تاکید ایران بر حذف دلار از معاملات نفتی در اجلاس صندوق بین‌المللی پول
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در اجلاس ترکیه با اشاره به این که سلطه دلار بر اقتصاد جهان به ضرر همه است گفت: حذف دلار از ذخایر ارزی ایران به نفع این کشور بوده است.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل فارس، وزیر اقتصاد ایران که برای شرکت در نشست بانک جهانی به استانبول سفر کرده است سلطه دلار بر ذخایر ارزی جهان را مورد انتقاد قرار داد و گفت اقدام ایران در تغییر ذخایر ارزی خود از دلار به یورو برای اقتصاد این کشور سودمند بوده است.
بر اساس گزارش بلومبرگ شمس الدین حسینی افزود: سلطه دلار بر اقتصاد جهان به ضرر همه است. ما تنها این اعتقاد را نداریم. در حال حاضر اوپک و کشورهای صادرکننده نفت می دانند که چقدر در اثر ضعف دلار زیان دیده اند.
این اظهارات در حالی مطرح می شودکه روز گذشته رسانه های غربی از نشست تلاش محرمانه کشورهای عربی جنوب خلیج فارس برای فروش نفت خود در برابر ارزهای دیگر به غیر از دلار خبر دادند. در عین حال عربستان بلافاصله این خبر را رد کرد.
بر اساس این گزارش ایران در جدیدترین واکنش خود به تغییر و تحولات حساب نشده دلار در روز 21 سپتامبر اعلام کرد منابع حساب ذخیره ارزی خود را بر اساس یورو محاسبه می کند.
حسینی در ادامه گفت مقامات ایران در استانبول مذاکره ای را با دیگر کشورها در مورد تغییر ارز پایه معاملات نفتی انجام نداده اند.
وزیر اقتصاد ایران در مورد وضع تحریم های جدید علیه ایران نیز گفت: ما نگران وضع تحریم های جدید در مورد فرآورده های نفتی علیه ایران نیستیم.
وی همچنین از تصمیم ایران برای عرضه 1.5 میلیارد یورو اوراق قرضه بین المللی طی شش ماه آینده خبر داد.