القدس العربی:اوباما شایسته دریافت جایزه صلح نوبل نیست
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: یک روزنامه فرامنطقه‌ای با انتقاد از اعطای جایزه صلح نوبل به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد این مرد هیچ دستاورد واقعی در زمینه صلح به دست نیاورده بود تا شایسته دریافت این جایزه باشد.


به گزارش فارس، روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی در مطلبی در شماره امروز خود با اشاره به اعطای جایزه نوبل صلح به "باراک اوباما " رئیس جمهور آمریکا نوشت: اعطای جایزه صلح نوبل به باراک اوباما برای بسیاری از مردم از جمله خود اوباما غافلگیر کننده بود، چون این مرد هیچ دستاورد واقعی در زمینه صلح به دست نیاورده بود تا شایسته دریافت این جایزه باشد.
القدس العربی ادامه داد که از سوی دیگر وی تنها 9 ماه در پست ریاست جمهوری آمریکا بوده است و هنوز راه خود را در عرصه داخلی و چه در عرصه بین‌المللی با احتیاط ادامه می‌دهد.
این روزنامه عربی در ادامه می‌افزاید که پیش از این معمول بود که این جایزه که مهم‌ترین جایزه نوبل به شمار می‌رود، به افرادی تعلق می‌گرفت که جنگی را پایان داده باشند یا خلع سلاحی را انجام داده باشند، این در حالی است که اوباما را در هیچ کدام از این فهرست‌ها نمی‌توان قرار داد.
به نوشته این روزنامه، اوباما رئیس‌جمهور کشوری است که در دو جنگ خونین در عراق و افغانستان وارد شده است و خود وی نیز فرماندهی ارشد نیروهای مسلح کشورش در این جنگ‌ها را بر عهده دارد.
بنا به نوشته این روزنامه، درست است که اوباما به وعده‌های خود در عقب‌نشینی از عراق پایبند است، اما وی همچنان به ادامه جنگ در افغانستان پافشاری می‌کند و آن را ضروری می‌داند تا جایی که انتظار می‌رود که در روزهای آینده نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان افزایش یابند و به 40هزار نظامی برسند.
القدس العربی می افزاید: کسی که در آن واحد در دو نقطه می جنگد و هواپیماهایش به صورت تقریبا روزانه شهروندان بی‌گناه در مرزهای افغانستان و پاکستان را به بهانه تعقیب تروریست‌ها قتل عام می‌کند، چطور می‌شود وی را مرد صلح نامید، چه برسد به اینکه بزرگترین جایزه جهانی در این زمینه را نیز به وی اعطا کرد.
القدس العربی با اشاره به اینکه "جایزه نوبل امسال تنها بر اساس نیت‌ افراد داده شد، نه بر اساس دستاوردها " نوشت که این جایزه اقدام پیشدستانه‌ای بود که رئیس‌جمهور جوان آمریکا را به اردوگاه صلح بکشاند و وی را از آغاز جنگ‌های جدید بازدارد.
به عقیده این روزنامه زود است که درباره درستی این اقدام صحبت کرد، اما رئیس‌جمهور آمریکا دیروز در سخنانی پس از اعلام خبر اختصاص این جایزه به وی گفت که با کشورهای هسته‌ای که به زعم وی خطرساز هستند، مسامحه نخواهد کرد.
القدس العربی در ادامه این گزارش منطقه خاورمیانه و بویژه آرمان فلسطین را نقطه اصلی آزمایش حسن‌نیت اوباما و محکی برای توانایی وی در ایجاد صلح دانست و نوشت که اوباما در سخنرانی خود در مصر به جهان اسلام متعهد شد که سیاست خارجی آشتی را در پیش بیرد و بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک با کشورها تعامل کند، اما بعد از شش ماه که از این سخنرانی گذشت و نمایندگان وی بارها با مقامات فلسطین و اسرائیلی در واشنگتن ، نیویورک و منطقه دیدار کردند، همچنان در جای اول خود قرار دارد و هیچ پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است.
این روزنامه می‌افزاید: اوباما از پایان دادن به ساخت چند شهرک اسرائیلی در سرزمین‌های اشغالی عاجز است و در نهایت در مقابل خواسته‌های "بنیامین نتانیاهو " نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تسلیم می‌شود، این نمی‌تواند خصوصیت مردی باشد که صلح را به ارمغان می‌آورد.
بنا بر این گزارش، وی که نمی‌تواند نزدیکترین هم‌پیمانان خود را در راستای افکار خود متقاعد کند، چگونه می‌تواند درگیری که بیش از صد سال به طول انجامیده است و بسیار پیچیده‌تر از مورد قبلی است را پایان دهد.
این روزنامه می‌افزاید: اعطای جایزه نوبل به رئیس جمهور آمریکا چیز زیادی را برای او به همراه ندارد و نمی‌تواند محبوبیت پایین وی را بهبود بخشد، این جایزه همچنین نمی‌تواند میزان خسارت‌های نظامیان وی را کاهش دهد یا تعداد کشته‌های شهروندان بی‌گناه افغانی را کم کند.
القدس العربی در پایان نوشت: موضوع مورد تاکید این است که جایزه نوبل با سپرده شدن شتاب‌زده به رئیس‌جمهور آمریکا که هنوز در ابتدای دوران اول ریاست جمهوری خود است و هنوز به اجرای سیاست‌های داخلی و خارجی خود مشغول است، بسیاری از ارزش و اعتبار خود را از دست داد.