به علت طولانی شدن قرائت شکایات دادگاه روزنامه کیهان تجدید‌وقت شد
ساعت ٤:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٩ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: جلسه رسیدگی به اتهامات مطبوعاتی حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان امروز در شعبه 1083 دادگاه عمومی استان تهران به تصدی قاضی حسینیان برگزار شد اما به علت طولانی شدن قرائت شکایات و همچنین تقارن با وقت نماز تجدید‌وقت شد.


به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، جلسه رسیدگی به اتهامات مطبوعاتی، حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان امروز در شعبه 1083 دادگاه عمومی استان تهران با حضور هیئت منصفه دادگاه مطبوعات و برخی از شکات برگزار شد.
قبلاً فیروز اصلانی وکالت این پرونده را قبول کرده بود اما به علت این‌که در دور جدید هیئت منصفه از اعضای هیئت منصفه است و نمی‌تواند این مسئولیت را به عهده بگیرد حسین شمسیان وکالت پرونده روزنامه کیهان را به عهده گرفت.
بر اساس این گزارش، شاکیان این پرونده مدعی‌العموم و نماینده معاون وقت رئیس کل دادگستری استان تهران، محمد‌رضا رضاپور، مدیر‌عامل گروه قطعات فولادی ایران و بیش از 40 نفر از شکات دیگر شامل وزارت اطلاعات، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، غلامرضا ظریفیان، معاون پشتیبانی و حقوقی امور مجلس، شمس‌الدین ایسایی، مدیر‌کل دفتر امور حقوقی وزارت کشور، احمد حاج محمد اسماعیل نوری، مدیر دفتر ارزیابی بازرسی و پاسخگویی به شکایات استانداری گلستان، شورای اسلامی شهر تهران احمد حکیمی‌پور، حجت‌الاسلام محسن کدیور، سلیمی، مدیر‌ کل حراست شهرداری تهران، دانشگاه تهران و بعضی از دانشجویان حادثه دیده در فاجعه کوی دانشگاه تهران‌، سرپرست مدیریت حقوقی دانشگاه تهران، انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، سید محمد شهرتاش، رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران، کیومرث عزتی‌پور، سرپرست دفتر حقوقی دانشگاه پیام نور، نعمت‌الله شاه ولی‌نژاد‌، وکیل دعاوی وزارت نفت، علی اکبر ماهرخ‌زاد، رئیس امور حقوقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی،‌ رضاپور، مدیر گروه قطعات فولادی ایران، شیخ عبدالرسول کشمیری، مدیر عامل شرکت سپا فیلم، احمد میمنی مدیر شیلات استان یز‌د، عزیزالله رضائیان از اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، محمد‌باقر قاسمی‌فرد از شبکه‌ بهداشت و درمان الیگودرز، بانک رفاه کارگران، شورا‌یاران اسلامی شهرک قلعه حسن‌خان گرگان، شورای اسلامی شهر پارس‌آباد مغان استان اردبیل، اتحادیه اسلامی دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، بیژن اسماعیل‌زاده دبیر‌ کل حزب پاک ایران، روزنامه‌های جامعه، نشاط، طوس، عصر آزادگان و لطیف صفری، مدیر‌مسئول روزنامه نشاط، مهدی اسدی واقف و متولی موقوفه فدکیه حضرت زهرا (س)، رضا علیجانی، بشارت رفیعی، خبرنگار ندای هرمزگان و خبرگزاری جمهوری اسلامی در حاجی‌آباد‌، داوود رستمی‌وند، قاسم اموری، علی‌اصغر تقی ‌زنجانی، فرهاد اکبری زاهد،حسین تلخابی، بتول تلخابی، مجتبی زوله، خسرو فلاحیان، زهره سماواتی، امیر فرشاد ابراهیمی و صالح نیکبخت واحدی وکیل کدیور هستند.
در این پرونده سرپرست اداره حقوقی دانشگاه پیام نور، وکیل دعاوی وزارت نفت و رئیس امور حقوقی شرکت ملی پخش پالایش فرآورده‌های نفتی، عسگر خاکسار، مشاور شهردار و رئیس حراست شهرداری تهران، احمد ایزد، مسئول رسیدگی به شکایات استانداری گلستان، بانک رفاه کارگران، مدیر حقوقی دانشگاه تهران و دانشجویان حادثه دیده در کوی دانشگاه، نماینده سازمان فرهنگ و هنری شهرداری تهران، نماینده وزارت علوم، غلامرضا ظریفیان معاون پشتیبانی و حقوقی امور مجلس، رئیس دانشگاه علم و صنعت، وزارت اطلاعات، سرپرست دفتر حقوقی وزارت کشور، رئیس وقت دانشگاه پیام نور، شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و مدیر شبکه بهداشت و درمان الیگودرز رضایت دادند.
در ابتدای جلسه نماینده مدعی‌العموم متن شکایات را قرائت کرد که یکی از شکایات مربوط به درج خبر سوء‌استفاده مالی درباره یکی از نمایندگان مجلس بود.
این گزارش می‌افزاید: سپس نیکبخت واحدی، وکیل مدافع محسن کدیور متن شکایت این استاد دانشگاه علیه روزنامه کیهان را به اتهام افترا و نشر اکاذیب، توهین و هجو قرائت کرد.
