سلطانیه: سیاست ایران همکاری پایدار با آژانس بین المللی انرژی اتمی است
ساعت ٦:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی
علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهار شنبه در مصاحبه ای با برنامه "هاردتاک" شبکه خبری بی بی سی انگلیسی گفت: سیاست ایران همکاری پایدار با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا،سلطانیه در این مصاحبه تلویزیونی به بی بی سی
گفت: سیاست ایران همکاری پایدار با آژانس بین المللی انرژی اتمی است و باید این شبکه خبری در سوالات خود این موضوع را از شورای امنیت سازمان ملل متمایز سازد.
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: ارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل از نظر فنی وجهه قانونی ندارد.
سلطانیه اظهار داشت، ایران در مناسبت های مختلف بر مداخله شورای امنیت سازمان ملل در قضیه پرونده هسته ای ایران تاکید کرده است.
وی گفت در حقیقت دخالت شورای امنیت سازمان ملل در بسیاری از موارد همکاری های سودمند و مثبت ایران در این رابطه را به مخاطره افکنده است.
سلطانیه گفت بارها دراین خصوص متذکر شده ایم که اجازه دهند آژانس به امور فنی برنامه هسته ای ایران رسیدگی کند و شورای امنیت سازمان ملل در این باره در مسائل آژانس دخالت نکند.
مجری برنامه از نماینده کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی پرسید ، محمد البرادعی طی سخنانی گفته است که خواهان باور کردن تغییر در رویه ایران در مورد برنامه هسته ای اش شده است.
خبرنگار بی بی سی سوال کرد، البرادعی گفته است که ایران در گذشته (در مورد برنامه هسته ای اش) شفاف نبوده، اما آیا این کشور در آینده موضع شفافی در این خصوص در پیش خواهد گرفت؟
سلطانیه در پاسخ به این سوال گفت: آنچه که محمد البرادعی در کنفرانس خبری خود در تهران در مورد " تغییر" مطرح ساخت، عدم رویارویی کشورها با ایران در زمینه برنامه هسته ای و همکاری اش در این زمینه بود.
سلطانیه گفت ایران همواره و حتی فراتر از تعهداتش با آژانس مذکور همکاری داشته است.
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به بی بی سی گفت: چنانچه تعبیر شما از تغییرات ظرف سه ماه گذشته در این زمینه است ، بله ما گام های مثبتی برای بازکردن راه برای مذاکره با آن دسته از کشورهایی که نگران برنامه هسته ای ایران هستد ، برداشته ایم تا به آنها نشان دهیم که در همکاری خود با آژانس تا چه اندازه قاطع و شفاف هستیم. تا بدین وسیله آنها از مداخله در این امر اجتناب ورزند و اجازه دهند تا آژانس به خوبی کار خود در مورد ایران را انجام داده و ادامه دهد.
سلطانیه گفت کاری که ما با آژانس (در رابطه با برنامه هسته ای ایران ) انجام می دهیم ، چیزی نیست که به گروه 1+5 و یا گروه شش مربوط باشد.
خبرنگار برنامه که سوالاتش بر محور متهم ساختن ایران در برابر مخاطبان این برنامه پی ریزی شده بود، این سوال را از نماینده کشورمان در آژانس پرسید که در راستای شفاف سازی برنامه هسته ایران، آیا اعلام کردن فعالیت سایت جدید هسته ای قم که سه سال از ساخت آن می گذرد ، اشتباه دیگر دولت ایران در این رابطه نبود؟
سلطانیه گفت هیچ تعهد قانونی در اعلام فعالیت سایت جدید طبق قوانین آژانس تا پیش از شش ماه فعال شدن و وارد کردن گاز به این تاسیسات، از سوی ایران وجود نداشته است.
وی افزود: در واقع اعلام پیش از موعد فعالیت سایت مذکور ، خود نشانگر شفاف بودن برنامه هسته ای ایران در این زمینه است.
سلطانیه همچنین به بی بی سی گفت: خود وی نامه ای در مورد آغاز فعالیت سایت جدید قم پیش از آغاز نشست ژنو به محمد البرداعی داده است و این اقدام نشانگر شفافیت و همکاری سازنده ایران با آژانس در این زمینه است.
