یک نویسنده آمریکایی: احمدی‌نژاد سه هفته قبل از انتخابات از رقیبش‌ پیشی گرفته بود
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: یک نویسنده آمریکایی در نامه‌ای با اشاره به انتخابات اخیر ایران و نظرسنجی انجام شده در این زمینه، می‌نویسد: سه هفته قبل از انتخابات، محمود احمدی‌نژاد با نسبت دو به یک یا بیشتر از رقیبش پیشی گرفته بود.


به گزارش خبرگزاری فارس، خلاصه‌ای از نامه «فیل ویلی تو» نویسنده کتاب «در دفاع از ایران» که در رابطه با انتخابات اخیر ایران تحت عنوان «چگونه باید نسبت به حوادث جاری در ایران واکنش نشان داد؟» نوشته شده به شرح ذیل است.

«مردم ایران سخن نگفتند»

آنچه امروز در ایران در حال وقوع است درگیری بین دو جناحی است که هر یک معرف میلیون‌ها نفر از جمعیت ایران هستند. موضوع تا اندازه‌ای پیچیده است و در هر دو گروه افراد خوب بسیارند. آمریکا لازم است قبل از هر تضمینی در رابطه با حمایت و یا محکوم کردن هر یک از گرو‌ه‌ها، قدری نزدیک‌تر قضایا را بررسی کند.

«چه کسی برنده انتخابات است؟»

در تاریخ 12 ژوئن 2009 تقریباً چیزی حدود 40 میلیون ایرانی یعنی 85 درصد افراد واجد شرایط رای با حضور در پای صندوق‌های رای، آراء خود را برای انتخاب یکی از چهار کاندید ریاست جمهوری ایران به صندوق‌ها ریختند. روز بعد دولت اعلام کرد محمود احمدی‌نژاد توانست با کسب 63/62 درصد آراء بدون نیاز به مرحله دوم، رقیب خود میرحسین موسوی نخست وزیر اسبق ایران که 75/33 درصد آراء را کسب کرده بود، شکست بدهد. (سی‌ان‌ان 13ژوئن 2009)
بعد از اعلام نتایج انتخابات، موسوی ضمن تقبیح نتیجه اعلام شده، مدعی تقلب در انتخابات شد. متعاقب این ادعا صدها هزار نفر از حامیان وی به خیابان‌های تهران و شهرهای عمده ریخته و ضمن اعتراض نتایج انتخابات را زیر سؤال بردند.

«انتخابات منصفانه بود، یا مغرضانه؟»

ما در غرب عادت کرده‌ایم که فکر کنیم احمدی‌نژاد یک دیکتاتور سرسخت است. دیکتاتوری که در حال حاضر شهروندان کشورش را هدف گرفته است. طرفداران موسوی را «مردم ایران» و در مقابل طرفداران احمدی نژاد را افراد نظامی، وابستگان به سپاه پاسداران و داوطلبین بسیجی برشمرده و طبقه بندی می‌کنیم. این برداشت و طبقه بندی، برداشت و طبقه‌بندی غلطی است که فقط یک گروه خاص از ناظران وقایع ایران طالب و خواهان آن هستند و آن را ترویج می‌کنند.
از 71 میلیون جمعیت ایران حدود 40 میلیون در حومه شهرها زندگی می‌کنند که اکثراً جمعیت کم درآمد ایران را تشکیل می‌دهند. اگر به این مجموعه، شهرنشیان فقیر و طبقه کارگر نیز اضافه شود، جمعاً حدود دو سوم جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.
لازم به تذکر است که بعد از انقلاب 1979 به این طبقه بیش از هر طبقه دیگر در جامعه ایران، به لحاظ اقتصادی توجه شده است.

نویسنده در ادامه ضمن معرفی احمدی‌نژاد به عنوان چهارمین فرزند در خانواده‌ای دارای هفت فرزند با پدری آهنگر که در 40 مایلی جنوب تهران در محله ارادان در نزدیکی گرمسار متولد شده است، می‌افزاید: «ایشان چه در زمان تصدی مقام شهرداری تهران و چه در زمان ریاست جمهوری، همیشه حامی مردم مناطق محروم تهران و سایر شهرها و استان‌های کشور بوده و علیرغم مشکلات اقتصادی ناشی از افت بهای نفت در بازار جهانی به این مناطق به لحاظ اقتصادی توجه ویژه کرده است. لذا اگر فقط بخواهیم آمار مناطق محروم را لحاظ کنیم و بگوییم ایشان حداقل رای دو سوم مردم را داشته است، حرف غیرمعقولی نزده‌ایم.»

فیل ویلی تو نویسنده کتاب «در دفاع از ایران» و نویسنده این نامه سرگشاده در ادامه و در تایید اظهاراتش به نظرسنجی بزرگ صورت گرفته سه هفته قبل از انتخابات ایران توسط مرکز «فردای بدون ترور» و با کمک مالی برادران راکفلر اشاره کرده و به نقل از «کین بالن» و «پاتریک درتی» گزارشگران نظرسنجی مزبور که در واشنگتن پست نیز به چاپ رسیده است، می‌نویسد: «بسیاری از کارشناسان میزان فاصله و تفاوت آراء احمدی نژاد با موسوی را یکی از دلایل تقلب در انتخابات بر‌می‌شمرند این در حالی است که طبق نظرسنجی صورت گرفته از افکار عمومی در سطح کشور ایران سه هفته قبل از انتخابات، احمدی‌نژاد با نسبت دو به یک یا بیشتر از رقیب انتخاباتی‌اش یعنی موسوی پیشی داشته است.»
وی در ادامه به منظور ارائه تصویر بهتری از کارنامه کاری و اعتباری مرکز «فردای بدون ترور» در معرفی این مرکز می‌افزاید: «اشتباه نشود، این مرکز یک مرکز چپ‌گرا نیست. بلکه هیئتی است مشاوره‌ای که افراد سرشناس و معتبری از جمله «جان مک کین» سناتور آریرزونا و کاندید ریاست جمهوری آمریکا، «لی همیلتون» و «توماس کین» روسای مشترک کمیسیون رسیدگی به حادثه 11 سپتامبر و «ویلیام فریست» رهبر سابق اکثریت مجلس سنای آمریکا در آن فعال می‌باشند.»