وی اظهار داشت: روزنامه مذکور بدون رعایت اخلاق مطبوعاتی و موازین قانونی در فاصله 18 ماه اقدام به نشر مطالبی کذب کرده است که هر کدام به دفعات تکرار شده و هر کدام به تنهایی از جرائم مطبوعاتی است.
وکیل مدافع محسن کدیور افزود: این روزنامه با توجه به این‌که مطالب منتشره درباره موکلم تکذیب می‌شد ولی باز هم اقدام به چاپ آن در شماره‌های متعدد کرده است.
نیکبخت واحدی به مطلب منتشر شده در روزنامه کیهان در مورد علل بازداشت کدیور اشاره کرد و به توضیح کامل موارد شکایت موکلش از روزنامه کیهان پرداخت.
سپس قاضی حسینیان گفت: با توجه به این‌که متن شکایت کدیور طولانی شد و همچنین مقارن با وقت نماز هستیم و همچنین شکایت دیگری مطرح است که برخی از شاکیان آن حضور دارند از نماینده مدعی‌العموم درخواست می‌کنیم شکایات دیگر را نیز قرائت کرده و همچنین شکات حاضر در جلسه متن شکایت خود را قرائت کردند.
از میان شکات کشمیری، یکی از شکات خصوصی و واقف موقوف فدکیه در دادگاه حضور داشتند و رئیس دادگاه علی‌رغم مقارن شدن با وقت نماز به لحاظ این‌که حق آن‌ها ضایع نشود از آن‌ها خواست که شکایت خود را عنوان کنند.
عبدالرسول کشمیری با قرائت شکایت خود گفت: روزنامه کیهان در 7 خرداد 81 در صفحه 5 با تیتر درشت "این رباخوار خون بازاریان را می‌مکد " اینجانب را متهم به رباخواری کرده است در صورتی که بنده تحت هیچ شرایطی با بازاریان قراردادی منعقد نکرده‌ام و حتی فاقد حساب جاری در بانک هستم.
اسدی واقف موقوفه فدکیه نیز درباره شکایت خود از روزنامه کیهان گفت: بنده قصد دارم آخر کار رضایت بدهم اما گلگی از روزنامه کیهان دارم که چرا به صرف ادعای واهی یک شخص معاند مطلب خلاف واقع علیه من منتشر کرده است.
با این وجود اسدی از شکایت خود از روزنامه کیهان صرف نظر کرد.
خسرو فلاحیان دیگر شاکی پرونده درباره شکایت خود گفت: روزنامه کیهان در 6/6/80 در صفحه 15 مطلبی را مندرج کرده است که باعث شد بنده از کارم در اداره اوقاف همدان توسط نظام‌زاده رئیسم اخراج شوم این خبر کذب بود لذا تقاضای رسیدگی به شکایت خود را دارم.
زهره سماواتی یکی دیگر از شاکیان خصوصی پرونده درباره شکایت خود گفت: ‌در سال 80 بنده‌ شرکت خدماتی داشتم و در آن مشغول به کار بودم و آقای خسرو فلاحیان، نایب رئیس من بود. مطالب منتشر شده در روزنامه کیهان درباره بنده موجب شد که شوهرم من را طلاق بدهد و اکنون با بچه دانشجو تحت پوشش کمیته امداد باشم.
وی افزود: روزنامه کیهان باعث شد که زندگی من از هم بپاشد و کارم را از دست بدهم؛ چرا باید با آبرو و شرف من بازی کنند و اکنون تحت پوشش کمیته امداد باشم همان روز که مطلب در روزنامه کیهان منتشر شد من از شرکت اخراج شدم. چطور ممکن است زنی همزمان دو شوهر داشته باشد روزنامه کیهان در مطلب خود نوشته بود که من و آقای خسرو فلاحیان بچه او را آزار داده‌ایم. در صورتی که‌ بنده شوهر و سه بچه داشتم. اما مطلب روزنامه کیهان با عنوان "کودک هفت ساله همدانی بر اثر شکنجه والدین به بیمارستان منتقل شد و باعث شد زندگی من این‌گونه دچار مشکل شود.
قاضی حسینیان در ادامه دادگاه گفت: محمدرضا رضاپور یکی از شاکیان پرونده علاوه بر کیفر‌خواست مطروحه خود دادخواستی برای مطالبه ضرر و زیان داشته و میزان خسارت خود را نیز اعلام کرده است.
قاضی حسینیان گفت: با توجه به این‌که امروز رسیدگی به شکایتها طولانی شد و لازم است اعضای هیئت منصفه درباره دادگاه قبلی اعلام‌نظر کنند و همچنین با توجه به عدم حضور برخی شکات و این‌که اعضای هیئت منصفه تقریباً جلسات آخر را می‌گذرانند و هیئت منصفه جدید از ماه دیگر آغاز به کار خواهد کرد و همچنین برای این‌که فرصتی برای جلب رضایت مدیر‌مسئول از شکات فراهم شود ختم رسیدگی به این پرونده را اعلام و ادامه رسیدگی را به جلسه دیگری موکول می‌کنیم.