منابع فرانسوی تشریح کردند: ابعاد فاش نشده مذاکرات ایران و غرب در ژنو
ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٦ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: یک پایگاه خبری به نقل از منابع فرانسوی ابعاد فاش نشده‌ای از مذاکرات میان ایران و غرب را که به سرعت رو به تفاهم و توافق است، تشریح کرد.


به گزارش فارس، منابع آگاه در وزارت خارجه فرانسه به پایگاه خبری الانتقاد نت، اعلام کردند که پاریس می‌داند که گفت‌وگوهای ایران با غرب بویژه در زمینه برنامه هسته‌ای در روند صحیح خود قرار دارد.
وی همچنین از آمادگی فرانسه برای پذیرش غنی سازی مجدد اورانیوم ایران خبر داد و در عین حال گفت که البته هنوز پیشنهاد رسمی در این خصوص به ایران ارائه نشده است.
الانتقاد در ادامه این گزارش با تشریح ابعاد فاش نشده مذاکرات ایران و غرب می‌نویسد: مذاکرات ایران با غرب به صورت کاملا موازی در جریان است.
بنا بر این گزارش، تهران برنامه هسته‌ای خود را به همراه بسته کاملی از مسایل مربوط به خاورمیانه و نقش ایران در جهان اسلام و منطقه به بررسی گذاشته است.
بر اساس اعلام منابع آگاه از پاریس، ایران هفت بند را با غرب به بحث و بررسی گذاشته است که این بندها عبارتند از:
1-‌ عقب‌نشینی آمریکا از عراق و خروج ناوهای آمریکایی از نزدیکی سواحل ایران در خلیج فارس.
2-‌ عدم تغییر وضعیت سیاسی موجود در بغداد و اینکه کشورهای همسایه عراق شامل ایران، سوریه، ترکیه، عربستان و اردن امنیت این کشور را در کنترل داشته باشند.
3- تلاش جدی برای حل قضیه فلسطین با پایبندی تهران به حمایت از ملت فلسطین.
4- داخلی دانستن موضوع سلاح مقاومت در لبنان و عدم ارتباط آن به طرف‌های خارجی.
5- تهران حق کامل در دستیابی به تکنولوژی هسته‌ای پیشرفته غربی در زمینه‌های صلح آمیز را دارد.
6- رفع تحریم‌ها علیه بخش‌های نفتی و بانکی ایران.
7- عقب‌نشینی نیروهای ناتو از افغانستان و ایجاد راهکاری برای تضمین امینت و ثبات در این کشور و اعلام آمادگی ایران برای کمک در این زمینه.
محافل مذبور همچنین اعلام کردند که چین و روسیه نیز در جریان کامل این مذاکرات میان ایران و غرب قرار دارند و موضع چین در جلوگیری از تصویب هر مصوبه‌ای علیه ایران در شورای امنیت همچنان به قوت خود باقی است.