احمدی‌نژاد:«خرید اورانیوم»ابتکارعمل ایران برای ایجادهمکاری سازنده در مذاکرات ژنو
ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٠ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور در پاسخ به سئوالی درباره درخواست ایران در نشست ژنو برای خرید اورانیوم با غنای 19.75 درصد برای راکتور تهران گفت: موضوع خرید اورانیوم ابتکار عمل ایران برای ایجاد زمینه همکاری سازنده در مذاکرات بود.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، عنادی کارشناس سیاسی نشست تلویزیونی رئیس جمهور با کارشناسان در ادامه این برنامه زنده با اشاره به نشست اخیر ژنو گفت: در جدیدترین موضع‌گیری‌ها خانم کلینتون که در سفر اروپایی خود به سر می‌برد در دیدار با وزرای خارجه فرانسه و انگلیس اعلام کرده که این مذاکرات سازنده بود اما دنیا منتظر ایران نخواهد ماند؛ با توجه به توافق طرفین برای دور بعدی مذاکرات در آینده نزدیک، شما فضا را در بحث هسته‌ای چگونه می‌بینید؟
رئیس جمهور پاسخ داد: ارزیابی ما از نشست ژنو مثبت است و البته افراد در اعلام مواضع خود آزاد هستند، ما می‌دانیم که در بین دولت‌ها هم اختلاف نظر وجود دارد یعنی در خود فرانسه، انگلیس و امریکا بین مسئولان مختلف نظر‌‌های مختلفی وجود دارد؛ بعضی‌ حرف‌ها هم مال همان محلی است که در آن قرار گرفته‌اند، معلوم است که ملت ایران هم منتظر دیگران نمی‌ماند و اکنون نیز منتظر دیگران نمانده است.
وی افزود: به نظر می‌رسد یک ذهنیت مشترکی پیدا شده که اگر بنا است در دنیا کار مثبتی انجام شود و مسائل اصلی جهان حل شود، این نیازمند مشارکت، تفاهم، احترام به حقوق ملت‌ها و حرکت از موضع عدالت است و به نظر ما این درحال شکل‌گیری است و علت آن چه بوده نیز یک بحث جدا است.
رئیس جمهور تصریح کرد: ملت ایران روی حقوق و مواضع خود ایستاد و ایستاده است.
احمدی‌نژاد نشست ژنو و فضای جلسه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اگر عدالت را روی میز بگذاریم و همه به آن پایبند باشیم، اتفاقات بهتری هم می‌تواند بیفتد.
وی افزود: فعلا محور گفتگوها بسته پیشنهادی ایران است و ما هم همان را جلو می‌بریم و اگر بحث‌های دیگری مطرح شود آنوقت باید همه یکسان باشند چون گفتگو در شرایط نابرابر اصلا معنا ندارد.
رئیس جمهور تصریح کرد: من فکر نمی‌کنم مشکلی پیش بیاید و اگر هم کسانی بخواهند مشکلی پیش بیاورند موفق نمی‌شوند و اگر هم موفق شوند خودشان ضرر می‌کنند.
کارشناس مسائل سیاسی در ادامه سئوال خود با اشاره به درخواست ایران برای خرید اورانیوم با غنای 19.75 درصد برای راکتور تهران گفت: این موضوع به نوعی در نشست ژنو تاثیرگذار شده است اما اگر این درخواست ایران اجابت نشود آیا باز هم شما تصور می‌کنید که فضای مذاکرات مثبت است؟
احمدی‌نژاد پاسخ داد: این یک ابتکارعمل بود که ایران برای کمک به تفاهم به خرج داد تا زمینه همکاری سازنده شکل بگیرد و روی نقاط اختلاف نیز اثر سازنده بگذارد و این یک آزمایش است؛ اغلب کشورهایی که حضور داشتند اعلام آمادگی کردند و در دوشنبه آینده (19 اکتبر) کارشناسان ما با آنان گفتگو می‌کنند و شرایط خرید اورانیوم اصطلاحا 20 درصد برای راکتور تهران جهت تولیدات دارویی مورد بررسی قرار خواهند داد.