آخرین تغییرات طرح هدفمند کردن یارانه‌ها
ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اتمام بررسی‌های کارشناسی در کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس از آخرین تغییرات صورت گرفته در این طرح گفت.


موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: کمیسیون ویژه مجلس بعد از تشکیل جلسات کارشناسی به این نتیجه رسیدند که باید در تقسیم وجوه حاصل از طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تغییراتی صورت گیرد.
وی در رابطه با این موضوع افزود: بدین ترتیب 50 درصد این پول به مردم، 25 درصد به دولت و 25 درصد باقی مانده از این پول نیز به بخش تولید اختصاص خواهد یافت.
نماینده مردم بجنورد و جاجرم بیان کرد: این تقسیمات در حالی صورت گرفت که دولت در لایحه خود تصمیم به اختصاص یافتن 60 درصد از این وجوه به مردم، 25 درصد به دولت و 15 درصد به بخش تولید گرفته بود.
عضو کمیسیون برنامه بودجه اظهار داشت: هدفمند کردن یارانه یک ضرورت اساسی در کشور است که باید با شیب ملایمی صورت‌ گیرد لذا مجلس مدت زمان سه ساله پیشنهادی لایحه دولت را به پنج سال افزایش داده است.
وی در ادامه بیان کرد: کمیسیون ویژه چند تغییر اساسی را در لایحه دولت صورت داده که بخشی از این تغییرات عبارتند از مدت زمان این طرح و تغییر در مقدار باز توزیع پول حاصل از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها.
وی تصریح کرد: همچنین دولت اصرار داشت که صندوقی تشکیل شود و بر طرح هدفمند کردن یارانه‌ها نظارت کامل داشته باشد اما مجلس با تشکیل چنین صندوقی مخالفت کرد.
ثروتی اضافه کرد: دولت قانون کار و قانون مدیریت خدمات کشوری را متوقف کرده بود که مجلس این بند را حذف کرد و همچنین دولت قیمت‌هایی را برای اجناس مختلف پیشنهاد کرده بود که مجلس آن را نیز تغییر داد.
عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: این طرح در هفته آینده به صحن علنی می‌آید و تا اواخر هفته تصویب می‌شود.
وی در مورد ابعاد این طرح از لحاظ کارشناسی، گفت: مجلس یک سال روی این طرح کار تخصصی کرد و از لحاظ کارشناسی مشکلاتی در آن وجود ندارد.