اوباما: برنامه هسته‌ای ایران در راس مذاکرات با مبارک بود
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با همتای مصری خود گفت که گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران یکی از مهم ترین محورهای مذاکرات با مبارک بود.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری کویت،‌ "باراک اوباما " و "حسنی مبارک " رؤسای جمهور آمریکا و مصر امروز برای اولین بار در کاخ سفید با هم دیدار کردند.
اوباما پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که برنامه هسته ای ایران، روند سازش در خاورمیانه و موضوع عراق از مهم‌ترین محورهای بررسی شده در این دیدار بوده است.
وی ادامه داد که مصر و آمریکا با چالش‌های زیادی روبرو هستند که باید با آن تعامل داشته باشند، اوباما افزود: ما همکاری با یکدیگر را ادامه خواهیم داد تا زمینه‌هایی را که ممکن است به بستری مشترک دست یابیم و به صورت هماهنگ در تحقق صلح و امنیت در منطقه گام برداریم، بیابیم.
اوباما با اشاره به اینکه اوضاع میان اعراب و اسرائیل باید مورد اهتمام تمام گروه‌ها قرار گیرد، گفت که باید برای آغاز فعال روند سازش در این میان گام برداشته شود و از وضعیت کنونی که به نفع "ملت اسرائیل " و ملت فلسطین و منطقه نیست دوری شود.
وی بدون اشاره به سلاح‌های اتمی رژیم صهیونیستی و ضمن این ادعا که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است، گفت که با مبارک درباره تلاش‌های مشترک درباره احتمال انتشار سلاح های هسته‌ای در منطقه بویژه گسترش سلاح هسته‌ای از سوی ایران و نحوه همکاری در این جبهه‌ها گفتگو کرده است.
از سوی دیگر حسنی مبارک نیز در این کنفرانس با ستایش از سخنرانی اوباما در قاهره که در ژوئن گذشته انجام شد، این سخنرانی را قوی و با هدف بررسی و رفع تمام تردیدهای موجود میان آمریکا و جهان اسلام دانست.
مبارک در تناقض با سخنان اوباما اظهار داشت که موضوع فلسطین اساسی‌ترین موضوع مورد بررسی در این دیدار بود، وی گفت که فلسطین موضوعی است که بر تمام جهان از جمله غرب و امریکا نیز تاثیر می گذارد.
وی همچنین خواستار گفتگوی مستقیم رژیم صهیونیستی با فلسطین شد و ابراز امیدواری کرد که موضوع فلسطین بعد از 60 سال حل شود.
مبارک در این سخنان گفت که دو طرف باید راه‌حل‌های موقت را فراموش کنند و به فکر تسویه کامل و همه جانبه اختلافات میان خود باشند.
انتهای پیام/+