نشست رییس جمهور ایران و سوریه :
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۸ : توسط : حسینی

روسای جمهور ایران و سوریه در نشست مشترک مهمترین مسائل منطقه و جهان اسلام را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
دکتر محمود احمدی‌نژاد و بشار اسد در این نشست شرایط جهانی را فرصتی تاریخی برای مردم منطقه دانستند و تاکید کردند: باید از هر فرصتی حداکثر استفاده را به نفع ملت‌های دو کشور و منطقه ببریم.
روسای جمهور دو کشور همچنین با اشاره به سردرگمی و بهم‌ریختگی دنیای غرب بر تقویت روحیه مقاومت و ایستادگی مردم منطقه تأکید کردند.
دکتر احمدی‌نژاد در این نشست که بعدازظهر امروز (چهارشنبه) با حضور همتای سوری خود و مقامات عالی‌رتبه دو کشور برگزار شد، با اشاره به تلاش غرب برای متوقف کردن اندیشه مقاومت مردم منطقه اظهار داشت: غرب تلاش می‌کند روندی که در منطقه به جریان افتاده است را متوقف کند اما به فضل الهی اندیشه مقاومت ملت‌های منطقه پیروز است و آنها شکست بزرگی را متحمل شده‌اند.
دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه با شرایط جدید جهانی مسئولیت‌ها نیز سنگین‌تر شده است، گفت: البته این شرایط فرصت‌های جدیدی را هم ایجاد کرده است که باید از این فرصت‌ها به نفع ملت‌های خود منطقه استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه غرب کاملاً دچار بهم ریختگی و سرگشتگی شده است، خاطر نشان کرد: امروز دنیا متوجه شده است که تئوری‌های غربی به پایان راه خود رسیده است از اینرو به شدت نیازمند همکاری و مساعدت سوریه و ایران هستند. علت اصلی ایجاد چنین شرایطی نیز مقاومت و ایستادگی ملت‌های منطقه در مقابل زیاده‌خواهی آنان است.
رییس جمهور با اشاره به اینکه شرایط به سرعت به نفع مقاومت و ملت‌های منطقه در حال تغییر است، خاطر نشان کرد: ایران و سوریه در یک جبهه واحد قرار دارند و هر رخداد سیاسی یک فرصت است که باید از آن با کمک یکدیگر بهترین استفاده را بکنیم.

بشار اسد رییس‌جمهور سوریه نیز در این دیدار با تبریک پیروزی بزرگ دکتر احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز به اینجا آمده‌ام تا از نزدیک تبریکات صمیمانه خود را به شما و ملت ایران اعلام کنم. معتقدم آنچه در ایران اتفاق افتاد رخداد مهم و درس بزرگی برای بیگانگان بود و از اینرو از آن به شدت ناراحت هستند.
رییس‌جمهور سوریه با بیان اینکه روابط ایران و سوریه بسیار قوی‌تر از آن است که روسای جمهور دو کشور در ملاقات دوجانبه بخواهند آن را مورد تأکید قرار دهند، تصریح کرد: ملاقات دو کشور صرفاً از این‌رو ضروری است که پیام‌هایی به کشورهای دور دست و نیز منطقه برسانیم چرا که حافظه آنها بسیار ضعیف است و درس‌هایی که گرفته اند را زود فراموش می‌کنند براین اساس مقامات دو کشور باید هر چند وقت یکبار با یکدیگر ملاقات کنند تا آنان مجدداً درس بگیرند.
بشار اسد خاطر نشان کرد: مطمئن هستم از این به بعد درهای جامعه بین‌المللی بیش از گذشته به سمت ایران و سوریه گشوده خواهد شد.
بشار اسد با محکوم کردن دخالت بیگانگان در امور داخلی ایران اظهار داشت: دلیل اصلی دخالت دشمنان و غربی‌ها این است که نگذارند پیروزی‌های پی‌درپی ایران و سوریه در 4 سال آینده نیز تکرار شود.
وی افزود: یقین دارم انتخاب مجدد ملت ایران تأکید مجددی است که ایران و سوریه باید سیاست‌های گذشته خود را در منطقه دنبال کنند.