حمله همه جانبه به امام(ره) ؛‌ جدیدترین استراتژی سبزها
ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٩ : توسط : حسینی

در حالی که جریان سبز با هدف به کرسی ریاست جمهوری نشاندن میرحسین شکل گرفت و هدف خود را بازگرداندن "نخست وزیر امام(ره)" به راس دولت اعلام کرده بود اما بر اساس آنچه مهاجرانی اعلام کرده، اکنون به بستری برای حمله به امام راحل و رویکرد ایشان تبدیل شده است.

شبکه ایران: حکم انتصاب "رهبری جریان سبز"، این بار از لندن صادر شد.

عطاالله مهاجرانی، وزیر فرهنگ دولت اصلاحات که پس از اعتراض مردمی به عملکردشدر وزارت فرهنگ دولت خاتمی، استعفا داد و راهی انگلیس شد، اخیرا به "تمجید" از شیخ حسینعلی منتظری و "تخطئه" مواضع و رویکرد امام خمینی‌(ره) روی آورده است.

او در یادداشتی که با پوشش گسترده سایت‌های اپوزیسیون همراه شده، اعدام تعدادی از منافقین و همکاران رژیم بعثی در سال 67 که با تایید امام راحل انجام شد، را "جوان‌کشی کم‌نظیر" در تاریخ ایران نامیده و "سکوت" خود و همفکرانش را در برابر این اقدام، تلویحا ملامت کرده است.

مشاور کروبی در انتخابات، در ادامه نوشته خود این موضوع را بهانه‌ای برای تجلیل از موضع‌گیری منتظری علیه حضرت امام(ره) قرار داده است: "آن روزها تنها یک صدا از سراسر مسئولان کشور و نظام برخاست. صدای آیه‌الله منتظری، به جوان‌کشی اعتراض کرد."

اشاره مهاجرانی به موضع تامل‌برانگیز منتظری در این باره که یک سال پس از ماجرای مهدی هاشمی(معدوم) اتخاذ شد، در حالی صورت گرفته که امام خمینی(ره) منافقین را "خائن" و "محارب" اعلام کردند و آنان را به علت "جنگ کلاسیک در شمال و غرب و جنوب کشور" با همکاری‌های حزب بعث عراق، "جاسوسی برای صدام"، و پافشاری بر عدم پشیمانی از محاربه و قتل مردم بی گناه در خیابان ها، محکوم به اعدام دانستند.

با این حال هنگامی که این گروه از محاربین اعدام شدند منتظری که تا یکسال پیش از آن در برابر اجرای حکم اعدام برادر دادماد خود که به قتل چندین نفر از علما و مردم اعتراف کرده بود، مقاومت می کرد و حتی در این راه به امام راحل اهانت هایی هم روا داشته بود، تلاش نمود تا حساب خانوادگی خود با امام راحل را تسویه کرده و به صدور حکم اعدام این گروه از منافقین اعتراض کند.

بر پایه این رویکرد نادرست منتظری بود که امام نامه تاریخی خود را به وی نوشتند: " شما در اکثر نامه‏ها و صحبتها و موضع‌گیری‌هایتان نشان دادید که معتقدید لیبرالها و منافقین باید بر کشور حکومت کنند. به قدرى مطالبى که مى‏گفتید دیکته شده منافقین بود که من فایده‏اى براى جواب به آنها نمى‏دیدم... ."

خاطره خوش همین دفاع منتظری از منافقین بود که سبب شد مسعود رجوی، سرکرده منافقین، اخیرا در نامه‌ای به تحسین از مواضع او پس از انتخابات پرداخت و او را به حمله به امام(ره) ترغیب کرد.

با این حال مهاجرانی مواضع "شیخ مطرود امام(ره)" را "تحسین" کرده و حتی منتظری را به واسطه مخالفتش با امام برای نسل خود و نسل‌هایی که از راه می‌رسند، "یک حجت" عنوان می‌کند: "حجتی که با صدای رسا می‌گوید، می توان در برابر ستم ایستاد و کلمه حق را بر زبان آورد."

مشاور کروبی که یکی از میهمانان پر رفت و آمد شبکه بی‌بی‌سی نیز هست، پس از چیدن این پایه‌ها، تعبیر بشیریه، از تئوریسین‌های جریان اصلاحات را "دقیق" و "به هنگام" خواند و منتظری را "رهبر معنوی جنبش سبز ملت ایران" معرفی کرد.

