرایندهای قضایی تحت تاثیر اغراض سیاسی در این موضوع روند طبیعی خود را طی نکرده است. ما نیز این پرسش را از فرانسوی ها داریم که می بایست حقوق افراد در زندان ها متناسب با مقررات حقوق بشر و رویه های منصفانه و عادلانه تعقیب شود که متاسفانه در این موضوع لحاظ نشده است. سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس تحت فشار خانواده کاکاوند است و ما خواسته های منطقی این خانواده را به طور جدی تعقیب می کنیم.
آلمانی ها غافلند
تحریم ها علیه خودشان است
این مقام وزارت خارجه در بخش دیگری از گفت وگویش با ایسنا به اقدامات اخیر آلمانی ها اشاره کرد و گفت: آلمانی ها در تبعیت از رویکرد مقابله با جمهوری اسلامی ایران، تحریم هایی را علیه ایران اعمال می کنند در حالی که از این مساله غافلند که این تحریم ها در واقع علیه خودشان است. در مذاکرات به آنها گفته ایم که ما کشوری پویا و دارای ظرفیت های استثنایی هستیم و از مجاری دیگری نیازهایمان را تامین می کنیم، این شما هستید که بازار پرظرفیت ایران را به مرور از دست می دهید.
او افزود: آلمانی ها هزینه هایی را نیز در منطقه می پردازند که همکاری با ایران می تواند این هزینه ها را کاهش دهد. اما به خاطر رویکرد بسته و ناصحیح دولت مرکل، آلمان فعلا ترجیح داده این هزینه ها را بپردازد. با وجود تمام مسائل تلاش داریم روابط دو کشور را در یک جهت سازنده و مثبت هدایت کنیم.
وی همچنین در زمینه خط لوله نوبوکو و نقش تعیین کننده ایران درباره تامین انرژی در منطقه تاکید کرد بدون مشارکت ایران این پروژه اقتصادی انجام نخواهد شد.
ایتالیا باید هزینه بدهد
وی در ادامه به اقدامات خصمانه ایتالیا اشاره و تصریح کرد: اگر ایتالیایی ها بخواهند کماکان نقش ایران را نادیده بگیرند طبعا باید هزینه هایش را نیز بپردازند.
دولتیار در عین حال گفت: ایتالیایی ها برای همکاری با ایران در افغانستان ابراز علاقه کرده اند اما ابراز علاقه به تنهایی کفایت نمی کند. ضمن این که تمرکز بر حوزه هایی که صرفا مطلوب یک طرف است که همکاری نامیده نمی شود. در همکاری باید تعامل و توازن برقرار شود. ایتالیایی ها تنها به موضوعات مد نظر خود توجه دارند، در حالی که باید متوازن حرکت کنند.
این مقام مسئول در وزارت امور خارجه در مورد برخی اخبار به نقل از وزیر خارجه ایتالیا که به افراد شرکت کننده در اغتشاشات اقامت در ایتالیا اعطا می شود نیز اظهار کرد: در آن مقطع سفیر ایتالیا احضار شد و از وی توضیح خواسته شد که او این مسائل را «شایعات بی اساس» عنوان کرد.
مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه همچنین با تقبیح دخالت های انگلیس تصریح کرد وزارت خارجه فعلا برای کاهش سطح روابط با انگلیس به صورت مقطعی و ضربتی به نتیجه نرسیده و برخی اخبار مبنی بر ایفای نقش واسطه توسط سلطان عمان در سفر اخیر میان ایران و انگلیس را صرفا یک گمانه زنی دانست.