کارشناس روس: فشارهای غرب به ایران غیرقانونی است
ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی
پروفسور "محمد نوری عثمان اف" رییس مرکز اسلام شناسی دانشگاه دولتی جمهوری داغستان روسیه اعلام کرد: فشارهای کشورهای غربی برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران فاقد وجاهت حقوقی و غیرقانونی است.

عثمان اف روز چهارشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در مسکو گفت: ایران همکاری های گسترده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته و کمتر کشوری در جهان پیدا می شود که اینگونه با یک سازمان بین المللی همکاری کرده باشد.
وی افزود: در جریان بازرسی های متعدد کارشناسان آژانس از مراکز هسته ای ایران حتی یک مورد تخطی این کشور از پادمان ها و مفاد پیمان ان.پی.تی مشاهده نشده اما این نکته مهم در نتیجه گیری ها درباره مساله هسته ای ایران نادیده گرفته می شود که حتما باید مورد توجه قرار گیرد.
پروفسور روس گفت: ایران بیشتر از بسیاری از کشورهای جهان همچون هند و پاکستان که صاحب سلاح هسته ای شده اند و با غرب روابط خوبی دارند، با آژانس همکاری کرده است اما با وجود نشان دادن حسن نیت و همکاری مثبت، همواره مورد تهدید و تحریم قرار گرفته که ظلم و تبعیض آشکار علیه تهران محسوب می شود.
وی گفت: برنامه هسته ای یک طرح ملی برای ایران به شمار می رود و دولت مصمم است برای ادامه پیشرفت اقتصاد، آنرا تا سطح ثمردهی و بکارگیری در بخش های غیرنظامی اجرا کند.
این کارشناس روس با اشاره به برنامه درازمدت تهران برای احداث چندین واحد نیروگاه هسته ای برای تولید 20 هزار مگاوات برق گفت: ایران با برخورداری از توانمندی های علمی، فناوری و نیروی انسانی متخصص قادر است به این هدف مهم دست یابد.
عثمان اف دستآوردهای ایران در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی وعلمی را نیز چشمگیر دانست و افزود: غرب و رسانه های وابسته با تلاش های گسترده درصدد کمرنگ کردن این موفقیت ها و جلوگیری از بازتاب جهانی اخبار آن هستند.
این کارشناس گفت: ایران با تکیه بر الگوی حکومت اسلامی به پیشرفت های چشمگیری دست یافته است و غرب از الگو شدن آن به عنوان کشور مستقل در جهان سوم ، هراس دارد.
وی افزود: کشورهای غربی در طول چندین دهه تلاش کرده اند تا حد امکان فاصله فناوری با کشورهای جهان سوم را افزایش دهند و فناوریهای پیشرفته را در انحصار خود نگهدارند،اما زمان آن رسیده که جهان به خود آید و این وضعیت ظالمانه را تغییر دهد.