دادستان تهران: یکی دیگر از متهمان حوادث پس از انتخابات می تواند آزاد شود
ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٤ : توسط : حسینی
دادستان عمومی و انقلاب تهران با بیان اینکه اگر دادستان تشخیص دهد که تبدیل "قرار" ضرورت دارد، به آن توجه می کند ، گفت: متهمی وجود دارد که تحقیقاتش تمام شده و از نظر قضایی می تواند آزاد شود.

به گزارش خبرنگار حوزه قضایی ایرنا ، "عباس جعفری دولت‌ آبادی" در حاشیه مراسم تودیع و معارفه سرپرستان قدیم و جدید دادسرای ناحیه یک تهران در پاسخ به سوالی درباره تبدیل برخی قرار های صادره برای متهمان حوادث پس از انتخابات به قرار وثیقه اظهار داشت: اگر جایی دادستان تشخیص دهد که واقعا تبدیل قرار ضرورت دارد، به آن توجه می کنیم .
وی افزود: در همین دیداری که اخیرا با متهمان داشتم ، متهمی وجود دارد که تحقیقاتش تمام شده و از نظر قضایی می تواند آزاد شود .
دادستان تهران به نام این متهم هیچ اشاره ای نکرد.
جعفری دولت‌آبادی تاکید کرد: نگاه ما به پرونده ها قضایی است و هیچ مایل نیستیم افراد، حتی یک روز بیشتر در زندان باشند.اگر احساس کنیم تبدیل قرار باید صورت گیرد، حتما انجام می دهیم.

*** نیاز به ادامه بازداشت نباشد، دادستان اقدام می کند
دادستان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که‌ آیا احتمال آزادی برخی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات وجود دارد؟ گفت: به عنوان یک اصل کلی "نه" که بگوییم فردا همه آزاد می شوند ولی اینکه در پرونده ای ، تحقیقات کامل شود و دادستان احساس کند نیاز به ادامه بازداشت نیست ، حسب مورد اقدام می شود.

***پرونده 10 متهم حوادث اخیر را به دادگاه می فرستیم
دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین از ارجاع 10 پرونده مربوط به متهمان حوادث پس از انتخابات به دادستانی خبر داد و گفت: دادستانی بزودی درباره این پرونده ها اظهار نظر کرده و آنها را به دادگاه ارسال می کند.
وی که در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه کیفرخواست سایر متهمان پرونده حوادث پس از انتخابات چه زمانی صادر می شود؟ پاسخ می داد، افزود: پرونده برخی دیگر از متهمان به دفتر من ارسال شده که بزودی درباره آنها اظهار نظر می شود و اگر دادگاه علنی نیز باشد به اطلاع مردم می رسانیم.
دادستان تهران در پاسخ به سوالی درباره تعداد این پرونده ها اظهار داشت: تقریبا از 135 پرونده ای که در کمیته مجلس اعلام کردیم حدود 10 پرونده به دادستانی ارسال شده است .
دادستان تصریح کرد: سیاست دادستانی این است که بسرعت پرونده ها تکمیل شود تا افراد کمتری در زندان بمانند و زودتر تعیین تکلیف شود و این حق متهم و خانواده های آنان است .
وی افزود: اگر افرادی به هر دلیلی بلاتکلیف مانده اند این وظیفه قانونی ماست که بسرعت این کار را انجام دهیم و در این بخش در حال تلاش هستیم .

*** دادگاههای حوادث پس از انتخابات ؛ علنی یا غیرعلنی
جعفری دولت آبادی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا مبنی براینکه آیا پس از ارسال پرونده ها به دادگاه، جلسات محاکمه این افراد علنی خواهد بود؟ گفت: دادگاهها به موجب قانون باید تشکیل شوند اما تشخیص علنی بودن یا غیرعلنی بودن آن به تشخیص قاضی است .
دادستان تهران تصریح کرد: دادگاهها طبق روال جاری تشکیل می شود و اگر قاضی تشخیص دهد که علنی برگزار شود ما برای برگزاری علنی آن اقدام می کنیم.
خبرنگار ایرنا از دادستان پرسید: آیا اکنون دادگاه متهمان حوادث پس از انتخابات بصورت غیر علنی برگزار می شود؟
دادستان پاسخ داد: دادگاهها بطور طبیعی تشکیل می شود و هر دادگاهی علنی برگزار شود ، اعلام می شود .
جعفری دولت‌آبادی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا که تاکنون چند جلسه دادگاه غیر علنی برگزار شده است؟ گفت: از تعداد دادگاهها خبری ندارم اما تشکیل دادگاه وظیفه جاری ماست .
وی افزود: هر روز دادگاههایی را تشکیل می دهیم که از 10 پرونده ممکن است یکی مربوط به حوادث اخیر باشد . بنابراین وظیفه جاری ما تشکیل دادگاه است منتهی هرجا علنی باشد، اعلام می کنیم .

