آیت الله مصباح یزدی: ضرر برخی روحانیون برای اسلام بیشتر از جاهلان است
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تصریح کرد که در عصر حاضر کسانی هستند که ضررشان برای اسلام از جاهلان بیشتر است و کاش این افراد روحانی نشده بودند.
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی دوشنبه شب در آیین آغاز سال تحصیلی جدید موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قم تأکید کرد: کسانی که در حوادث اخیر ساکت بودند، طعمه ای برای دشمنان خواهند بود.
به گزارش ایرنا، وی با تأکید بر لزوم استفاده از منابع معتبر و استنباط صحیح از احکام دین یادآور شد: در طول تاریخ برخی از علما به عمد حقایق اسلام را تحریف کرده اند.
آیت الله مصباح یزدی با استناد به آیه ای از قرآن کریم گفت: هرگاه عالمی علاقمند به مال و مقام و ثروت شد، ثمره حضورش برای جامعه جز ضرر چیزی نیست.
وی تصریح کرد: هر عالمی که می خواهد جامعه را ارشاد کند باید توانایی استنباط موضوعات و معضلات اجتماعی را داشته باشد اما برخی افراد هستند که علوم را بخوبی آموخته اند اما در تشخیص مسائل اجتماعی ضعف دارند.
به گفته مصباح یزدی، این گونه افراد استفاده از رسانه ها را نفی می کنند و در برابر برخی خیانت های دشمن سکوت پیشه می سازند که این امر طعمه بسیار خوبی برای دشمنان اسلام بوجود می آورد.
وی با اشاره به مخالفت برخی با تأسیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با این عنوان که پرداختن به علوم دانشگاهی در این موسسه دینی صحیح نیست، اظهار داشت: عالمان دین باید مسائلی که می تواند به عنوان رقیب جایگزین علوم اسلامی شود را بشناسند و اثبات کنند که تفکر اسلام بر آرای غیراسلامی برتری دارد.
آیت الله مصباح یزدی در این زمینه به اعترافات اخیر برخی از متهمان اغتشاشات پس از انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: همان شخصی که دست کم افکارش هشت سال به طور غیرمستقیم کشور را اداره کرد و سال ها صاحب پست های کلیدی بود، علت انحراف خود را در جهت براندازی نظام اسلامی، ضعف علوم انسانی عنوان کرده است.
وی ادامه داد: این افراد افکار بیگانگان را در قالب تئوری های علمی در زمینه های مختلف ارائه و عملی کردند و گمان می بردند دوره مدیریت اسلام به پایان رسیده است.
آیت الله مصباح یزدی گفت: علی رغم پیشرفت های چشمگیری که در طول سی سال گذشته داشته ایم در جهت تولید علوم انسانی ضعیف بوده ایم.
وی بار دیگر نسبت به آگاهی حوزویان از مسائل روز تأکید کرد و اظهار داشت: اگر حوزه بخواهد نقش خود را در جامعه ایفا کند باید علاوه بر دروس حوزوی با علوم انسانی روز دنیا آشنا باشد و با نظر نقادانه به آنها نگاه کند.