شورای امنیت هفته آینده گزارش گلدستون را بررسی می‌کند
ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٦ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: نشست شورای امنیت برای بررسی گزارش گلدستون در زمینه جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه چهارشنبه هفته آینده برگزار می‌شود.


به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الجزیره، شورای امنیت سازمان ملل متحد بررسی گزارش ریچارد گلدستون بنا به درخواست لیبی را به 14اکتبر (22 مهرماه) موکول کرد.
"عبدالرحمن شلقم " نماینده لیبی در سازمان ملل متحد با اعلام این خبر گفت که نمایندگان در نشست شب گذشته زمان برگزاری نشست برای بررسی اوضاع خاورمیانه را از بیستم ماه جاری به چهاردهم تغییر دادند.
این نشست بنا به درخواست لیبی علنی خواهد بود و بر بررسی گزارش گلدستون در زمینه جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه تکیه خواهد داشت.
پیش از این قرار بود این نشست شب گذشته برگزار شود که نمایندگان، 14 ماه جاری را برای بررسی گزارش گلدستون تعیین کردند.
بنا بر اظهارات شلقم، نشست دیشب اجرایی بود و بیشتر نمایندگان اهتمام زیاد خود به این گزارش را نشان دادند، آنها همچنین اهمیت بررسی این گزارش را مورد تاکید قرار داده و به صورت مثبت درباره آن صحبت کردند.
این در حالی است که برخی نمایندگان مشکلات اجرایی را در این زمینه ایجاد کرده و مدعی بودند که شورای حقوق بشر سازمان ملل باید این گزارش را به شورای امنیت ارجاع دهد.
از سوی دیگر نماینده تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل که جریان متبوعش بررسی گزارش در شورای حقوق بشر سازمان را به تاخیر انداخت، در اظهاراتی عوام‌فریبانه گفت که کشورهای عربی و کشورهای عضو عدم‌تعهد نیز از این درخواست لیبی به شدت حمایت می‌کنند.
خبرنگار الجزیره گزارش می‌دهد که درخواست برگزاری نشست شورای امنیت به شدت از سوی آمریکا و متحدان اروپائیش مورد مخالفت قرار گرفت. آنها مدعی بودند که برگزاری چنین نشستی تا زمانی که شورای حقوق بشر بررسی آن را به تعویق انداخته توجیهی ندارد.
از سوی دیگر "یان کلی " سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی خواستار تعویق بررسی گزارش گلدستون شد تا راه برای ایجاد فضای مناسب برای پیشبرد روند سازش باز شود.
وی مدعی شد که در حال حاضر تمام پتانسیل‌ها به سوی پیشبرد روند سازش در جریان است و هر موضوعی که می‌تواند در ایجاد پیشرفت در این زمینه و رسیدن به هدف مانع ایجاد کند، باید از میان برداشته شود.
کلی با زیر سوال بردن صحت گزارش گلدستون خواستار تجدید نظر در آن شد و در عین حال مدعی شد که این مسایل باید به صورتی سازنده و در مکانی مناسب که همان شورای حقوق بشر سازمان ملل است، مورد بررسی قرار گیرد.