گزارش دیدار اعضای کمیته شورای عالی امنیت ملی با نبوی، سحرخیز، قوچانی و ابطحی
ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اخیر در جریان بازدید روز گذشته خود از زندان اوین ، ملاقات‌‌های جداگانه‌ای با بهزاد نبوی، عیسی سحرخیز، محمد قوچانی و محمدعلی ابطحی داشت.


پرویز سروری نماینده مردم تهران و سخنگوی هیئت رسیدگی به بازداشت های اخیر در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در گفتگو با خبرنگار امور مجلس خبرگزاری فارس، به تشریح روند بازدید کمیته متبوعش از زندان اوین و دیدار با بهزاد نبوی، عیسی سحرخیز، محمد قوچانی، محمد علی ابطحی و عده‌ای دیگر از بازداشت‌شدگان پرداخت.
وی گفت :در ادامه مأموریتی که هیئت شورای عالی امنیت ملی در دستور کار داشته و به خصوص پس از تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه وقایع اخیر ،این کمیته برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اخیر، روز گذشته از زندان اوین دیدار کرد.
سروری بابیان اینکه در این دیدار پس از بازدید از بندهای مختلف با برخی از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر و نیز 6 خانم بازداشت شده دیدار داشتیم، افزود: این افراد سؤالاتی را از کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان در شورای عالی امنیت ملی داشتند که به پرسش‌های آنان به دقت پاسخ داده شد. در عین حال این متهمان از وضعیت رفاهی، بهداشتی و برخورد مأموران زندان ابراز رضایت می‌کردند.
وی اضافه کرد: آنان تأکید داشتند، رسیدگی به اتهاماتشان هرچه سریعتر انجام شود.

* زندان اوین از استانداردهای لازم برخودار است

سخنگوی کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اخیر در شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت که پس از سؤال از بازداشت‌شدگان درخصوص وضعیت زندان، مشخص شد که زندان از لحاظ مختلف با استانداردهای لازم همسویی دارد و مشکل خاصی وجود ندارد.
وی با اشاره به دیدار اعضای کمیته مذکور با ابطحی، نبوی، قوچانی و سحرخیز از متهمان اغتشاشات اخیر، گفت: این بازداشت‌شدگان نسبت به وضعیت رفاهی و بهداشتی زندان نظر مساعدی داشتند و معتقد بودند که شرایط فعلی از استانداردهای لازم برخوردار است.
سروری با اشاره به سؤالات اعضای این کمیته از متهمان فوق، اضافه کرد: از نظر بهداشت و رفتار زندانبانان همگی بازداشت‌شدگان ابراز رضایت داشتند اما در عین حال خواستار آن بودند که هر چه سریعتر وضعیت‌شان روشن شود.

* سحرخیز: از وضعیت بهداشتی زندان و بازجویی‌ها رضایت دارم

وی به سخنان سحرخیز در این دیدار اشاره و خاطرنشان کرد: سحرخیز گفت در زمان دستگیری به نوعی آسیب دیده است که ما قول بررسی آن را دادیم که به آن رسیدگی کنیم . این در حالی بود که وی وضعیت بازجویی خود را مناسب توصیف کرد و نسبت به وضعیت بهداشتی، رفاهی و تغذیه‌ زندان نیز رضایت داشت.

* ابطحی: اظهاراتم در دادگاه نشات گرفته از اعتقاداتم است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیدار با ابطحی را نیز صمیمی برشمرد و گفت: ابطحی معتقد بود نظراتی را که وی در دادگاه اعلام کرده حداقل نظراتش بوده است چرا که تنها نیم ساعت قبل از دادگاه خود متوجه شده که می‌تواند مطالبش را در دادگاه اعلام کند. از این‌رو وی اعلام کرد که اگر زمینه مناسب‌تری پس از آزاد شدن ایجاد شود حتماً مطالب بیشتری را با رسانه‌ها و مردم مطرح خواهد کرد.
به گفته سروری ابطحی در این دیدار اصرار داشت مطالبی را که در دادگاه عنوان کرده نه تنها اظهاراتش بلکه اعتقادات وی بوده است.
این نماینده مجلس افزود: در دیدار از زندان اوین مشخص شد که ابطحی روابط صمیمانه‌ای با مسئولان زندان برقرار کرده و ارتباطش بر پایه مباحث عاطفی بوده که این امر بیانگر رضایت وی از وضعیت خود در زندان است اگرچه زندان فی‌نفسه برای انسان محدودیت ایجاد می‌کند اما امکانات زندان اوین در حد مطلوب است.

* بهزاد نبوی: برخورد مسئولان زندان با من خوب است

وی با اشاره به دیدار نمایندگان با بهزاد نبوی خاطرنشان کرد: نبوی همچون دیگر زندانیان گفت که با توجه به آنکه در گذشته نیز در زندان بوده، وضعیت بازداشتگاهش از نظر بهداشتی و رفاهی و نیز برخورد مأموران و مسئولان زندان با وی قابل قبول است.
سخنگوی کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اخیر در شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار فارس با اشاره به مراجعه و ادعای مادر یکی از افرادی که اخیرا بازداشت موقت بوده، مبنی بر اینکه با فرزندش رفتار بدی شده‌است، گفت: اعضا با این مادر گفتگویی داشت و به وی قول داده شد که به نگرانی‌های وی پاسخ داده شود اما با توجه به این موضوعات این مادر نظرات خود را به رسانه‌ها ارائه کرده که نشان دهنده سیاسی بودن این ادعاها است.
سروری تأکید کرد: در این دیدار با توجه به این که خود فرد حضور نداشت و مادر وی هیچ مستندی در رابطه با رفتار بد با فرزندش مطرح نکرد؛ اما کمیته یقیناً این موضوع را پیگیری می‌کند.
وی افزود: یقیناً پشت صحنه این مسائل، التهاب‌آفرینی برای کشور است تا جای مدعی با متهم‌کننده عوض شده و از نظام اسلامی وجهه بدی به تصویر کشیده شود.
نماینده مردم تهران در خانه ملت با تأکید براینکه سخنان این خانم اگرچه غیرقابل قبول بود اما این موضوع بررسی خواهد شد، افزود: این خانم مدعی بود فرزندش از یکی از مراکز آموزش عالی اخراج شده این در حالی است که تا مادامی که فرد سابقه نداشته باشد از جایی اخراج نخواهد شد از این‌رو در حال نامه‌نگاری با این مرکز آموزش عالی هستیم تا از صحت و سقم آن مطلع شویم.
وی همچنین گفت که در خصوص فرد مذکور از نهادهای اطلاعاتی و امنیتی استعلام به عمل آمده اما تاکنون این نهادها اعلام کرده‌اند که در بین بازداشت‌شدگان فرد مذکور قرار نداشته است از این‌رو معتقدم در این زمینه اراده سیاسی وجود دارد تا برای کشور ایجاد التهاب کند.

* از کروبی خواستیم مستنداتش را ارائه کند

سروری در پایان با اشاره به ادعای اخیر کروبی که موجب هجمه علیه نظام اسلامی ایران شد، گفت: از وی خواسته شده تا مستندات خود را به کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اخیر ارائه کند تا به آن رسیدگی شود.
انتهای پیام/ذ