تا سال آینده رخ می‌دهد ایران موجود زنده به فضا می‌فرستد
ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی

 

هنوز چند ماهی از بازگشت ماهواره امید به زمین و انجام موفقیت آمیز ماموریتش نگذشته که رئیس پژوهشگاه هوا فضا از ساخت کپسول زیستی خبر داد و گفت: این یک پروژه تحقیقاتی بوده و حاوی یک موجود زنده است که با استفاده از راکت به فضا ارسال می‌شود.

به گزارش شبکه ایران، دکتر محسن بهرامی سه‌شنبه در حاشیه سمینار هوافضا در سومین روز از هفته هوا فضا در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌های این سازمان در زمینه ساخت راکت کاوشگر گفت: برنامه راکت کاوشگر یک برنامه مفصل است که به صورت بین سازمانی در حال اجرا است.

وی از ساخت کپسول زیستی در راستای ساخت راکت‌های کاوشگر خبر داد و در این باره توضیح داد: در یک بخش از این پروژه به دنبال این هستیم تا کپسول زیستی طراحی کنیم تا به وسیله آن موجود زنده‌ای را فضا ارسال کنیم.

بهرامی زمان بهره‌برداری از این پروژه را یک تا یکسال و نیم آینده ذکر کرد و یادآور شد: این یک پروژه علمی و تحقیقاتی است و با اهداف علمی دنبال می‌شود به طوری که در این زمینه یکسری سئوالات علمی مطرح و براساس آن مطالعات خود را آغاز کرده‌ایم.

رئیس پژوهشگاه هوا فضا ادامه داد: طراحی و ساخت این کپسول در فاز مطالعاتی است و در طی آن قصد داریم با استفاده از راکت کاوشگر، موجود زنده‌ای را به فضا بفرستیم.

ساخت سیمولاتور ثابت پرواز هواپیمای ایران 140 در کشور

 بهرامی از طراحی و ساخت سیمولاتور ثابت پرواز هواپیمای ایران 140 خبر داد و اظهار داشت: هواپیمای ایران 140 هواپیمای کاملی است که باید شبیه سازهای زیادی داشته باشد. یکی از این شبیه سازها، شبیه ساز پای ثابت پرواز است.

وی با تاکید بر اینکه این شبیه ساز در این پژوهشگاه طراحی و ساخته شده است، خاطرنشان کرد: ساخت این شبیه ساز در مراحل نهایی است و امیدواریم کمتر از یک ماه آینده ارائه شود.

بهرامی با بیان اینکه این شبیه ساز برای آماده سازی خلبان‌ها به کار می‌رود، گفت: این پروژه به سفارش هسا طراحی و ساخته شده است.