نبایدبا در برابر دولت مانع‌آفرینی کرد
ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٠ : توسط : حسینی

رئیس قوه قضائیه گفت: نباید کارها را سیاسی کرده و به دولت ضربه وارد کنیم چرا که این دولت، دولت حقی است و بر حسب قانون فعالیت می‌کند و بار سنگینی بر دوش دارد و نباید ما مانع دیگری برای دولت به وجود بیاوریم.

به گزارش فارس آیت الله صادق لاریجانی ،رئیس قوه قضائیه صبح امروز در مراسم سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: همه می‌دانند که نظارت امری بسیار مهم در قوای مجریه و قضائیه می‌باشد که این نظارت نیز برای قانون مداری صورت می‌گیرد.
وی افزود: با کمال تاسف باید گفت که قانون مداری در بین همه شکل نگرفته به طوری که برخی از مردم وقتی از قانون فرار می‌کنند، خوشحال هستند به طور مثال برخی از اینکه از چراغ قرمز عبور کرده اند و پلیس آنها را ندیده است خوشحال می‌شوند. همین موارد نشان می‌دهد که ما باید در بعد فرهنگی نظارت هم فعالیت داشته باشیم.
رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: نظارت دارای دو بعد است، اول بعد قانونی که بسیار جدی گرفته شود و دوم بعد فرهنگی و اجتماعی که نباید از آن غفلت کرد. چرا که نمی‌توان برای یکایک افراد مامور نیروی انتظامی قرار داد بلکه باید فرهنگ سازی کنیم و در واقع قانون مداری باید سخن همه باشد.
آیت الله لاریجانی ادامه داد: ممکن است قانونی اشکالی داشته باشد ولی بنا نیست که هر کس مصلحت سنجی خود را حاکم کند لذا همه ما باید قانون مدار باشیم و انصافا یکی از ارکان مهم عدالت هم عمل به قانون است.
وی خاطر نشان کرد: معنای عدالت رعایت قانون نیست ولی واقعیت این است که یکی از مجاری حصول عدالت عمل به قانون است و همه باید به قانون عمل کنند. لذا اگر مسئولی فرصت فرار از قانونی برای خود ببیند این خلاف عدالت است.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در دستگاه قضایی وجود 10 الی 11 دستگاه نظارتی وجود دارد تاکید کرد: هر کدام از این دستگاه‌های نظارتی در موضوع خاص فعالیت می‌کنند که یکی از آنها سازمان بازرسی کل کشور می‌باشد.
آیت الله لاریجانی اضافه کرد: گمان می‌کنم که تشکیل شورای نظارتی خلاف قانون اساسی باشد ولی در کل هماهنگی‌ کار بسیار مهمی است.
وی افزود: انصافا در قانون اساسی و در اصل 174 که سازمان بازرسی در آن ثابت شده نظارتی که برای این سازمان قرار داده شده است بسیار عام و فراگیر می‌باشد و کمتر نهاد نظارتی هست که چنین مسئولیت سنگینی را بر عهده دارد.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه بسیاری از مشکلات موجود در کشور ناشی از نبود قانون نیست، اظهار داشت: این مشکلات اراده جدی می‌خواهد و بنده تا زمانی که توان دارم برای دفاع از شان سازمان بازرسی کل کشور خواهم ایستاد و البته کمک خواهم که سازمان بازرسی وظایف خود را نیز انجام بدهد.
آیت الله لاریجانی در ادامه تاکید کرد: نباید از اختیارات مهم قانونی و وظایف محول به سازمان بازرسی کل کشور به عنوان حربه ای سیاسی استفاده شود؛ پیش روی شما قوه مجریه قرار دارد و بنده می‌گویم که محکم در خصوص وظایف خود ایستادگی کنید ولی سیاسی کاری هرگز نکنید.
وی با اشاره به اینکه دولت، دولتی قانونی است خاطر نشان کرد: دولت، دولتی قانونی است و باید برای اجرای امور به آن کمک کنیم لذا تعبیری نباید چوب لای چرخ دولت گذاشت چرا که کار نظارتی برای حسن انجام امور صورت می‌گیرد.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: بنده به عنوان مسئول دستگاه قضایی اطمینان می دهم که پای نظارت‌های سازمان بازرسی خواهم ایستاد ولی در مقابل آن باز هم تکرار می‌کنم که خدایی ناکرده نباید از این قدرت بهره برداری سیاسی شود.
آیت الله لاریجانی مجددا با تاکید بر اینکه کار نباید سیاسی شود، گفت: نباید کار را سیاسی کرده و به دولت ضربه وارد کنیم چرا که این دولت، دولت حقی است و بر حسب قانون فعالیت می‌کند و بار سنگینی بر دوش دارد و نباید ما مانع دیگری برای دولت به وجود بیاوریم. چرا که به اندازه کافی مانع دارد لذا باید کمک‌ حال دولت باشیم.
وی در پایان اظهار داشت: نباید خدایی ناکرده این دستگاه دستگاه نظارتی به طرف اینکه کارها سیاسی شده و به دولت فشار وارد شود حرکت کند.