احمدی‌نژاد:شورای رقابت چشم بیدار دولت در عرصه اقتصاد کشور است
ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور شورای رقابت را چشم بیدار دولت در فعالیت‌ها و بخش‌های اقتصادی کشور دانست و گفت: انتظار داریم شورای رقابت واقعاً بعنوان بازوی قوی در مسیر جهت‌گیری‌های اساسی دولت وارد عرصه شده و مسایل و مشکلات موجود در اقتصاد کشور را اصلاح کند.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌های ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان عصر دیروز (پنجشنبه) در نخستین جلسه شورای رقابت، فعالیت این شورا را حساس، دقیق و پیچیده دانست و از اعضا خواست تعریف شرایط رقابت سالم، ارایه تصویری روشن از وضع اقتصادی کشور و شناسایی گلوگاه‌های اصلی و عوامل عدم تعادل در اقتصاد کشور را بعنوان اولین اقدام در دستور کار قرار دهند.
وی حرکت در مسیر اصلاح و عدالت را اقدامی ماندگار و لذت بخش دانست و تصریح کرد: کسی که در مسیر اصلاح قرار می‌گیرد با برخی بداخلاقی‌ها، سختی‌ها و کارشکنی مواجه است اما اصلاح‌گری همیشه در سایه ایثارگری و فداکاری به نتیجه مطلوب و شیرین رسیده است.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه رقابت در عرصه اقتصاد هم باید قانونی و هم باید پاک باشد، گفت: چه بسا بسیاری از رقابت‌ها قانونی است، اما پاک نیست علت آن هم وجود برخی مقررات ساختارها و نظامات اداری است که نیازمند اصلاح و بازنگری است.
احمدی‌نژاد خطاب به اعضای شورای رقابت، تاکید کرد: دولت در هیچ عرصه‌ای نباید با مردم یا بخشی از مردم وارد رقابت کند و اصولاً دولت رقیب مردم نیست، غیر از موارد مقطعی که به منظور احقاق حقوق عمومی مجبور به ورود در عرصه‌ای می‌شود.
وی وجود شرایط مساوی برای همگان را از شرایط رقابت عادلانه دانست و خاطر نشان کرد: باید لوازم چنین رقابتی را فراهم و در اختیار مردم قرار داد تا مردم وارد عرصه شده و کشور را در بخش‌های مختلف اداره کنند.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه فقط تنظیم مقررات جدید و نظارت‌های دقیق برای شکل‌گیری رقابت سالم کافی نیست، گفت: برای ایجاد رقابت سالم باید به انگیزه‌های فرهنگی و اخلاقی توجه ویژه داشت برای این منظور بطور مثال می‌توان رقابت اخلاقی و حفظ منافع ملی در کنار انگیزه شخصی را در عرصه اقتصاد تقویت و احیا کرد و این انگیزه‌ و روحیه‌ای است که ایرانیان همواره به آن مزین بوده‌اند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مسیر رشد باید برای همه مردم باز باشد، تصریح کرد: دولت آمادگی دارد از شورا و مصوبات آن به طور کامل حمایت کند و شما هم باید خودتان را برای اقدامات قاطع و نیز تحمل فشارها آماده کنید اما بدانید تحمل اینگونه فشارها چون در مسیر تحقق عدالت و اصلاح گری است، بسیار شیرین و لذت بخش است.
وی گفت: شورای رقابت بعنوان چشم بیدار می‌تواند به فعالیت‌ها و مصوبات دولت در بخش‌های اقتصادی نظارت کند و دولت نیز از نظرات اصلاحی شورا کاملا استقبال می‌کند و هر جا لازم باشد مصوبات دولت را به نفع نظرات این شورا تغییر خواهیم داد.
احمدی نژاد با بیان اینکه ایران سرشار از استعدادهای مادی و انسانی است، خاطر نشان کرد: باید در مسیری قرار بگیریم که همه استعدادها فرصت شکوفایی پیدا کنند در چنین صورتی است که می‌توان گفت رقابت واقعی شکل گرفته است.
رئیس جمهور از اعضای شورای رقابت خواست با الگوهای فرهنگ خودی طراحی، نظارت و پشتیبانی‌های لازم را انجام دهند تا در طول 6-5 سال آینده اقتصاد کشور به نقطه قابل قبول برسد و در مسیر و ریل درست قرار گیرد.
در ابتدای این نشست وزیر اقتصاد و دارایی گزارشی از شکل گیری و ضرورت‌های تشکیل شورای رقابت ارائه کرد همچنین تعدادی از اعضا در سخنانی پیشنهادات و نقطه نظرات خود را با رئیس جمهور در میان گذاشتند.