تعلل دستگاه قضایی در محاکمه کروبی و باز هم ادعاهای تکراری
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٠ : توسط : حسینی

در حالی که چندی پیش هیئت سه نفره قوه قضائیه در گزارش خود اعلام کرده بود که ادعاهای کروبی غیرواقعی است، وی در نامه‌ای به رئیس صدا و سیما فرصتی خواست تا در مورد ادعاهای خود توضیحاتی ارائه کند!

به گزارش شبکه ایران، روز گذشته برخی رسانه‌ها از نامه مهدی کروبی به رئیس سازمان صدا و سیما خبر دادند.

بر اساس این گزارش‌ها مهدی کروبی در نامه‌ای به عزت الله ضرغامی، نسبت به پخش شدن مصاحبه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان با شبکه آمریکایی پی‌بی‌اس واکنش نشان داده است و از وی خواسته تا فرصتی در اختیار وی برای دفاع قرار گیرد.

محمود احمدی ن‍ژاد در مصاحبه با این شبکه تلویزیونی در پاسخ به سوالی درخصوص ادعای تجاوز جنسی در زندان‌های ایران گفته بود که این ادعا از سوی مهدی کروبی مطرح شده و هنگامی که هیئت وی‍ژه قوه قضائیه از او سند خواسته وی در پاسخ گفته که این حرف‌ها را از روی عصبانیت بیان داشته و هیچ سندی در اختیار ندارد.

در این نامه که پایگاه جبهه مشارکت آن را به فرزند کروبی و نه مهدی کروبی منتسب کرده است از ضرغامی خواسته شده تا یک سوم مدت زمانی که در اختیار دادستان تهران قرار داده شده است، در اختیار کروبی یا نماینده او قرار گیرد.

 

کروبی در حالی از رئیس صدا و سیما برای چنین فرصت اندکی تقاضا کرده که با گذشت بیش از یکماه از طرح شدن ادعای جنجالی کروبی در داخل کشور وی هیچ سندی برای اثبات ادعای خود رو نکرد.

موضوع تجاوز جنسی در زندان‌های کشور ادعایی بود که شیخ اصلاحات در نامه‌ای خطاب به هاشمی رفسنجانی مطرح کرد و سپس با منتشر شدن این نامه در رسانه‌های اصلاح طلب جنجال زیادی را به پا کرده بود.

در این میان رسانه‌های ضد انقلاب به صورت گسترده‌ای به موضوع مورد ادعای کروبی پرداختند و از این طریق اتهامات بی اساس بسیاری را به نظام جمهوری اسلامی وارد کردند.

با این حال شیخ اصلاحات برای تبرئه خود تنها ادعا می‌کرد که برای آنچه ادعا کرده اسنادی در اختیار دارد! اسنادی که نهایتاً کسی آن‌ها را ندید.

در این میان بود که هیئت وی‍ژه‌ای از سوی رئیس جدید قوه قضائیه تشکیل شد تا درخصوص حوادث و شبهات پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری و از جمله ادعای مهدی کروبی به تحقیق و تفحص بپردازد.

با تشکیل این کمیته وی‍ژه که متشکل از حجج الاسلام رئیسی، اژه‌ای و خلفی بود مهدی کروبی بیش از روزهای قبل کوشید تا اسنادی را در رابطه با ادعایش جمع آوری کند؛ چرا که او به خوبی می‌دانست عدم ارائه سند به این کمیته قضایی، رسوایی وی را در پی خواهد داشت و شاید مقدمه محاکمه وی را فراهم سازد.

سرانجام پس از هفته‌ها تحقیق و بررسی هیئت سه نفره و برگزاری جلساتی با مهدی کروبی،‌ این کمیته گزارشی را منتشر کرد که در آن اعلام کرده بود ادعای کروبی غیرواقعی است.

پیش از این "غلامحسین محسنی اژه ای" دادستان کل کشور و عضو هیات سه نفره دستگاه قضائی در این باره گفته بود که ادعاهای مهدی کروبی بی پایه و اساس بود. پس از تحقیقات فراوان و مشخص شدن واهی بودن این ادعا، به آقای کروبی گفتم که ما این را‌ه‌ها را طی کردیم و چیزی پیدا نکردیم، اگر شما راه دیگری به ذهنتان می‌رسد به ما بگوئید تا پیگیری کنیم؛ که آقای کروبی گفت: "نه حرف‌های شما منطقی است، ولی من الان چیز بیشتر از این ندارم". اژه ای اظهار داشت: این یک جریان است که با انگیزه سیاسی تهیه شده است، الان خودشان می دانند که مسائل خلاف بوده اما متاسفانه حاضر نیستند آن را، اعلام کنند.

گر چه محسنی اژه ای تاکید کرد بود که "قطعا به عنوان وظیفه قانونی و ملی و براساس آنچه قانون و مردم از ما می خواهند اجازه نمی دهیم این قضایا ادامه پیدا کند و اجازه نمی دهیم کروبی یا کس دیگری باز هم این ادعاها را مطرح کند" اما آخرین جنجال دبیرکل شکست خورده حزب اعتماد ملی خلاف این را ثابت کرد.

مهدی کروبی پس از مشخص شدن غیرواقعی بودن ادعایش به هیئت سه نفره گفته بود که ادعا نکرده که قطعاً چنین اتفاقی رخ داده است بلکه در این رابطه مطالبی را شنیده که باعث نگرانی او شده و او با نگارش نامه به هاشمی رفسنجانی خواستار تحقیق در این رابطه شده است!

هر چند آیت الله صادق لاریجانی در روزهای اول ریاست خود در قوه قضائیه اعلام کرده بود که "محکمه عدل، دیر یا زود حق مظلومان را می ستاند" اما شاید یکی از دلایل اصلی نگارش چنین نامه‌ای از سوی مهدی کروبی یا فرزند وی، به رئیس رسانه ملی، تعلل دستگاه قضایی در محاکمه کروبی با وجود اثبات تخلف وی باشد که این تعلل او را بر آن داشته تا باز هم ادعای بی اساس خود را تکرار کند.