سوخت رآکتور تهران تأمین نشود ایران اورانیوم 20 درصد تولید می کند
ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٠ : توسط : حسینی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد در صورت عدم ارائه سوخت با غنای 20 درصد از سوی طرف های قرارداد، ایران راساً اقدام به تامین سوخت رآکتور تهران خواهد بود.
«علی شیرزادیان» مدیرکل روابط عمومی سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: مقدار سوختی که راکتور تهران نیاز دارد بستگی به میزان عملکرد آن، در حدود 150 الی 300 کیلوگرم است. این راکتور اصلی ترین تامین کننده رادیو داروهای مورد نیاز در کشور است و سوخت موجود آن برای مدتی بیش از یک سال و نیم کفایت می کند.
شیرزادیان با بیان اینکه در توافق برای تامین سوخت راکتور تهران، منابع ملی، اصل است، تصریح کرد: ما براساس منافع ملی و پیشرفت های تکنولوژیک تصمیم می گیریم و پس از انجام گفت وگوها و بررسی هایی که صورت می گیرد، گزارشی فنی برای تایید و تصویب نهایی مقامات کشور تهیه خواهد شد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی، ادامه داد: از این رو قرار است در نشستی که در 27 مهرماه میان ایران و چند کشور از جمله آمریکا، روسیه و فرانسه و آژانس برگزار می شود درخصوص چگونگی انجام این کار گفت وگو شود. وی تصریح کرد: ایران تکنولوژی غنی سازی را به طور کامل در اختیار دارد و از این رو با دستی پر و با قدرت پای میز مذاکرات خواهد نشست. سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در پاسخ به این سوال که اگر قرارداد احتمالی تامین سوخت راکتور تهران در آینده به هر نحوی همانند دیگر قراردادهایی که تاکنون این کشورها با ایران داشته اند و لغو و یا به تاخیر انداخته اند کان لم یکن بماند تکلیف چیست؟ اظهار داشت: آن موقع نامه می نویسیم و به آژانس اعلام می کنیم که ایران راساً اقدام به تامین سوخت رآکتور تهران خواهد کرد.
شیرزادیان همچنین گفت: از نظر اقتصادی برای ما به صرفه تر است که سوخت راکتور تهران را بطور یکجا خریداری کنیم تا اینکه بخواهیم برای حدود 200 کیلوگرم خط تولید اورانیوم با غنای پنج درصد را برای تامین سوخت با غنای 20 درصد تغییر دهیم. از اینرو به آژانس اعلام کردیم که به این مقدار سوخت نیاز داریم و مدیرکل آژانس اقداماتی را دراین باره انجام داد.
مدیرکل روابط عمومی سازمان انرژی اتمی، تاکید کرد: ایران عضو آژانس است و آژانس در مذاکرات مربوط به تأمین سوخت راکتور تهران حضور دارد و این تضمینی است برای اجرایی شدن قرارداد احتمالی سوخت. اینکه چقدر آژانس توانایی دارد از توافق هایی که در چارچوب این نهاد بین المللی بسته می شود دفاع کند و اجرای آن را تضمین کند به آژانس بازمی گردد. اگر فردا روزی آمریکا بخواهد در این توافق اختلال ایجاد کند بحث ایران و آژانس نیست بلکه مربوط به آژانس و آمریکاست.
وی ادامه داد: ما به عنوان یک سازمان فنی وارد این مذاکرات می شویم و گفت وگوها را دنبال می کنیم. اگر توافق شکل گرفت و بعد به هر دلیلی اجرا نشد بدنامی اش برای آژانس و کشورهای برهم زننده توافق است و ایران نیز اقدام مقتضی را انجام خواهد داد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در پاسخ به اینکه در صورت اجرا نشدن توافق ایران خود اقدام به تولید سوخت با غنای 20 درصد برای رآکتور تهران می کند، اظهار داشت: همان گونه که پیش تر گفتیم ما خود راساً اقدام خواهیم کرد، البته اقدام ایران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود.
شیرزادیان در پاسخ به اینکه چه تضمینی وجود دارد که خود آژانس نیز بر سر توافقش بماند در حالی که بر سر مدالیته حل و فصل مسائل باقیمانده با ایران به وظایف خود عمل نکرد، تاکید کرد: اکثریت اعضای آژانس بر سر اینکه ایران فعالیت هایش مسالمت آمیز، قانونی و همواره با همکاری آژانس بوده است توافق دارند و امکان اعمال فشارهای سیاسی شدید بر ایران و همکاری هایش در آینده با آژانس بسیار کم است. در عین حال ما به اندازه شما بدبین نیستیم، ضمن این که دست مان نیز از نظر فنی پر است.
وی گفت: یقیناً قدم مثبت آنها اثری مثبت بر روی همکاری های وسیع آینده بین جهان غرب و کشورهای در حال توسعه خواهد گذاشت، زیرا این کشورها جمهوری اسلامی ایران را مدافع حق هسته ای خود می دانند که استوار در مقابل تحمیل شرایط خارج از عرف های بین المللی ایستاده است و براحقاق حقوق مصرح خود اصرار می ورزد.