نادیده گرفتن پیروزی ایران در ژنو، اوج رویکرد جناحی در منتقدان است
ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی

 

یک کارشناس مسائل هسته‌ای با بیان این‌که غرب در مذاکرات ژنو پذیرفت که غنای تا 5 درصد در خاک ایران صورت گیرد که این موضوع طی 6 سال گذشته بی‌سابقه بوده است، افزود: ارسال اورانیوم با درجه غنای 5درصد به کشور دیگر برای غنا تا 19 درصد نیز تابع پذیرش ایران است.

مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته‌ای در مصاحبه با "شبکه ایران" در پاسخ به فضاسازی برخی سایت‌های داخلی برای القای شکست ایران در مذاکرات ژنو، با بیان این‌که آمریکا در جریان این مذاکرات تا این حد عقب‌نشینی کرد که غنی‌سازی اورانیوم تا 5 درصد در خاک ایران انجام شود، افزود: در صورت لزوم و صلاحدید ایران، اورانیوم با درصد غنای پایین برای غنی‌سازی تا 19/75 درصد و جای‌گذاری [این سوخت] درون میله‌های سوختی برای رآکتور تحقیقاتی تهران به کشور دیگری سپرده خواهد شد.
وی با بیان این‌که عقب‌نشینی آمریکا برای پذیرش رسمی غنی‌سازی در ایران دستاوردی است که برای اولین توسط تیم هسته‌ای ایران حصول شده، تیم سابق به دلیل مخالفت آمریکا با غنی‌سازی حتی مجبور به تعلیق داوطلبانه غنی‌سازی در ایران نیز شده بود، تصریح کرد: ادعاها مبنی بر شکست تیم فعلی در مذاکرات ژنو، از سوی کسانی مطرح می‌شود که هیچ اطلاعی درباره این موضوع ندارند و اصلاً نمی‌دانند غنی‌سازی اورانیوم به چه معنا است یا این‌که خود را به جهل می‌زنند.

* غنی‌سازی بیش از 5 درصد در کشور ثالث هنوز یک پیشنهاد است
وی درخصوص پیشنهاد غرب به جمهوری اسلامی ایران برای انجام غنی‌سازی بیش از 5 درصد در خارج از خاک ایران گفت: این پیشنهاد هنوز از سوی ایران پذیرفته نشده است اما همین پیشنهاد متضمن همه درخواست‌های ایران برای غنی‌سازی است که طی 6 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
ایران طی سال‌های گذشته خواستار غنی‌سازی اورانیوم در کشورش برای غنای 5 درصد بود که همواره با آن مخالفت می‌شد و ارسال پرونده هسته‌ای کشورمان به شورای امنیت سازمان ملل و همچنین صدور قطعنامه‌های پی‌درپی علیه ما نیز برای مقابله با همین امر بود که با ایستادگی و مقابله ایران، غرب سرانجام عقب نشست.
این کارشناس مسائل هسته‌ای با بیان اینکه غنی‌سازی اورانیوم تا 5 درصد برای مصارف صلح‌آمیز کافی است و به این وسیله می‌توانیم سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای آب سبک را تامین کنیم، خاطرنشان کرد: ایران تمام تلاش خود را برای انجام غنی‌سازی تا حد 5 درصد در خاک کشورش انجام داد که هزینه‌های زیادی را هم در این راه پرداخت کرد و سرانجام غرب اصلی‌ترین مطالبه ایران که همان بومی‌سازی غنی‌سازی بود را پذیرفت.

* ادعاهای برخی سایت‌های داخلی برای جبران آبروی رفته آمریکا است
محمدی اظهارات نسنجیده برخی سایت‌های داخلی را نیز ناشی از تاثیرپذیری از برخی منابع غربی دانست و گفت:‌برخی مقامات غربی سعی‌ دارند آبرویی را که از خود به دلیل مقابله چند ساله با ایران و عقب‌نشینی ناگهانی در مقابل این کشور از دست داده‌اند تا حدی توسط این عناصر در داخل جبران کنند زیرا برای همه کشورها روشن است که ما بزرگترین امتیاز را در مذاکرات ژنو به دست آوردیم.
وی با تاکید بر اینکه غنی‌سازی بیش از 5 درصد در کشور دیگر، تنها یک پیشنهاد است که هنوز از سوی مقامات ایرانی پذیرفته نشده است، خاطرنشان کرد: حتی اگر این پیشنهاد را هم بپذیریم باز هم چیزی را از دست نداده‌ایم زیرا هدف اصلی ما غنای تا 5 درصد برای سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای کشور بوده است.
این کارشناس مسائل هسته‌ای تعدیل مواضع آمریکا به نفع ایران را نیز از این جهت دانست که آن‌ها پی‌ بردند که برنامه‌های هسته‌ای ایران بازگشت به عقب نخواهد داشت و افزود: آن‌ها به دنبال فرمولی برای پذیرش غنی‌سازی ایران در خاک کشورش بودند که سرانجام نیز با فرمول غنای بیش از 5 درصد خارج از ایران، خود را با جمهوری اسلامی وفق دادند.
وی با تاکید بر اینکه این موضوع نیز در حد پیشنهاد است که اگر در بررسی‌های آتی مشخص شود با مواضع و منافع ملی در تضاد است، رد و یا اصلاح خواهد شد، گفت: ‌کسانی که نادانسته درباره این موضوع اظهارنظر می‌کنند بر این گمانند که ایران این پیشنهاد را پذیرفته است.

* سند پیش‌شرط گذاشتن اوباما برای مذاکرات ژنو ارائه شود 
محمدی با تاکید براین موضوع که چنانچه ایران احساس کند غرب آماده اجرای تعهدات خود نیست، هرگونه توافق را لغو خواهد کرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران توانست غنی‌سازی اورانیوم را در خاک خود حفظ کند و ممکن است غنی‌سازی با درجه بالاتر را به کشور دیگر بسپارد.
این کارشناس مسائل هسته‌ای با توضیح این مطلب که تاکنون اظهاراتی از اوباما رییس‌جمهور آمریکا در خصوص غنی‌سازی با غنای بیش‌از 5 درصد در خارج از خاک ایران به عنوان «پیش شرط مذاکره» با ایران را جایی ندیده است، گفت: منابعی که این ادعا را دارند باید مرجع و رفرنس اظهارات خود را بیان کنند تا صحت مطالب گفته شده‌شان اثبات شود.
لازم به ذکر است سایت «آینده» نزدیک به افراد تیم سابق هسته‌ای که از مذاکرات خاطره‌ای جز عقب‌نشینی ندارند، برای شکست خورده نشان دادن ایران در مذاکرات ژنو، بدون ارائه سندی ادعا کرد: پذیرش غنی‌سازی بیش از 5 درصد در خارج از ایران، پیش‌شرط اوباما برای مذاکرات ژنو بوده است.