سلطانیه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا ایران با توجه به داشتن سایت پرهزینه نطنز اقدام به ساخت سایت دیگری کرده است، گفت : ایران همواره مورد تهدید نظامی از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا در مورد سایت های هسته ای اش قرار دارد . به همین منظور نیاز به داشتن سایت جایگزینی دارد تا در مواردی که سایت هایش مورد حمله نظامی قرار می گیرند، بتواند برنامه هسته ای را ادامه بدهد.
خبرنگار برنامه سپس گفت " ژاکلین شایر" تحلیلگر موسسه آمریکایی علوم امنیت بین المللی طی گزارشی در خصوص برنامه های هسته ای ایران خاطر نشان ساخته است
که با وجود سایت نطنز ، تاسیسات هسته ای دیگری در کوهستان های اطراف قم قابل توجیه نبوده ، مگر برای استفاده نظامی؟
سلطانیه در پاسخ ، تحلیلگر مذکور را که خبرنگار بی بی سی به گزارش وی استناد کرده بود، کم اطلاع خواند و گفت تاسیسات هسته ای ایران امکان غنی سازی اورانیوم تا زیر 5 درصد را دارند و هر کارشناسی در این زمینه می داند که این میزان غلظت اورانیوم برای ساخت سلاح هسته ای کاربرد نظامی ندارد.
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه بر بومی بودن دانش هسته ای در کشورمان تاکید کرد و گفت ایران بالاترین دانش در این زمینه را دارد و از این فناوری دست برنخواهد داشت.
وی همچنین افزود: ایران همکاری کامل خود با آژانس را ادامه خواهد داد و این واقعیتی است که جهان باید آن را بپذیرد که در آن صورت آینده بهتری در پیش رو خواهیم داشت.
خبرنگار برنامه در ادامه سوال کرد ، آیا ایران همچنان آمریکا به رهبری باراک اوباما را دشمن خود می داند؟
سلطانیه در پاسخ شعار تغییر در کاخ سفید را نشانه مثبتی دانست و گفت ما همچنان در انتظار عملی شدن این شعار از سوی آمریکا هستیم.
سلطانیه با اشاره به بازشدن پنجره ای در این زمینه ( که اشاره به کنفرانس ژنو داشت)، گفت امیدوار است که این امر به عنوان آزمونی (برای طرف آمریکایی) باشد و واشنگتن از فرصت به دست آمده به درستی استفاده کند.
وی گفت باید دید که کدام طرف در این آزمون شکست خواهد خورد.
خبرنگار سپس گفت آیا این صحت دارد که ایران حدود یکهزار کیلو گرم اورانیوم برای ارسال به کشور ثالثی همچون روسیه برای غنای بیشتر آن دارد ؟
سلطانیه در پاسخ گفت این میزان و مسائل و جزئیات دیگر در نشست 19اکتبر که قرار است در وین با آژانس و سایر نمایندگان کشورهای دیگر برگزار شود، مطرح و مشخص خواهد شد.
وی در مقابل اصرار خبرنگار برنامه مبنی بر اعلام میزان اورانیوم ایران ، گفت بهتر است تا زمان برگزاری این نشست صبر نماید.
خبرنگار مذکور سپس سوال کرد چنانچه ایران در آزمونی که وی بدان اشاره کرده است ، شکست بخورد، آیا علاوه بر آمریکا، روسیه و سایر کشورهای جهان هم بر اعمال تحریم های سخت تر تا آخر امسال، علیه تهران اقدام خواهند کرد؟
سلطانیه در پاسخ ضمن ابراز خوشبینی نسبت به نشست آتی ،گفت مهم ترین کار باز کردن راه مذاکرات بود که این امر از سوی ایران صورت گرفت.
وی گفت این ایران نیست که در انزوا قرار گرفته است، بلکه برخی از کشورها هستند که در این ارتباط خود را به انزوا کشانده اند.
سلطانیه در پایان برنامه درمورد بدبینی های غرب نسبت به ایران ، گفت بهتر است که نیمه پرلیوان راهم دید.