لاریجانی در جمع خبرنگاران: اقدام تروریستی امروز نتیجه عملکرد آمریکا است
ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٦ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به خبرهای مخفی و آشکار در مورد ارتباط آمریکایی‌ها با برخی از گروه‌های تروریستی، افزود: اقدام تروریستی امروز استان سیستان و بلوچستان نتیجه عملکرد آمریکا است.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه در فرودگاه مهرآباد و پیش از عزیمت به ژنو در جمع خبرنگاران به تشریح اهداف این سفر که به منظور شرکت در نشست یکصد و بیست و یکمین اتحادیه بین‌المجالس صورت می‌گیرد پرداخت و اظهار داشت: کشورهای مختلف دنیا که دارای پارلمان هستند در این نشست شرکت می‌کنند، این نشست 2 بار در سال برگزار می‌شود که چند کمیته کاری دارد و این کمیته‌ها موضوعات مهمی را مورد بررسی قرار می‌دهند.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های هسته‌ای کشورهای دنیا، تصریح کرد: خلع سلاح هسته‌ای و فعالیت‌های مختلف هسته‌ای دنیا در یکی از کمیته‌های این اتحادیه مورد بررسی قرار می‌گیرد، بررسی ساختار فعلی سازمان ملل و اینکه در شرایط فعلی آیا این ساختار مفید است یا باید بهبود یابد دیگر مسئله‌ای است که در کمیته مربوط به آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: مسئله حقوق بشر و ابعاد مختلف آن نیز از دیگر موارد مورد بررسی در یکی از کمیته‌های اتحادیه مذکور است.
وی با بیان اینکه موضوعات مختلفی در این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت، ابراز داشت: از آنجائی که شرکت‌کنندگان در این نشست نمایندگان مردم هستند این اتحادیه از یک شور و نشاط و آزادگی خاصی برخورداراست.
علی لاریجانی در ادامه با اشاره به مسئله غزه و گزارش گلدستون تصریح کرد: مسئله فلسطین و گزارش گلدستون در این باره و تصمیمی که شورای حقوق بشر در خصوص گزارش گلدستون اشاره کرده است از موضوعات مورد بحث در این اجلاس خواهد بود.
وی بیان کرد: در این اجلاس مذاکراتی را با مسئولان پارلمان‌هایی که در این اجلاس شرکت کرده‌اند صورت خواهد گرفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به حادثه تروریستی استان سیستان و بلوچستان، اضافه کرد: حادثه سیستان و بلوچستان یک حادثه بسیار مورد توجه است، یکی از اقداماتی که نظام جمهوری اسلامی ایران برای توسعه و آبادانی این استان انجام داد و نسبت به آن اهتمام ورزید شورایی است که مربوط به توسعه شرق کشور تشکیل شد.
وی با بیان اینکه هدف اصلی این شورا ایجاد فضایی برای توسعه و آبادانی سیستان و بلوچستان بود، ابراز داشت: ایجاد آرامش و امنیت در استان سیستان و بلوچستان از جمله اهداف این شورا بود، اقدامی که امروز صورت گرفت حرکتی است که در مقابل خواست مردم قرار گرفت.
لاریجانی با بیان اینکه مردم استان سیستان و بلوچستان می‌خواهند محیطی داشته باشند که بتوانند آنجا سرمایه‌گذاری کرده و فعالیت‌های اقتصادی خود را رونق بخشند و مشکل اشتغال جوانان این استان حل شود، خاطر نشان کرد: این اقدام تروریستی در واقع چوب لایه چرخ توسعه استان سیستان و بلوچستان گذاشتن است.
وی در ادامه با اشاره به بعد دیگر این اقدام تروریستی، تصریح کرد: اگر به گذشته توجه کنیم خبرهای مخفی و آشکار زیادی وجود دارد که آمریکایی‌ها با برخی از گروه‌های تروریستی در استان ارتباط برقرار کردند و کمک‌ها را به آن‌ها انجام دادند که این مسئله نشانگر خصومت آمریکایی‌ها نسبت به پیشرفت کشور ما است.
لاریجانی در عین حال گفت‌: اوباما رئیس جمهور آمریکا چندی پیش گفت ما دست خود را به سمت ایران دراز می‌کنیم و در این میان دیدیم که آمریکا دست خود را سرخ کرد و اقدام تروریستی را در استان سیستان و بلوچستان انجام داد، حالا باید آمریکایی‌ها قبول کنند که مردم ایران حق دارند تبلیغات آن‌ها را باور نکنند البته این اقدام تروریستی به زیان خود آن‌ها است که در واقع عمق فهم مردم را بیشتر خواهد کرد و درک آن‌ها را نسبت به اتفاقات این استان افزایش خواهد داد.
لاریجانی همچنین گفت: آمریکایی‌ها می‌دانند که ایران در اعمال خود جدی است و باید به این مسئله توجه داشته باشند که ارتباط با ایران باید از سر صداقت نه فریبکاری باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: ما این اقدام تروریستی استان سیستان و بلوچستان نتیجه اقدامات آمریکا می‌دانیم که نسبت به منافع ملی ایران صورت می‌گیرد.