او که با این "انتصاب" به آشفتگی "کابین فرماندهی" جریان سبز دامن زده، منتظری را در این مسیر تنها ندانست و به ذکر نام یاران او پرداخت: "امروز دیگر منتظری تنها نمانده است. صدای آیه‌الله سید جلال طاهری در قم بازتاب‌هایی از همان فریاد است."

اگرچه مهاجرانی کوشیده در نوشته‌‌ای چند سطری "رهبری جریان سبز" را به "شیخ مطرود امام" تقدیم کند، اما این موضوع در هفته‌های اخیر، به کانون جنجال‌برانگیزترین مواضع سیاسی و رسانه‌ای پنهان و آشکار تبدیل شده است.

این مواضع سیاسی وقتی به رسانه‌ها راه یافت که برخی منابع اعلام کردند، اپوزیسیون خارجی از جمله منافقین، سلطنت‌طلبان، کشورهای مخالف و حتی صهیونیست‌ها، "فرمان هدایت" جریان سبز را از دستان میرحسین موسوی ربوده‌اند.

موسوی هر چند در ابتدای ورودش به جریان انتخابات خود را "نخست وزیر امام" نامید و به "چارچوب نظام" پایبند دانست اما رویکرد او در ماه‌های پس از انتخابات، عملا از رویداد دیگری حکایت کرد.

رویکرد جدید موسوی بر مبنای "موضع‌گیری‌های تند" بود، موضوعی که دامنه شمول جریان سبز را بشدت وسعت داد و به اذعان اپوزیسیون خارج از کشور، دیوار میان آنان و اپوزیسیون داخلی را فرو ریخت.

پس از این بود که اختلافات در میان سران جنبش سبز جدی و نمایان شد. تجمع تعدادی از صهیونیست‌ها با پرچم اسرائیل، نماد سبز و تصویر موسوی در لندن یا رویدادی شگفت‌انگیزی که در حاشیه راهپیمایی میلیونی روز قدس در تهران رخ داد و طی آن گروهی از روزه خواران علیه فلسطین و لبنان شعار دادند، مصادیقی از این اختلاف و ربوده شدن فرمان رهبری سبزها بود.

این موضوع در جریان تجمع تعدادی از سبزها در آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه تهران و شریف هم وضوح بیشتری یافت چرا که با وجود تاکید موسوی بر صرف‌نظر از تجمع در دانشگاه، تبلیغ رسانه‌های بیگانه و گروه‌های سهیم در جریان سبز، کارآمدتر بود و توانست تعدادی از دانشجویان را با هدف تلاش برای برهم زدن نظم دانشگاه گرد هم آورد.

البته به گفته فعالان سیاسی استقبال میرحسین از "حمایت همه گروه‌ها" که به سبز شدن نهضت آزادی، ملی‌مذهبی‌ها، منافقین، سلطنت‌طلبان، خانواده پهلوی، کشورهای بیگانه و مخالف انجامید، علت اصلی "اختلاف بر سر رهبری جریان سبز" است.

این موضوع اکنون و با خبری که مهاجرانی داده، ابعاد مبهم دیگری پیدا کرده است.

در حالی که جریان سبز با هدف به کرسی ریاست جمهوری نشاندن میرحسین شکل گرفت و هدف خود را بازگرداندن "نخست وزیر امام(ره)" به راس دولت اعلام کرده بود اما بر اساس آنچه مهاجرانی اعلام کرده، اکنون به بستری برای حمله به امام راحل و رویکرد او تبدیل شده است.

منتظری که به واسطه اتخاذ مواضع نادرست، از سوی امام(ره) طرد شده، اکنون به رهبری جنبشی رسیده که گفته می‌شد قرار است، آرمان‌های امام و انقلاب را تحقق بخشد.

به اعتقاد کارشناسان سیاسی تا پیش از این، تناقضات زیادی گریبان جریان سبز را گرفته بود اما موضوع رهبری منتظری، که نوعی جبهه‌گیری در برابر رویکرد امام و مواضع ایشان محسوب می‌شود، رویدادی کاملا متفاوت است.

این رویداد وقتی در کنار نامه‌ها و دیدارهای موسوی با منتظری قرار می‌گیرد، از غیرتصادفی بودن آن ها حکایت دارد.