*** ملاک ما تشخیص دادستان است نه اظهارات خانواده ها
دادستانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه برخی خانواده ها اعلام کرده اند، بازجویی های همسرانشان مرداد ماه پایان یافته است. آیا قرار بازداشت این افراد تا آخر مهرماه ، تبدیل به وثیقه می شود؟ گفت: معیار ما قانون است نه اظهارات خانواده ها . هر جا احساس کنیم تحقیقات تکمیل شده و ادامه بازداشت متهم ضرورتی ندارد ، دادستان تصمیم گیری می کند.
جعفری دولت‌آبادی افزود: آنچه خانواده ها می گویند با‌آنچه ما در پرونده ها می بینیم ممکن است متفاوت باشد . خانواده ها از این نگاه که همسر و برادرانشان در زندان هستند، حرف می زنند و ما به آنها حق می دهیم. چون کسی دوست ندارد یکی از اعضای خانواده اش در زندان باشد .
دادستان تهران اظهار داشت: اگر در پرونده ای به این نتیجه برسیم که تحقیقات کامل است و نیازی به ادامه بازداشت نیست، حتما اقدام می کنیم.
وی تاکید کرد: ملاک ، تشخیص دادستان و قاضی رسیدگی کننده است .

*** دیدار دادستان با متهمان ادامه دارد
دادستان تهران در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه در دیدار اخیرش با متهمان حوادث پس از انتخابات با چه کسانی دیدار کرده و آیا این افراد گلایه و اعتراضی داشته اند؟ گفت: اتفاقا از شرایط و امکاناتی که برایشان فراهم است راضی بودند و در این مورد از همه متهمان نیز سوال کردم.
جعفری دولت‌ آبادی از ذکر اسامی متهمانی که با‌آنها دیدار کرده است، خودداری کرد اما در عین حال گفت: سیاست دادستانی این است که این دیدارها ادامه داشته باشد زیرا دادستان باید از وضعیت متهمان اطلاع داشته باشد .
وی تصریح کرد: وظیفه دادستانی این است که اطلاع داشته باشد آیا حقوق متهمان رعایت می شود و آیا مطالبی که دارند به دست ما می رسد ؟
دادستان تاکید کرد: بتدریج با تمام متهمانی که در زندان هستند دیدار خواهیم کرد تا وضع آنها را از نزدیک بررسی کنیم.
گفتنی است،‌عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران روز سه‌شنبه نیز با شمار دیگری از متهمان زندانی حوادث اخیر در ندامتگاه اوین دیدار کرد.
بر اساس گزارش روابط عمومی دادستانی تهران، جعفری پس از استماع اظهارات متهمان زندانی دستور تسریع در تحقیقات را صادر کرد.
دادستان تهران در پایان این دیدار اظهار امیدواری کرد که با ادامه‌ این بازدیدها در رسیدگی به پرونده متهمان تسریع لازم به عمل آید.
روابط عمومی دادستانی تهران، افزود: این دیدارها طی روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.
لازم به یادآوری است؛ عباس جعفری دولت‌آبادی روز یکشنبه گذشته نیز با شمار دیگری از متهمان زندانی ملاقات کرده بود.

*** درخواستی از کمیته پیگیری مجلس به ما اعلام نشده است
دادستان در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره درخواست ملاقات کمیته پیگیری مجلس با زندانیان گفت: دیدار با زندانی در چارچوب امر قضاست و طبیعی است که تفکیک قوا باید رعایت شود و اگر موارد خاصی اعلام شود، تقاضا را بررسی می کنیم اما هنوز درخواستی به ما اعلام نشده است .

