کنگره آمریکا خواستار گزارش اوباما درباره روند دیپلماتیک آمریکا با ایران شد
ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته از رئیس‌جمهوری این کشور درخواست کرد که تا اوایل سال آتی میلادی پیشرفت‌های روند دیپلماتیک آمریکا با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور را به کنگره گزارش دهد.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته از "باراک اوباما " درخواست کرد که تا 31 ژانویه سال 2010 پیشرفت‌های روند دیپلماتیک با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور را گزارش کند.
در یکی از بندهای لایحه بودجه دفاعی سال 2010، قانونگذاران آمریکا اعلام کردند که به اوباما تا 31 ژانویه سال 2010 زمان داده‌اند تا گزارشی را درباره تعامل با ایران به کنگره ارائه دهد.
این قانون همچنین خواستار تحمیل تحریم‌های بیشتر علیه ایران درصورت آنچه عدم توافق برای تعلیق تمامی فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم عنوان شده، است.
لایحه مجلس نمایندگان آمریکا که به تصویب و تأیید سنا نیازمند است همچنین از "رابرت گیتس " وزیر دفاع آمریکا درخواست کرده است که گزارشی سالانه درباره استراتژی کنونی و آتی نظامی ایران به کنگره ارائه دهد.
"کریستوفر داد " سناتور دموکرات آمریکایی روز سه‌شنبه اعلام کرد که به شدت حامی افزایش فشارها به تهران است.
پیش‌نویس لایحه سنا با هدف تحمیل تحریم‌های بیشتر علیه شرکت‌هایی است که محصولات نفتی پالایش‌شده به ایران صادر می‌کنند و البته انجام اقدامات دیگر علیه ایران را نیز شامل می‌شود.
بنا بر این گزارش، ایران، انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا در نظر دارند در 19 اکتبر(27مهر) برای بحث درباره برنامه هسته‌ای تهران با یکدیگر به بحث و مذاکره بنشینند.