برخی خواص به دلیل ضعف در ولایت‌پذیری به ورطه مردودی کشیده می‌شوند
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه عباسپور گفت: برخی خواص زمانی که حب دنیا و حکومت و مقام به سراغ آنها می‌آید و نمی‌توانند عدل علی (ع) را بر‌تابند به ورطه مردودی کشیده می‌شوند.


حجت‌الاسلام سیدمحمود نبوی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید عباسپور در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با بیان اینکه سوابق تاریخی خواص مردود شده به دوران امام علی (ع) برمی‌گردد، اظهار داشت: افرادی مانند طلحه و زبیر که ارادت بسیاری به پیامبر (ص) و حتی امام علی (ع) داشته و از همراهان پیامبر(ص) نیز بودند در جنگ جمل در مقابل حضرت علی (ع) قرار گرفتند.
وی در خصوص علل مردودی خواص در مواقع حساس تاریخی گفت: زمانی که حب دنیا و حکومت و مقام به سراغ این افراد می‌آید و نمی‌توانند عدل علی (ع) را بر‌تابند به ورطه مردودی کشیده می‌شوند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه عباسپور افزود: با دقت در تاریخ انقلاب می‌بینیم‌ کسانی که در زمان امام (ره) همراه ایشان بودند، امروز از خط امام و ولایت جدا شده‌اند بنابراین کسانی که با تاریخ اسلام آشنا هستند نباید از این بحران‌های انقلاب ناراحت شوند، هرچند که این قضایا به انقلاب و اسلام ضربه می‌زند، ولی دل‌خوش هستیم که از این وقایع در تاریخ بوده است.
نبوی در ادامه به علل مرودی خواص در حوادث اخیر اشاره کرد و تصریح کرد: عدم اطاعت از ولایت و ناقص‌بودن ولایت‌‌پذیری برخی خواص موجب می‌شود که این افراد در مواقع حساس اینگونه عمل کنند، در حالی‌که امر ولایت دستور اسلام است و مانند نماز و روزه واجب است اما اگر انسان مطیع ولایت نباشد و اعتقادش سست شود، قطعاً در مواقع بحرانی، مسائل دنیوی و گریز از ولایت انسان را به مرودی می‌کشاند.
وی با تاکید بر اینکه سوابق افراد موجب مصونیت آنها از خطا و اشتباه نیست، تصریح کرد: بسیاری از افراد در زمان پیامبر (ص) سابقه همراهی پیامبر (ص) را داشتند، اما زمانی از امر ولایت عقب‌نشینی ‌کردند، پس اینکه برخی افراد در زمانی همراه امام (ره) و در خط ایشان و یا در راس نظام بودند، ملاک نیست، همانطور که امام (ره) نیز می‌فرمایند‌ "ملاک حال فعلی افراد است. "
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه عباسپور اضافه کرد: چه بسیار افرادی بودند که در گذشته سوابق خدمات ارزنده‌ای داشتند، اما به خاطر مسائل دنیوی و مقام و مسلک از ولایت دور می‌شوند و به تعبیر مقام معظم رهبری نمره مرودی می‌گیرند.
نبوی در پایان در خصوص مصادیق خواص مرود شده در حوادث اخیر، تاکید کرد: چنانچه مشاهده می‌کنیم برخی از این افراد چه در زمان امام (ره) و چه پس از ایشان پست‌های مملکتی داشتند، ولی امروز خود و خانوادشان مقابل شهدای این انقلاب ایستاده‌اند و کاری کردند که فریاد مقام معظم رهبری و دلسوزان نظام بلند ‌شد، لذا باید برای این افراد دعا کرد تا هدایت شده و به آغوش نظام و انقلاب و ولایت باز گردند.
انتهای پیام/ک