آمریکا برای اجرای کودتاها از عوامل منطقه‌ای استفاده می‌کند
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: با آشکار شدن اسناد محرمانه معلوم شد چگونه آمریکا برای اجرای کودتاها از عوامل منطقه‌ای خود بهره می‌گیرد.


به گزارش فارس به نقل از "آنسا – آمریکای لاتین "، به موجب اسنادی که روز گذشته منتشر شد، آشکار گردید که "امیلیو گاراستازو مدیسی "، دیکتاتور وقت برزیل و "ریچارد نیکسون "، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در جلسه‌ای که در سال 1971 با حضور "هنری کیسینجر " برگزار نمودند، مشترکا تصمیم گرفتند "سالوادور آلنده " در شیلی و "فیدل کاسترو " در کوبا را ساقط نمایند.
به موجب اسناد مربوط به دیدار دیکتاتور برزیلی از کاخ سفید در مورخه 9 دسامبر 1971 که روزنامه محلی "فولیو د سائوپائولو " آن را درج کرده است، این عبارت وجود دارد: "ژنرال برزیلی به ریچارد نیکسون گفته است که برزیل با آمریکا در این موضوع کار می‌کند. "
در صورت جلسه دیدار آمده است که نیکسون از ژنرال مدیسی سؤال می‌کند اگر ارتش شیلی دست به کودتا بر علیه سالوادور آلنده سوسیالیست بزند، آیا او همکاری خواهد کرد یا خیر، و مدیسی پاسخ داده است: سالوادور آلنده در شیلی به همان دلائلی ساقط خواهد شد که رئیس‌جمهور قبلی و قانونی برزیل "ژوائو گولارت " در سال 1964 ساقط شده بوده است.
طبق اظهارات همسر و فرزندان "گولارت " در سال 1964، "لینکلن گوردون "، سفیر وقت آمریکا در برزیل ، همراه با "ورنون والترز "، وابسته نظامی این کشور در برزیل، نقش فعالی در کودتا بر عهده داشته‌اند.
"گولارت " و دستیارانش با اتخاذ سیاست‌هایی در برزیل بر خلاف مصالح آمریکا عمل می‌کردند و به همین دلیل در پی وقوع کودتای نظامی بر کنار شد و نظامیان از آن تاریخ تا سال 1984 در برزیل حکومت می‌کردند.
مدیسی خود از سال 1969 تا 1974 بر برزیل حکمرانی کرده است.
انتهای پیام/ت