گفته می‌شود موسوی رای جوانان را برده است و با توجه به این واقعیت که دو سوم جمعیت ایران زیر سن 35 سال می‌باشند، سؤال این است آیا این امر واقعیت دارد؟
فیل ویلی تو مجدداً با استناد به نظرسنجی صورت گرفته توسط کین بالن و پاتریک دورتی و به نقل از نامبردگان در رابطه با این پرسش می‌نویسد: «بسیاری از مفسران مسائل ایران، جوانان ایرانی بعلاوه اینترنت را منشاء و پیشگامان تغییر در انتخابات ایران توصیف کرده‌اند ولی نظرسنجی صورت گرفته بیانگر واقعیت دیگری است و آن اینکه علیرغم تبلیغات شدید در رابطه با استفاده از اینترنت فقط یک سوم ایرانیان امکان دسترسی به اینترنت را دارند. ضمناً همین نظرسنجی با قوت اعلام می‌کند که بیشترین گروه سنی رای دهنده به احمدی‌نژاد گروه سنی بین 18 الی 24 سال می‌باشند.
تنها گروه و قشری که طبق نظرسنجی صورت گرفته ضمن رقابت فشرده با برتری نسبی موسوی همراه بوده است قشر دانشگاهی و افراد پر درآمد جامعه ایران می‌باشند.»

* مردم براساس درآمدشان رای دادند نه براساس سن و قومیتشان و تعداد مردم فقیر در ایران به مراتب از تعداد طبقه متوسط و مرفه بیشترند.

«برگ‌های اخذ آراء به دست شمارش شد. چگونه امکان دارد 40 میلیون برگه رای در ظرف چند ساعت شمارش شود؟»

با توجه به تعداد 60 هزار حوزه (صندوق رای) در سطح کشور به منظور جمع آوری آراء، با یک حساب سرانگشتی می‌توان نتیجه گرفت که معدل آراء ریخته شده در هر صندوق چیزی کمتر از 700 رای باشد. شمارش این تعداد آراء برای هر حوزه نیاز به چند روز ندارد و قطعاً به راحتی می‌توان این تعداد آراء را ظرف چند ساعت قرائت و شمارش کرد. ضمناً پروسه شمارش آراء چندان دشوار نیست. ابتدا هر حوزه (صندوق) انتخاباتی به طور مستقل در محل حوزه آراء صندوق را قرائت و شمارش می‌کند. سپس نتیجه کل آراء شامل جمع کل آراء هر کاندید به تفکیک از طرق وسائل الکترونیکی (فاکس، ایمبل، و ...) به وزارت کشور ارسال می‌شود. در وزارت کشور جمع کل آراء حوزه‌ها با هم جمع و نتیجه اعلام و به اطلاع عموم رسانده می‌شود. لذاً دقیقا امکان اعلام نتایج انتخابات در روز بعد وجود دارد.

«آیا قبلا هم نتایج انتخابات با این سرعت قرائت شده است؟»

خیر؛ معمولاً سه روز به طول می‌انجامید، نه یک روز. ولی نکته حائز اهمیت این است که این اولین باری بود که نتایج پس از قرائت و شمارش در محل حوزه‌ها از طریق سیستم الکترونیکی به مرکز ارسال می‌شد و همین امر امکان سرعت بخشیدن به اعلام نتایج انتخابات را قوت بخشیده است. متاسفانه به این نکته در هیچ یک از گزارش‌های گزارشگران و رسانه‌های غربی اشاره نشده بود.

«گزارش شده است که در برخی حوزه‌ها تعداد آراء صندوق‌ها از تعداد واجدین شرایط رای دهی در آن منطقه بیشتر بوده است در این مورد چه می‌گویید؟»

اولاً اینکه در ایران رای دهندگان از قبل ثبت نام نمی‌کنند و شرایط رای دهنده صرفاً از طریق شناسنامه صورت می‌پذیرد.
ثانیاً اینکه رای دهندگان موظف نیستند که حتماً رای خود را در صندوق‌های محلی خود بریزند. بلکه بنا به دلایل عدیده از جمله مسافرت، سهولت و ... می‌توانند آراء خود را در نزدیکترین حوزه و یا هر حوزه‌ای که بخواهند بریزند. لذا امکان اینکه در برخی از حوزه‌ها تعداد آرا صندوق‌هایشان بیشتر از تعداد واجدین شرایط آن حوزه و یا محل باشد وجود دارد و به هیچ وجه دال بر اثبات تقلب نیست.

«در رابطه با اینکه بعضی از کاندیداها حتی موفق به پیروزی در استان، شهر و یا زادگاه خود نیز نشده‌اند چه می‌گویید؟»

بله؛ آقای موسوی علیرغم برخورداری از هویت آذری نتوانست رای اکثریت آذربایجانی‌ها را از آن خود کند. بالن و دوهارتی در این رابطه اظهار می‌دارند در نظرسنجی پیش از انتخابات، اقبال مردم نسبت به احمدی‌نژاد در این خطه بیشتر بود و علیرغم تکیه آقای موسوی به هویت آذریش، طبق نظرسنجی صورت گرفته مردم این ناحیه به نسبت 2 به یک از احمدی‌نژاد حمایت کردند.