برای تامین نیاز داخلی؛ واحدهای پتروشیمی از هفته آینده بنزین تولید می‌کنند
ساعت ۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٦ : توسط : حسینی

هرچند برنامه‌های امریکا برای تحریم فروش بنزین به ایران که از سوی سنای این کشور تصویب شده تاکنون کارساز نبوده اما قرار است واحدهای پتروشیمی از هفته آینده برای تولید بنزین فعالیت خود را آغاز کنند.

به گزارش شبکه ایران، یکی از مدیران پتروشیمی با تائید این مطلب، گفت: در حال حاضر تولید اولیه بنزین در یکی از مجتمع‌ها شروع شده و از هفته آینده با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده تولید رسمی مجتمع‌ها برای تامین نیاز داخلی به انجام می‌رسد.

"علی‌محمد بساق‌زاده"، مدیر کنترل تولید شرکت‌ ملی صنایع پتروشیمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی از واحدها در حال تغییر در خطوط تولید خود برای تولید بنزین هستند که این کار هنوز به طور کامل انجام نشده است.

همچنین یکی دیگر از مدیران سابق شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه هم اکنون از واحدهایی مثل برزویه، بوعلی‌سینا و اصفهان قرار است برای تولید بنزین استفاده شود، تاکید کرد: اینکه چه مقدار بنزین در واحدها تولید شود بستگی به نیازی است که به واحدها اعلام می‌شود اگر قرار باشد بنزین با عدد اکتان پایین تولید شود ظرفیت تولید واحدها نیز بالا می‌رود.

 

به گفته وی تغییراتی که قرار است در پتروشیمی‌ها برای تولید بنزین ایجاد شود خیلی عمده نیست و بسته به میزان خوراکی که باید دریافت کنند متفاوت است.

وی با بیان اینکه با تغییر قطع و تبدیلی که انجام می‌شود بخشی از تولیدات قبلی خط تولید کاملا متوقف می‌شود، تاکید کرد: عمده واحدهایی که برای تولید بنزین در نظر گرفته می‌شود معمولا واحدهای آروماتیک هستند و باید توجه داشت که هم اکنون قیمت محصولات پتروشیمی و بنزین در بازار جهانی بالا رفته است.

 

به گزارش شبکه ایران، براساس اعلام برخی خبرگزاری‌ها، به دنبال تصویب طرح تحریم بنزین ایران از سوی سنای آمریکا، هر شرکت خارجی که بیش از یک میلیون دلار بنزین و یا سایر فرآورده‌های نفتی را به ایران بفروشد با تحریم مواجه خواهد شد.

برای مقابله با تحریم‌های احتمالی در خصوص بنزین، ایران چندین گزینه از جمله اجرایی ساختن طرح 48 ساعته تولید بنزین، به بهره‌برداری رساندن پالایشگاه‌های در دست احداث و ذخیره بنزین را پیش‌روی خود دارد.

طرح 48 ساعته بنزین طرحی است که از سوی وزیر نفت تببین و در دستور کار قرار گرفت، این طرح با تغییر فرآیند در تولید بعضی از واحد‌های مجتمع‌های پتروشیمی کشور محقق می‌شود.

فاز نخست این طرح روز دوشنبه، دوازدهم مردادماه در مجتمع‌های پتروشیمی و با هدف آمادگی در برابر شرایط اضطراری آغاز شد.