تدابیر بیمه مرکزی برای مقابله با تحریم احتمالی این صنعت
ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٧ : توسط : حسینی
رییس کل بیمه مرکزی از تدابیر این سازمان برای مقابله با تحریم احتمالی صنعت بیمه کشور توسط کشورهای غربی خبر داد.

"جواد فرشباف ماهریان" روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، با بیان آنکه هر تحریمی اثراتی را برای کشور ایجاد می کند، افزود:‌ مهم این است که ایران چه اقداماتی را برای بی اثر کردن تحریم ها انجام دهد.
وی اظهار داشت: بیمه مرکزی برای مقابله با تحریم این صنعت از سال ها پیش اقداماتی را انجام داده و ساز و کارهای لازم را برای مقابله با آن اتخاذ کرده است.
رییس کل بیمه مرکزی ادامه داد: در صورتی که شرکت های مهم دنیا واحدها و یا محل هایی که باید تحت پوشش بیمه اتکایی باشند را بیمه نکند، صنعت بیمه کشور با توجه به توان درونی اقداماتی را در این خصوص انجام خواهد داد.
فرشباف تصریح کرد: در صورتی که این امر امکان پذیر نباشد از کشورهای منطقه برای پوشش بیمه ای بهره گیری خواهیم کرد.
رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه علاوه بر کشورها، ظرفیت های منطقه نیز شناسایی شده است، اظهار داشت: کشورهایی که در زمان حاضر دارای مراودات تجاری و اقتصادی با ایران هستند می توانند در این امر کمک موثری برای کشور ما باشند.
وی خاطرنشان کرد: در مرحله سوم نیز اگر ایران نیازمند پوشش بیمه ای بیشتر باشد دولت با اختصاص ارزی که برای صنعت بیمه تصویب کرده و به نوعی در حساب ذخیره ارزی است به این صنعت کمک خواهد کرد.
فرشباف گفت: قرار است در صورت بروز مشکل، بیمه مرکزی با بهره گیری از ارز تخصیصی، بیمه اتکایی مورد نظر را مورد پذیرش قرار دهد.
به گفته فرشباف، در صورت تحریم، هیچ خدشه ای در سیستم بیمه گری واحدها و بیمه نامه ها بوجود نخواهد آمد.
وی تصریح کرد: بطور عام کشورهایی که خواستار فشار بر ایران هستند مواردی را در نظر می گیرند که ایران در خصوص آنها دارای مبادلات است.
فرشباف گفت: از آنجا که ایران به میزان کافی دارای شرکت های بیمه ای است می تواند علاوه بر آنکه معاملات خارجی را تحت پوشش قرار دهد،‌ بیمه نامه های باربری را نیز انجام دهد.
رییس کل بیمه مرکزی در خصوص تاثیر جایگزینی دلار به یورو در صنعت بیمه گفت: این صنعت از سال ها پیش مبادلات و بیمه نامه های خود را براساس یورو انجام می دهد و به همین دلیل این جایگزینی تاثیری بر وضعیت صنعت بیمه کشور نخواهد داشت.