عوانی در گفت‌وگو با فارس: سلطه تفکر غرب بر ایران رشته علوم انسانی را منحرف کرده
ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس موسسه حکمت و فلسفه ایران گفت: به دلیل سلطه تفکر غرب بر ایران در رشته علوم انسانی باعث شده هرچه از اندیشمندان ایرانی هم نوشته می‌شود، در راستای همان اندیشه‌های غربی باشد.

غلامرضا اعوانی در بررسی معضلات و انحرافات رشته علوم انسانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار آئین و اندیشه فارس گفت: امروز به نظر می‌رسد علوم انسانی نیاز به یک تحول دارد و باید مطابق با فرهنگ، نیازهای فرهنگ و ارزش‌هایی علمی ما تدوین شود.
وی تصریح کرد: در برنامه‌ای که امروزه نوشته می‌شود، سراسر متون آن یا غربی است و یا ترجمه از غرب است و جمله‌ای از بزرگان ایرانی در آن وجود ندارد که این برای فرهنگ غنی ما عیب بزرگی محسوب می‌شود.
رئیس موسسه حکمت و فلسفه ایران با بیان اینکه این نوع عملکردی که ما پیش گرفته‌ایم، هویت فرهنگ ایران اسلامی را از بین می‌برد و تفکر ما را غربی می‌کند، افزود: آشنا شدن با علوم غربی برای اندیشمندان ایرانی ضروری است، اما باید تعادل رعایت شود و نه به صورت امروزی که تمام تفکرات ما معطوف به غرب و ترجمه‌های غربی شده است.
این استاد فلسفه با اشاره به اینکه به دلیل سلطه تفکر غرب بر ایران در رشته علوم انسانی هرچه از اندیشمندان ایرانی هم نوشته می‌شود در راستای همان اندیشه‌های غربی است، تصریح کرد: ما باید امروز با پژوهش در تفکر اندیشمندان ایران قدیم یا دانشمندان شرق مثل هند، به واکاوی تفکرات آنها بپردازیم چرا که این اندیشه‌ها تازه به وجود نیامده، بلکه ریشه در تمدن فرهنگی دارد.
اعوانی یادآور شد: متاسفانه برخی از پژوهش‌ها در زمینه علوم انسانی امروز تکرار تفکرات دست سوم غرب است که این تحقیقات، بار علمی را به علوم انسانی اضافه نمی‌کند.
وی گرایش اندک نخبگان به رشته علوم انسانی در ایران را از دیگر معضلات این رشته عنوان کرد و اظهار داشت: این معضل امروز به دلیل برنامه‌ریزی نامناسب اتفاق افتاده است، چرا که نبود برنامه مناسب موجب شده این رشته تکرار برخی اندیشه‌ها شود و جایگاه پژوهش در آن از بین برود.
اعوانی با اشاره به برخی از دانشگاه‌های برتر دنیا از جمله‌ هاروارد، اکسفورد، کمبریج و پرینستون گفت: در تمام این دانشگاه‌ها رشته علوم انسانی از مهم‌ترین و برترین رشته‌ها به حساب می‌‌آید و بیشتر نخبگان، به رشته علوم انسانی در این دانشگاه‌ها فرستاده می‌شوند، چرا که این رشته‌ ارتباط مستقیم با اندیشه و خرد دارد، اما در ایران، عکس این حرکت انجام می‌شود و باید ضعف علوم انسانی در این نکته جست‌وجو کرد.
وی اظهار داشت: ما باید از دانشگاه‌ها برتر الگوبرداری کنیم نه اینکه به دنبال تقلید و ترجمه از اندیشه‌های آنها که هیچ ارتباط معنایی با آموزه‌های دینی ما ندارد، استفاده کنیم.
اعوانی در پایان خاطرنشان کرد: تصحیح کتاب‌های علوم انسانی، اندیشمندان ایرانی از جمله اقداماتی است که در ایران مغفول مانده است و باید با برنامه‌ریزی مناسب این کاستی جبران شود، چرا که این عمل در اعتلای و پیشرفت علوم انسانی،‌ اسلامی موثر خواهد بود.