افخمی: اسلام‌هراسی ادامه پدیده قدیمی نژادپرستی است
ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رضا افخمی، عضو هیأت علمی دانشگاه استکس انگلستان گفت: اسلام‌هراسی ادامه همان پدیده کهنه و قدیمی نژادپرستی است.


به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، رضا افخمی، صبح امروز در دومین روز از برپایی همایش بین‌المللی «اسلام‌هراسی پس از 11 سپتامبر» با بیان اینکه پدیده اسلام‌هراسی هم از منظر کشورهای غربی و هم از منظر کشورهای مسلمان دارای اهمیت است، اظهار داشت: با توجه به افزایش جمعیت مسلمان در کشورهای غربی، هرگونه عمل و عکس‌العمل مسلمانان در این کشورها حائز اهمیت است و قطعا با سیاست‌های نژادپرستانه یا احساسات ضداسلامی همراه خواهد بود.
وی ادامه داد: پدیده اسلام‌هراسی از دید و منظر کشورهای اسلامی نیز مهم شمرده می‌شود، چرا که سرنوشت مسلمانان در هر کجای جهان که باشند، برای سایر برادران دینی‌شان مهم است؛ ضمن اینکه در مسائل بین‌المللی و سیاسی نیز فشارهای غرب به مسلمانان بهانه خوبی برای نقض حقوق بشر توسط غرب به کشورهای اسلامی می‌دهد.
افخمی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه گزارشی از وضعیت مسلمانان در کشور انگلستان پرداخت و گفت: بررسی وضعیت مسلمانان در این کشور و بیان مصادیق، به ملموس شدن بحث کمک می‌کند، اما قدر مسلم، این مباحث و موضوعات تا حد زیادی قابل تعمیم به مسلمانان سایر کشورها نیز خواهد بود.
همکار پژوهشی دانشگاه امام صادق (ع) با تاکید بر این نکته که اسلام‌هراسی ادامه پدیده قدیمی نژادپرستی است، گفت: اسلام هراسی موضوع جدیدی نیست، تبعیض نژاد و ضدیت با خارجی‌ها همواره در غرب مطرح بوده است و در هر برهه‌ای با شکل و ظاهر جدید بروز می‌کند.
عضو هیأت علمی دانشگاه استکس انگلستان با اشاره به نظام کیفری انگلستان و همچنین قانون جدید ضدتروریست در این کشور گفت: در این کشور در ارائه خدمات شغلی و آموزشی به مسلمانان به طرز ظریفی تبعیض وجود دارد. متاسفانه سیستم قضایی انگلستان تبعیض دینی را به عنوان یکی از جرایم شناخته شده به رسمیت نمی‌شناسد.
افخمی در پایان سخنان خود با تاکید بر نقش پررنگ رسانه‌های غربی در سیاه‌نمایی جبهه مسلمانان گفت: پس از ماجرای 11 سپتامبر، رسانه‌های غربی با ساخت برنامه‌های مختلف سعی در ارائه چهره‌ای خبیث و مخوف از مسلمانان دارند.