انگلیس: به شهادت آن 200 سال حقوق مردم ایران برای ما مقدس است
ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢۱ : توسط : حسینی

وزیران خارجه انگلیس و آمریکا برای بررسی نحوه تشدید فشارها علیه ایران در لندن با یکدیگر ملاقات کردند. هیلاری کلینتون پس از این ملاقات گفت: «جامعه بین المللی برای مدارکی که نشان دهد ایران آمادگی دارد به تعهدات بین المللی خود در زمینه فناوری هسته ای عمل کند، تا ابد صبر نخواهد کرد».
هیلاری کلینتون این سخنان را در کنفرانس خبری و پس از ملاقات با همتای انگلیسی خود عنوان کرد. وی در بیانی متناقض گفت: قدرت های بزرگ در مورد صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران به سرعت قانع نخواهند شد.
وی همچنین از اغتشاشگران در ایران حمایت کرد و با انتقاد از محاکمه برخی عناصر بازداشت شده، دادگاه ها را فرمایشی توصیف کرد. وی با انکار و کتمان اعتماد 85 درصدی ملت ایران به نظام و حضور در پای صندوق های رأی ادعا کرد مردم ایران به نظام خود اعتماد ندارند.
میلی بند وزیرخارجه دولت خوشنام! انگلیس هم در این کنفرانس مطبوعاتی ضمن حمایت از آشوبگرانی که ارتباط برخی از آنها با سفارت و رژیم انگلیس محرز شده، گفت البته ما نقشی در تعیین سیاست در ایران نداریم اما از حقوق اساسی مردم این کشور حمایت می کنیم. برای ما حقوق بشر مردم ایران «مقدس» است.
این اظهارات حقوق بشری میلی بند در حالی است که اسفندماه سال گذشته جک استراو وزیرخارجه پیشین انگلیس در مراسم افتتاح نمایشگاه «تاریخ ایران در دوره شاه عباس صفوی» گفته بود «هرچند ما نسبت به تاریخ فراموشکار هستیم اما ایرانی ها فراموشکار نیستند و نمی توانند 200 سال اخاذی و مداخله جویی ما از قرارداد تنباکو و نفت دارسی گرفته تا روی کار آوردن پهلوی ها و سرنگونی مصدق را فراموش کنند. ما در درک مردم ایران دچار مشکل هستیم و درک آنها مشکلی ندارد».