تایمز لندن: گفته های البرادعی در باره ایران ریختن آب سرد بر روی آمریکا و اسراییل
ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی
روزنامه تایمز لندن روز چهارشنبه ضمن طرح انتقادهای بی سابقه از " محمد البرادعی" به دلیل رد ادعاها علیه برنامه هسته ای ایران، نوشت: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، اهمیت برنامه تحقیقاتی هسته ای تهران را کم جلوه داد و روی هشدارهای آمریکا و اسراییل آب سرد ریخت.

به گزارش ایرنا، تایمز در سرمقاله خود افزود: با وجود آنکه البرادعی معتقد است ایران باید ساخت دومین تاسیسات غنی سازی خود را به اطلاع آژانس می رساند، اما وی در عین حال هفته گذشته در تهران گفت هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که این کشور در حال ساخت سلاح های هسته ای باشد.
روزنامه انگلیسی افزود: شاید دلیل اصلی اینکه ایران فکر می کند با نقض معاهده منع اشاعه هسته ای چیز زیادی از دست نمی دهد، وجود البرادعی باشد.
آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در طول چندین سال فشار سیاسی بر البرادعی، جنجال سازی های رسانه ای و طرح وجود مدارک ادعایی، تلاش کردند وی را مجبور کنند اشاره ای هر چند کوچک مبنی بر وجود گرایش نظامی در فعالیت های هسته ای ایران را در یکی از گزارشهای خود مطرح کند.
هدف این فشارها رسیدن به دستاویز ایجاد اهرمهای بعدی برای فشار بر آژانس و شورای امنیت سازمان ملل بود که با شفاف سازی ایران در رسیدن به این هدف ناکام ماندند.
هزاران ساعت بازرسی مداوم سرزده و زمانبندی شده کارشناسان آژانس و دوربین های این نهاد به عنوان مستندات جامع فعالیت های هسته ایران، مرجع گزارش البرادعی مبنی بر نبود مدرک و شواهد نظامی بودن فعالیت های هسته ای ایران اعلام شده است.
تایمز با گسترش انتقادات خود حتی به ملیت البرادعی می نویسد: رییس مصری آژانس در هر مرحله از رسیدگی به پرونده ایران، تخلفات تهران را نادیده گرفته است و بگونه ای عمل کرده که گویا سپر سیاسی ایران شده است.
تایمز بدون اشاره به گزارشهای مثبت بازرسان آژانس در باره برنامه هسته ای ایران، با تکرار ادعاهای رد شده رژیم صهیونیستی و آمریکا، بدون هیچ استنادی نوشته است: حتی کارشناسان هسته ای البرادعی نیز با توسل به منابع اطلاعاتی غرب به این نتیجه رسیده اند که تهران ممکن است دانش تولید بمب را داشته و بر روی یک برنامه نظامی کار کرده باشد اما مدیرکل ساکت مانده است.
این روزنامه انگلیسی با اعلام ناکامی مخالفان برنامه هسته ای ایران در استفاده ابزاری از البرادعی علیه تهران، آورده است: چنین می نماید که سیاست رویارویی شیوه کار مدیرکل کنونی نیست ولی خوشبختانه البرادعی ماه آینده آژانس را ترک می کند. ریاست 12 ساله او بر آژانس چیزی کمتر از یک فاجعه نیست.
تایمز نوشت: او نتوانست برنامه هسته ای ایران را کنترل و کره شمالی را مجبور به نابودی سلاح هایش کند. در پرونده لیبی هیچ نقشی نداشت و تاسیسات مشکوک سوریه را نیز بی اهمیت جلوه داد.
در حالیکه حتی در گزارشهای نهادهای رسمی دولت آمریکا اعلام شده، تصمیم دولتمردان وقت کاخ سفید در حمله به عراق برپایه مدارک جعلی و دروغ در مورد وجود تسلیحات کشتار جمعی در این کشور بوده، روزنامه انگلیسی تایمز نوشت: تنها هنر البرادعی این بود که در جنگ عراق مقابل "جورج بوش" ایستاد و اعلام کرد صدام سلاح های کشتار جمعی ندارد.
به نوشته این روزنامه، "آقای یوکیا آمانو" رییس جدید آژانس باید به زودی نه تنها مشکل برنامه هسته ای ایران و کره شمالی بلکه مشکل دیگر کشورهایی را که بالقوه می توانند به سمت هسته ای شدن بروند حل کند.
روزنامه تایمز ابراز امیدواری کرده است: رییس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی باید تمایل و اراده بیشتری نسبت به محمد البرادعی برای حل موضوع هسته ای ایران و کره شمالی داشته باشد.