متکی دیدار با مقام های آمریکایی در واشنگتن را تکذیب کرد
ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه سفر اخیر وی به واشنگتن صرفا برای رسیدگی به امور ایرانیان مقیم آمریکا انجام شده است، گفت که در این سفر دیداری با هیچ یک از مقام های آمریکایی نداشته است.

پس از سفر منوچهر متکی به واشنگتن که در طول مدت حضور وی در آمریکا صورت گرفت، برخی شایعه ها در خصوص دیدار وی با اعضای شورای روابط خارجی آمریکا مطرح شد.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، منوچهر متکی ضمن رد موضوع گفت وگو با مقام های آمریکایی در واشنگتن تاکید کرد: یکی از وظایف وزارت امور خارجه پیگیری وضعیت اتباع ایرانی در خارج از کشور است و بیشترین ایرانیان خارج از کشور در آمریکا هستند بنابراین سفر بنده به واشنگتن به منظور حضور در دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در آمریکا و رسیدگی به مسایل اتباع ایرانی در آن کشور انجام شد.
** البرداعی از موضع ایران در قبال پروتکل الحاقی آگاه است
متکی که در جمع خبرنگاران و پس از جلسه هیات دولت سخن می گفت اظهار داشت: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا نسبت به پروتکل الحاقی مطلع است و ایران پروتکل الحاقی را در دستور کار ندارد.
وی تاکید کرد اقدامات ایران در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای کاملا شفاف است و به این فعالیت ها در چارچوب مقررات آژانس ادامه می دهد.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص دیدار سعید جلیلی با ویلیام برنز معاون وزیر امور خارجه آمریکا در ژنو اظهار داشت: آقای جلیلی در ژنو بودند و نظر ایشان در این زمینه کاملا مشخص است.
متکی در ادامه گفت: به طور طبیعی وقتی مجموعه ای در کنار هم به گفت وگو می پردازند، ممکن است این گفت وگوها به صورت چند جانبه یا دو جانبه انجام شود.

** شهرام امیری برای سفر حج به عربستان رفت
متکی درباره وضعیت شهرام جزایری تبعه ایرانی مفقود شده در عربستان سعودی گفت: ما پیگیر وضعیت این فرد هستیم که به منظور انجام سفر عمره به عربستان سفر کرده بود و پیگیری وضعیت و مسایل اتباع ایرانی خارج از کشور یکی از مهمترین مسئولیت های دستگاه دیپلماسی است.
وی تصریح کرد: ما عربستان سعودی را مسئول وضعیت شهرام امیری می دانیم و آمریکایی ها را نیز در بازداشت ایشان دخیل می دانیم.

** خلیج فارس همیشه خلیج فارس است
وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص ادعای تکراری برخی کشورها درباره خلیج فارس گفت: خلیج فارس در طول تاریخ چندین هزار ساله خود همیشه خلیج فارس بوده و هست و هر عبارت دیگری غیر از این را درست نمی دانیم.

** تمام کارکنان نمایندگی های ایران در خارج در راستای اهداف نظام حرکت می کنند
متکی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید گفته می شود برخی کارکنان دفتر حفاظت از منافع ایران در واشنگتن در ترتیب دادن تظاهرات ضد ایرانی در نیویورک و حمایت از برخی کاندیداهای ریاست جمهوری نقش داشتند، تاکید کرد: تمام کارکنان سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران و دفتر حفاظت از منافع این کشور در راستای اهداف نظام جمهوری اسلامی و رویکرد دولت کار می کنند و اگر کسانی ادعاهای غیر این را مطرح کردند باید ادعای خود را اثبات کنند.