***پرونده ادعاهای کروبی در دادسرای ویژه روحانیت
دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین درپاسخ به سوالی درباره روند رسیدگی قضایی به پرونده مهدی کروبی ، از تشکیل پرونده ای در دادسرای ویژه روحانیت در خصوص ادعاهای وی (کروبی) خبر داد و گفت: افرادی نیز تاکنون در این پرونده احضار شده اند.
جعفری دولت‌ آبادی اظهار داشت: آقای کروبی یک روحانی است و اظهاراتش باید در دادسرای ویژه روحانیت رسیدگی شود.
وی ادامه داد: کمیته ویژه سه نفره قوه قضاییه پرونده ای را در این زمینه به دادستانی ارجاع کرده که در دست رسیدگی است.
چعفری دولت آبادی افزود: افرادی نیز در این پرونده احضار شده اند و به محض افزایش اطلاعات برای مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد.

***احکام اعدام قابل اعتراض است
دادستان عمومی و انقلاب تهران درباره آرای اعدام صادر شده برای سه متهم حوادث پس از انتخابات گفت: این احکام قابل اعتراض است و وقتی اجرا می شود که از همه فیلترهای تجدید نظر خواهی عبور کند.
جعفری دولت‌آبادی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره صدور احکام اعدام برای سه متهم عضو انجمن پادشاهی ایران ، گفت: احکام دادگاهها در بحث اعدام، 100 درصد قابل اعتراض است و تا زمانیکه اعتراض کنند ، اجرا نخواهد شد.
دادستان تهران در عین حال گفت : اما اینکه گفته شود، صدور این احکام سرآغازی برای صدور چنین احکامی است ، "حرف رسانه ای غربی " است .
وی تاکید کرد: دادگاههای ما بر اساس پرونده ها اقدام می کنند و قضات مکلف هستند در چارچوب پرونده اظهار نظر کنند.
جعفری دولت‌ آبادی تصریح کرد: اینکه گفته شود صدور این احکام سرآغازی است ، درست نیست . عده ای را تبرئه کردیم، عده ای را تعلیق دادیم و عده ای هم ممکن است به مجازات شدیدتری محکوم شوند.
وی افزود: پرونده های ما متنوع است و احکام شدید قابل اعتراض هستند. طبیعتا تا زمان رسیدگی مجدد احکام اجرا نخواهد شد.
درباره احکام اعدام، قانونگذار سختگیری های بسیاری کرده و وقتی حکم اجرا می شود که از همه فیلترهای تجدید نظر خواهی عبور کند تا خدشه ای به حکم وجود نداشته باشد.

*** قصاص حق اولیای دم است
دادستان تهران در پاسخ به سوال دیگری درمورد عدم صدور دستور اجرای مجازات قصاص برای "بهنود شجاعی" از سوی رییس قوه قضاییه گفت: در مورد محکوم "بهنود شجاعی" دستگاه قضایی تلاش بسیاری کرد تا رضایت اولیای دم را بگیرد.
جعفری دولت‌ آبادی افزود: چندین جلسه خود من با اولیا دم - احسان نصراللهی - دیدار داشتیم .
دادستان تهران در عین حال گفت: قصاص حق اولیای دم است و تنها در صورت عدول از قصاص ، حکم می تواند اجرا نشود .
وی اضافه کرد: در این پرونده ، سه بار اجرای حکم به خاطر توصیه های کسانی که طرفدار کمک بودند، متوقف شد و ما هم دلمان می خواست در این قضیه کمک کنیم منتهی وقتی که اولیای دم گذشت نمی کنند، دستگاه قضا باید در چارچوب قانون و شرع عمل کند.
"قصاص حق اولیای دم است و وقتی ولی دم راضی نمی شود نمی توان به زور از آنها رضایت گرفت. بنابراین چون رضایت اولیای دم فراهم نشد ما بین اجرا و عدم اجرای قانون ، اجرای قانون را انتخاب کردیم که ممکن است برای عده ای تلخ باشد. "
وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود هفته آینده نیز قرار است دو نفر دیگر به نام های "امیر امراللهی " و "صفر انگوتی" قصاص شوند، نیز گفت: در این مورد اطلاعی ندارم. بررسی می کنم و در دیدار بعدی که با شما خبرنگاران خواهم داشت، اعلام می کنم.

*** ادغام امور امنیتی در دادسرای انقلاب
دادستان تهران در پاسخ به سوالی درباره ادغام صورت گرفته در دادسرای امنیت تهران گفت: این معاونت ادغام شده و امور امنیتی نیز در دادسرای انقلاب رسیدگی می شود.