لاریجانی:ولایت فقیه از دیکتاتوری شدن کشور جلوگیری می‌کند
ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ولایت فقیه عامل پیشرفت و وحدت است و از دیکتاتوری شدن کشور جلوگیری می‌کند.


به گزارش خبرگزاری فارس از قم، علی لاریجانی پنج‌شنبه شب در مراسم آغاز به کار بنیاد شهید مطهری قم گفت: ایجاد چنین دفتری در قم بسیار با اهیمت است و باید این بنیاد در قم که مهد علم است، دائر می‌شد.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب طی سخنانی فرمودند که جامعه امروز نیازمند بصیرت است که این بصیرت زمانی به دست می‌آید که در حوزه معارف اسلامی به این موضوع رسیده باشیم.
لاریجانی افزود: این دفتر باید بصیرت را در میان جوانان گسترش دهد و در این راستا نیز باید از شهید مطهری الگو بگیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شخصیت شهید مطهری گفت: شهید مطهری بنیانگذار فکر اسلامی در ایران بود و مجموعه تفکرات ایشان در تمام مسائل باید گسترش یابد.
وی با اشاره به مولفه‌های فکری شهید مطهری گفت: باید توجه داشت که شهید مطهری یک منظومه فکری را طراحی کردند که در تمام مسائل سیاسی، اجتماعی، فلسفی، قرآنی و ... تفکر کرده و موجب فرزانگی فکری فرد شدند.
لاریجانی گفت: باید به اصالت فکر اسلامی توجه کنیم، یعنی همان فکری که روحانیت و مرجعیت به آن توجه دارند، شهید مطهری هر چند نقدهایی به روحانیت داشتند اما اصالت فکر اسلامی را همان مبنای حوزه و روحانیت دانسته و جدا شدن از آن را انحراف می‌دانست.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز در جامعه نیازمند این فکر هستیم و برخی از مسائل که در کشور گذشت و به ساحت مرجعیت ایراد گرفته شد، تاسف‌بار بود.
وی گفت: در این جریان نسبت به مراجع ایراد گرفته شد و برخی برای موضوع عید فطر تعرض کرده و در سایت‌های خود برخی مطالب را درج کردند، باید به این افراد گفت مراجع و مرجعیت از شما آقایان سایت راه‌انداز که بیشتر می‌داند.
لاریجانی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از مراجع گفت: همگان شاهد بودیم که مقام معظم رهبری در خصوص مرجعیت چگونه صحبت کردند و از سوی دیگر نیز برخی مدعیان دفاع از ولایت نیز چگونه حرف می‌زنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شهید مطهری حلقه وصل میان مراجع و رهبری بود و به این وظیفه به درستی عمل می‌کرد.
وی گفت: رویکرى عقلانی در آثار شهید مطهری وجود داشت و تمام موارد را مد نظر قرار می‌دادند و در هیچ موضوع رفتار تحجر آمیز نداشتند.
لاریجانی اظهارداشت: شهید مطهری به تئوری عزت اسلامی اعتقاد داشتند. ایشان به وحدت اسلامی معتقد بودند و فکر شهید مطهری گسترش وحدت اسلامی بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر بهره‌گیری از آثار شهید مطهری گفت: اگر می‌خواهیم عزت اسلامی داشته باشیم، باید به وحدت توجه کنیم و اختلاف‌ها را کنار بگذاریم.
وی با اشاره به سلطه‌گری آمریکا گفت: این که امروزه اوباما فریاد می‌زد من از حقوق مسلمانان دفاع می‌کنم و با صدای اذان آنها آشنا هستم این راه جدید است و استراتژی آنها تغییر نکرده است.
لاریجانی افزود: این ساده اندیشی است اگر فکر کنیم رویکرد آمریکا نسبت به مسلمانان تغییر کرده است. طرح 10 ماده‌ای اوباما نشان داد آنها به نفع اسلام و مسلمانان کار نمی‌کنند و آنها با این طرح عزت مسلمانان را دفن کردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز آمریکا با سلطه‌گری و فریب‌کاری دولت‌ها ره به سوی سازش می‌کشانند و در این شرایط ایران باید از حقوق مسلمانان دفاع کند و وادادگی بدترین روش در برابر این سلطه‌گری‌ها‌ست.
وی با اشاره به موضوع عزت اسلامی گفت: عزت اسلامی در گرو استقلال داشتن است و اگر بخواهیم در موضوع سیاسی استقلال داشته باشیم باید لوازم‌های آن را تهیه کنیم که در گام نخست دفاع از ولایت فقیه و نظام است.
لاریجانی گفت: در برخی دوره‌ها به برخی موج‌ها سایه‌ای به این مبنای اصلی افتاد که امروز باید به آن بپردازیم. اگر در موضوع هسته‌ای قدرتمند هستیم به دلیل ایستادگی ولایت فقیه و شخص رهبری در برابر آن هجمه‌ها و تهدید‌ها بود که با قدرت ایستادگی کردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ولایت فقیه عامل اصلی در عدم به وجود آمدن حکومت دیکتاتوری در نظام است چون ولایت فقیه مدافع حقوق ملت است.