"آیریلیک" باعث فراخوانی سفیر ترکیه در اسراییل شد
ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢۳ : توسط : حسینی

"آیریلیک" نام مجموعه‌ای تلویزیونی است که فیلمبرداری آن در مسجدالاقصی و دیوار ندبه انجام شده و داستان جنایات رژیم صهیونیستی در غزه است.

به گزارش شبکه ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی دیروز چهارشنبه سفیر ترکیه را فراخواند تا به برخی برنامه‌های تلویزیون دولتی ترکیه که باعث تحریک تنفر ضد اسراییلی می شود اعتراض کند .

وزارت امور خارجه اسراییل در بیانیه‌ای اعلام کرد: "اویگدور لیبرمن" وزیر امور خارجه اسراییل دستور احضار سفیر ترکیه در اسراییل را صادر کرده است تا به پخش برخی برنامه‌ها در تلویزیون دولتی ترکیه که باعث افزایش نفرت علیه اسراییل می شود اعتراض کند .

این در حالیست که پس از کنار گذاشتن اسراییل از مانور عقاب آناتولی در ترکیه و در هفته گذشته تنش میان طرفین افزایش یافته است.

در این بیانیه آمده است: لیبرمن گفت این برنامه ها به شدت تحریک‌آمیز است و به عنوان بخشی از تبلیغات دولت انجام می‌شود.

 


تلویزیون اسراییل نیز صحنه‌هایی از این سریال را نمایش داده است که در آن یک سرباز اسراییلی به یک دختر فلسطینی که لیخندی بر لب دارد شلیک می‌کند و در صحنه‌ای دیگر و در حالت آرام یک سرباز اسراییلی به سوی یک کودک فلسطینی گلوله شلیک می‌کند.

قابل ذکر است نخستین قسمت از این مجموعه تلویزیونی با نام "آیریلیک"(جدایی)  از شبکه تلویزیونی دولتی ترکیه "تی‌آرتی" پخش شده است.

در واکنش به این سریال روزنامه صهیونیستی "یدیعوت‌آحارنوت" نیز این مجموعه تلویزیونی را سبب بروز شک شدیدی به اسراییل دانست و نوشت: تلویزیون دولتی ترکیه در این مجموعه تلویزیونی که حوادث غزه را به تصویر می‌کشد سربازان اسراییلی را به صورت قاتلان کودکان و زنان و مردان غیرنظامی نشان می دهد.

"شبکه 2" رژیم صهیونیستی نیز هدف از تولید و پخش این مجموعه تلویزیونی را پاشیدن تخم اسراییل ستیزی و دشمنی با یهودیان دانست.

"آیریلیک" مجموعه‌ای تلویزیونی است که فیلمبرداری آن در مسجدالاقصی و دیوار ندبه انجام شده است، مربوط به حوادث فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه است.

می‌توانید گوشه‌هایی از این سریال را اینجا ببینید.