رئیس‌جمهور:حاضریم سوخت هسته‌ای خود را از هر کشوری حتی آمریکا تامین کنیم
ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور از آمادگی کشورمان برای خرید سوخت هسته‌ای حتی از آمریکا خبرداد.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران در حاشیه جلسه امروز هیات وزیران گفت: به نظر می‌رسد آرام آرام اراده‌ای برای حرکت در جهت تعامل مثبت و سازنده در دنیا شکل می‌گیرد که ایران از این مسئله استقبال می‌کند.
وی افزود: قبلا ما اعلام کرده‌ایم آماده گفتگو با کارشناسان کشورهای دیگر برای خرید سوخت هسته‌ای با غنای 20 درصد برای راکتور تهران با هر کشوری که تمایل داشته باشد آن را در اختیار ما قرار دهد هستیم و این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت و کشورهای مختلفی به صورت گروهی و جداگانه پیشنهاد دادند که کار را انجام دهند.
به گفته احمدی‌نژاد براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته گفتگوهای کارشناسان هسته‌ای جمهوری اسلامی با کارشناسان کشورهای پیشنهاد دهنده برای تامین سوخت هسته‌ای کشورمان ظرف دو هفته آینده آغاز می‌شود.
رئیس‌جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس درباره مذاکره سعید جلیلی با هیئت آمریکایی در حاشیه مذاکرات ژنو اظهار داشت: ایران برای تعامل به جز رژیم صهیونیستی با هیچ کشور دیگری حد و مرز ندارد، فرقی نمی‌کند که با کدام کشور گفتگو کنیم.
وی افزود: در ژنو هیئت آمریکایی از آقای جلیلی خواست که با آنها مذاکره کند که این درخواست مورد پذیرش قرار گرفت و اتفاقا مذاکرات خوبی بود و یک‌چارچوب منطقی و روشنی داشت که آن‌ چارچوب مورد قبول ماست و همان احترام و عدالت و پیگیری بحثهایی است که در بسته پیشنهادی قید شده که نمونه آن موضوع خلع سلاح جهانی و بهره مندی همه کشورها از فناوری هسته‌ای و فناوریهای پیشرفته است.
احمدی نژاد تصریح کرد: گفتگوها در چارچوب مشخصی که قبلا ایران اعلام کرد صورت گرفت و یکی از مهمترین موضوعات بحث خرید سوخت هسته‌ای با غنای به اصطلاح 20 درصد بود که به نظر من هم گفتگوهای ژنو و هم گفتگوی با هیئت آمریکایی مجموعا مذاکرات بهتری است و ما در برخی کشورها شاهد تغییر رفتار مناسب‌تر نسبت به گذشته هستیم.
"از گفتگوهای صورت گرفته این برداشت را داشتیم که منطق عدالت و احترام به دیگران آرام آرام در حال پذیرش و گسترش است که می‌تواند مبنای خوبی برای تعاملات جهانی باشد "
رئیس‌جمهور درباره پیشنهاد آمریکا و فرانسه برای تامین سوخت هسته‌ای مورد نیاز کشورمان توضیح داد: اگر آمریکائی‌ها اعلام کرده باشند می‌خواهند سوخت هسته‌ای ما را تامین کند اشکالی ندارد و به نظر ما موضوع خوبی است زیرا می‌خواهیم سوخت بخریم و از هرکجای دنیا که باشد فرقی ندارد و آمریکا هم می‌تواند یک طرف فروشنده باشد.
احمدی‌نژاد افزود: بعضی از نمایندگان کشورها گفته‌‌اند که فرانسه نیز یکی از پیشنهاددهندگان فروش سوخت است اما هنوز این موضوع نهایی نشده و آنها پیشنهاد خود را به صورت رسمی ارائه دهند تا بررسی شود. به هر حال ما باید در یک مکانیزم،‌ سوخت مورد نیاز خود را تامین کنیم که کارشناسان ما از چند روز آینده گفتگوهای خود را با کارشناسان طرف‌های مذاکره آغاز می‌کنند و طبیعی است در این گفتگوها آن‌چه به نفع ملت است انجام خواهیم داد.
وی درباره زمان راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر با توجه به برخی مسائل فنی موجود که محور سئوال خبرنگاری بود افزود: این موضوع یک موضوع فنی است و کار فنی تابع شرایط خاص خود است و همکاران ما در سازمان انرژی اتمی و پیمانکار روسی همه دقت را به کار گرفته‌اند و پروژه را مورد بازرسی فنی قرار می‌دهند که امیدواریم هرچه سریعتر شاهد راه‌اندازی این مجموعه باشیم.
رئیس‌جمهور درباره اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر لزوم اعلام راه‌اندازی تاسیسات جدید هنگام اخذ تصمیم در این زمینه،‌ اظهار داشت: این برداشت آقای البرادعی از یک توافق قبلی بوده که ما بعد از صدور قطعنامه‌های شورای امنیت علیه کشورمان آن را به حالت تعلیق درآوردیم.
احمدی‌نژاد افزود: سازمان انرژی اتمی کشورمان برداشت آقای البرادعی را قبول نداشت و مشکلی هم در کار سایت قم که در حال انجام است به وجود نیاورده است.