احمدی نژاد:بدون اصلاح نظام توزیع یارانه حتی فرهنگ‌سازی برای اصلاح مصرف اثر ندارد
ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٠ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور در پاسخ به سئوال کارشناس اجتماعی مبنی بر اینکه آیا عدم توجه به فرهنگ‌سازی لازم برای اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها، این اقدام را با مشکل روبرو نمی‌کند، گفت که بدون اصلاح نظام توزیع یارانه حتی فرهنگ‌سازی برای اصلاح مصرف اثر ندارد.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، جمشیدی‌ها عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه نشست رئیس جمهور با کارشناسان که بصورت مستقیم از شبکه اول سیما پخش شد اظهار داشت: مدافعان لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بر روی دو گزاره خیلی تاکید می‌کردند، یکی مصرف بالای انرژی و دیگری به هدر رفتن تولید نان؛ آقای دکتر آیا فکر نمی‌کنید پس از تصویب این طرح و داده شدن امکان اقتصادی به مردم، اگر زیرساخت‌ها همان زیرساخت‌های قدیمی باشد، مشکلات همچنان باقی می‌ماند؟
رئیس جمهور پاسخ داد: بله، اگر ساختارها تغییری نکند، با تغییرات جزئی و حتی با تغییرات کلی اتفاقی نمی‌افتد، اما باید توجه داشته باشیم که خود اینکار یک اصلاح ساختار و مقدمه اصلاحات ساختاری بزرگ در اقتصاد است.
وی با اشاره به 4 هدف لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها افزود: ما درحال توزیع منابعی به صورت عمومی هستیم، آیا همه مردم به صورت یکسان و عادلانه از آن بهره می‌برند؟ خیر بلکه دهک‌های بالا بیش از 30 برابر دهک‌های پائین از منابع عمومی که دولت توزیع می‌کند بهره می‌برند و این بی‌عدالتی درست می‌کند که منشاء مشکلات گوناگون است.
احمدی‌نژاد هدف دوم این طرح را بهینه‌سازی تخصیص منابع عنوان کرد و ادامه داد: هر خانواده و هر بنگاه و کل جامعه منابع خود را در مصارف توزیع می‌کند اما این تخصیص اکنون حالت درستی ندارد چرا که سبد مصرف‌ها مناسب نیست و ارزش‌های مصرف واقعی نیست؛ اگر ما یارانه‌‌ها را اصلاح کنیم به تخصیص بهینه منابع به بخش‌های گوناگون کمک می‌کند.
وی افزود: این لایحه دو هدف دیگر را هم دنبال می‌کند،‌ یکی جلوگیری از اسراف است چرا که ما واقعا چند برابر کشورهای مشابه درحال مصرف کردن هستیم و این اسراف است؛ هدف دیگر اصلاح ساختارهاست چرا که توزیع عمومی یارانه‌ها بهره‌وری، تورم و مدیریت‌های ما را از حالت تعادل خارج کرده و اجازه نداده که مدیریت‌های کارآمد شکل بگیرد.
عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه سئوال خود اظهار داشت: این وضع خوبی نیست که ما نفت را استخراج کنیم و از راه دیگر از بین ببریم؛ آیا راه دیگری جز این کاری که شما در نظر گرفته‌اید وجود نداشت؟ این لایحه یک کار اقتصادی است و جامع‌شناسان در آن حضور نداشتند یعنی شما یک متغیر را در نظر گرفتید درحالی که عوامل متعددی بر روی مصرف مردم تاثیر دارد که یکی از آنها فرهنگ است؛ رسانه‌های ما یک زندگی اشرافی را تبلیغ می‌کنند بنابراین شما چگونه می‌خواهید با اندکی پول و تغییر قیمت مصرف را کنترل کنید؟ آیا در این میان فرهنگ فراموش نشده است؟
احمدی‌نژاد با بیان اینکه جانا سخن از زبان ما می‌گویی، اظهار داشت: مطلب شما درست است، البته یک کمیته اجتماعی فرهنگی نیز در زیرمجموعه شورای راهبردی وجود دارد که این مسائل را بحث کرده است.
وی با بیان اینکه صدا و سیما نقش مهمی دارد اما فقط این رسانه متولی فرهنگ نیست، افزود: نمی‌شود دو رویکرد متناقض را همزمان در کشور به پیش برد و از این نظر حرف شما درست است.
رئیس جمهور تصریح کرد: در هر صورت وقتی قیمت‌ها واقعی شد، توجیه سرمایه‌گذاری پیدا می‌شود تا آن وضعیت را اصلاح کند؛ در همین نان 8 درصد آن هدر می‌رود اما در یارانه‌ای که ما می‌دهیم بیش از 30 درصد آن هدر می‌رود چون روابط ناصحیح شکل می‌گیرد اما اگر ما توزیع یارانه‌ها را تنظیم کنیم از آن 30 درصد بر اساس محاسبات ما بخشی به خود نانوایی برمی‌گردد و در آن صورت او باید نان بهتری بدهد و توجیه پیدا می‌کند که تجهیزات خود را عوض کند.
وی ادامه داد: اکنون حتی نانوایی‌ها در این حالتی که در آن قرار داریم حتی هزینه کارگرشان را هم نمی‌توانند بدهند؛ ما در تهران آزمایش کردیم و دیدیم که در برخی از بخش‌های این شهر با حذف آرد یارانه‌ای، هم سرمایه‌گذاری انجام شد و هم تقاضاهای فراوانی برای ایجاد و گسترش نانوایی‌های جدید ایجاد شد و در کنار آن هم کیفیت نان بالا رفت و هم مشتری آن بیشتر شد؛ یعنی در عین حال که ظاهرا قیمت نان بالا رفت اما فروش آن نیز بیشتر شد.
احمدی‌نژاد تصریح کرد: وقتی یک سنگک با قیمت 80 تومان به فروش می‌رسد دیگر جایی برای ارتقای کیفیت باقی نمی‌ماند؛ اما اگر آرد 7 تومانی یارانه‌ای بشود 300 تومان و نان 80 تومانی بشود 400 تومان، تمام هزینه‌ها برای بهبود کیفیت را پوشش می‌دهد و آنوقت می‌توان نظارت و درخواست داشت و در آن حالت اگر فرهنگ‌سازی هم بشود اثرگذار خواهد بود؛ ولی وقتی کار نشدنی باشد، فریاد بزنیم و صدا و سیما هم هرکاری انجام بدهد، باز هم نمی‌شود.
رئیس جمهور تاکید کرد: بسیاری از نانواهای ما انسان‌های دلسوز و زحمتکشی هستند که با سیلی صورت خود را سرخ نگاه می‌دارند و علاقه هم دارند که کیفیت را بالا ببرند اما امکانش برای آنها وجود ندارد و ما معتقدیم که اگر آن 30 درصد احیا شود می‌تواند هزینه‌ها را پوشش دهد.