تغییر استراتژی رژیم صهیونیستی در مقابله با برنامه هسته‌ای ایران
ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در سفر به نورماندی، آمریکا و فرانسه را از تغییر در استراتژی تل‌آویو برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران مطلع کرد.


به گزارش فارس، روزنامه لبنانی "السفیر " در شماره امروز خود به بررسی ابعاد سفر و محتوای مذاکرات "گابی اشکنازی " رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی به فرانسه برای دیدار با همتایان فرانسوی و آمریکایی خود پرداخت.
بنا بر این گزارش اشکنازی در دیدارهایی با "مایکل مولن " و ژنرال "جان لوی گورگلین " همتایان آمریکایی و فرانسوی خود تاکید کرد که اسرائیل از هر گونه حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران در زمان کنونی منصرف شده است.
پیش از این نیز گورگلین در واشنگتن ضمن انتقاد از رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود که هر گونه تفکر اسرائیل برای حمله نظامی به ایران جنون‌آمیز خواهد بود.
یک منبع فرانسوی درباره محتوای این مذاکرات به السفیر گفت که اشکنازی در این دیدارها تاکید کرد که اسرائیل هرگز هم پیمانان خود در ناتو را در ماجراجویی غیر حساب شده‌ای وارد نخواهد کرد.
اشکنازی برای اطمینان دادن به آمریکا که از واکنش ایران به حمله احتمالی رژیم صهیونیستی علیه منافع استراتژیک خود در عراق و افغانستان می‌هراسد، گفت که هیچ حمله هوایی علیه ایران انجام نخواهد شد.
وی همچنین به فرانسوی‌ها نیز اطمینان داد که مانور مشترک رژیم صهیونیستی با آمریکا که قرار است در اواخر ماه جاری میلادی انجام شود، هرگز برای آماده سازی برای حمله به ایران نیست و اسرائیل برای آزمایش سیستم‌ ضد موشکی خود اقدام به برگزاری این رزمایش کرده است.
ژنرال "جان لوی گورگلین " در ادامه می‌افزاید که اشکنازی در این دیدارها تغییر استراتژی تل‌آویو در تعامل با برنامه هسته ای ایران را به اطلاع فرانسه و آمریکا رساند و از تصمیم اسرائیل برای ضربه غیر مستقیم به ایران از طریق حمله به "شاخه‌های منطقه‌ای " این کشور نظیر حزب‌الله لبنان یا نیروهای حماس در غزه خبر داد.
اشکنازی در مورد طرح ستاد ارتش اسرائیل برای حمله به لبنان گفت که در صورت حمله به لبنان حملات زمینی گسترده علیه مواضع حزب‌الله در جنوب لبنان انجام خواهد شد و نیروهای اسرائیلی با استفاده از تجربه‌های حمله به لبنان در سال 2006 تنها به حملات هوایی بسنده نخواهند کرد و حملات زمینی را نیز گسترش خواهند داد.
بنا بر این گزارش، اشکنازی همچنین صحبت‌هایی در مورد تجهیز مجدد حزب‌الله لبنان داشت و از عدم مسئولیت پذیری نیروهای یونیفل در منع حزب‌الله لبنان از دستیابی و انبار سلاح و مهمات در جنوب این کشور انتقاد کرد.
این منبع فرانسوی می‌افزاید که رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی همچنین گفت که اسرائیل همکاری‌های خود با نیروهای یونیفل را برای جستجوی انبارهای سلاح حزب‌الله لبنان در جنوب این کشور افزایش خواهد داد، وی همچنین آمریکا و فرانسه را مطمئن کرد که در جریان عملیات اسرائیل از هر گونه درگیری با نیروهای یونیفل اجتناب خواهد کرد.
از سوی دیگر اشکنازی از آمریکا و فرانسه خواسته است تا رژیم صهیوینستی را در جلوگیری از فروش سیستم ضد موشکی اس 300 از روسیه به ایران کمک کنند.
این در حالی است که رژیم صهیونیستی پیش از این مدعی بود که جلوی فروش این سلاح‌ها از روسیه به ایران را گرفته است و مقامات روسی را از فروش اس 300 به ایران منصرف کرده است.
رئیس ستاد ارتش اسرائیل همچنین خواستار همکاری امنیتی بیشتر برای جلوگیری از ورود این موشک‌ها به ایران شد که قرار است برای محافظت از تاسیسات هسته‌ای ایران در نطنز و اراک مستقر شوند.
وی مدعی شد که ورود این موشک‌ها به ایران توازن نظامی کنونی را بر هم خواهد زد.
ژنرال "گابی اشکنازی " یک‌شنبه گذشته برای دیدار با مایکل مولن رئیس ستاد ارتش آمریکا و ژنرال ژان لوی گورگلین رئیس ستاد ارتش فرانسه به شهر نورماندی فرانسه سفر کرده بود.