آیت الله خاتمی:وحدت با مخالفین قانون اساسی و ولایت فقیه امکان‌پذیر نیست
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان با بیان اینکه اختلاف سلیقه و نظر در جامعه قابل تحمل است، خاطرنشان کرد:‌ وحدت با کسانی که قانون اساسی و ولایت فقیه را قبول ندارند امکان پذیر نیست.


به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری صبح امروز سه‌شنبه در نهمین همایش سراسری روحانیون سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص عوام و خواص جامعه اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب جامعه را به سه گروه تقسیم کردند که اولین گروه عوام جامعه بودند که البته این عوام از نظر ایشان افراد بیسواد نیستند بلکه افراد بی‌بصیرتی هستند که هیچ خط و مشی و موضع خاصی چه حق و چه باطل ندارند.
خاتمی دسته دوم را خواص اهل باطل معرفی کرد و در توصیف آنها گفت: این افراد از طریق بیگانگان تحریک شده و به اعوان و انصار خود خط می‌دهند و دنیا پرستی و بی‌اهمیتی دین و ارزش‌ها یکی از شاخصه‌های مهم آنها است.
وی سومین ویژگی خواص اهل باطل را سوء استفاده از رسانه‌ها به عنوان یکی از امکانات و سلاح‌های موثر عنوان کرد و با اشاره به حوادث اخیر پس از انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در این وقایع به شکل عجیبی شاهد بودیم که رسانه‌های خارجی مانند یک لشکر جرار در مقابل ملت ایران ایستادند و تا آنجا که در توانشان بود،‌ آتش بیار معرکه شدند و اهل باطل از آن بهره فراوانی برد.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان دسته سوم را خواص اهل حق معرفی کرد و در خصوص ویژگی‌های این افراد گفت: خدامحوری و بصیرت از ویژگی‌های این افراد است که در راه اجرای تکلیف الهی از هیچ چیز بیم ندارند و در فضای فتنه نیز این اهل بصیرت هستند که می‌توانند علمدار میدان باشند.
خاتمی با بیان اینکه در حوادث اخیر سکوت برخی خواص از هر فریادی گویاتر بود، اضافه کرد: از ابتدای انقلاب هیچ نهادی به اندازه ولایت فقیه مورد هجمه قرار نگرفت،‌ خصوصا در چند ماه اخیر این هجوم مانند یک بمباران ثانیه‌ای بود.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی افرادی که سر سفره امام و نظام بزرگ شده‌اند و حیثیت خود را از این دو دارند، علیه ولایت فقیه شمشیر خود را از رو بسته‌اند و مواضع خود را نشان دادند و این وظیفه ما است که با بصیرت و آگاهی ببینیم که آنها کجا را هدف گرفته‌اند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان با اشاره به برخی صحبت‌ها در خصوص وحدت و آشتی ملی با بیان اینکه این حرف سخن زیبایی است که همه باید به دنبال آن باشند، اظهار داشت: ولی این هدف و آشتی فقط در چارچوب قانون اساسی و ولایت فقیه امکان پذیر است و کسانی که این دو را در عمل نپذیرفته‌اند مانع به وجود آمدن این وحدت هستند.
خاتمی افزود: کسانی که در پی این وحدت هستند و از آن دم می‌زنند، باید ببیند چه کسانی در این مسیر سنگ‌اندازی می‌کنند.
وی با بیان اینکه اختلاف سلیقه و نظر در جامعه قابل تحمل است، خاطرنشان کرد: وحدت با کسانی که قانون اساسی و ولایت فقیه را قبول ندارند امکان پذیر نیست.
امام جمعه موقت تهران خواص اهل حق را اهل عمل، شجاعت و صبر دانست و گفت: ایران با عمل خود مردم را به سمت ارزش‌های الهی دعوت کرده و با شجاعت تمام به بیان حقیقت‌ها می‌پردازد و از تبعات آن نیز باکی ندارند چرا که شجاعت تنها اختصاص به میدان جنگ ندارد.
خاتمی ولایت‌مداری را از دیگر ویژگی‌های این دسته از خواص دانست و افزود: ولایت‌مداری برای همه مردم یک اصل است و خصوصا این ویژگی باید در روحانیون نیروهای مسلح بیشتر دیده شود چراکه فرماندهی کل قوا را مقام معظم رهبری بر عهده دارند و زاویه داشتن با ایشان خطرناک است و ما باید حتی تمایلات خود را نیز با رهبر معظم انقلاب همراه کنیم.
وی با بیان اینکه خواص اهل حق دارای تدبیر هستند، ادامه داد: این تدبیر به معنی آن است که این افراد به صورت فله‌ای عمل نمی‌کنند بلکه تکلیف خود را در عین تدبیر و با برنامه به پیش می‌برند چرا که در غیر این صورت با عملکرد فله‌ای نمی‌توان به نتایج مطلوب رسید.
امام جمعه موقت تهران که در جمع روحانیون شاغل در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران سخن می‌گفت،‌ آنان را فرماندهان فکری ارتش معرفی کرد و افزود: آموزش‌های نظامی در اختیار فرماندهان است اما روحانیون وظیفه راهبری و فرماندهی فکری ارتش را برعهده دارند که در این زمینه نیز انتظار از شما بسیار بالا است.